Konferencja nt. Polesia

fotografiaW dniach 17-21 czerwca 2002 w Lublinie (2 dni), a następnie w Szacku na Ukrainie i w Brześciu na Białorusi odbyła się polsko-ukraińsko-białoruska konferencja "Środowisko przyrodnicze Polesia - stan aktualny i zmiany". Organizatorem konferencji była m.in. Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie, nakładem której został również wydany tom zawierający streszczenia prac z tej konferencji. Tom ten jako załącznik do materiałów konferencyjnych otrzymał każdy z uczestników konferencji.


Polsko-Ukraińsko-Białoruska Konferencja "Środowisko przyrodnicze Polesia - stan aktualny i zmiany". Streszczenia prac, red. Stanisław Radwan, Jan Gliński, Marek Geodecki, Marek Rozmus, Radosław Dolecki, Oddział PAN w Lublinie, Lublin 2002.

fotografiaKolejną publikacją jest monografia związana z konferencją "poleską" w postaci 66 numeru Acta Agrophysica cyklu wydawniczego Instytutu Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie. Monografia zawiera 14 referatów plenarnych wygłoszonych podczas konferencji, które zostały opracowane wokół 14 punktów - głównych zagadnień konferencji. Dzięki szerokiemu spektrum zaprezentowanych zagadnień jest to jednocześnie publikacja bardzo nowatorska - pierwsze tego rodzaju kompleksowe przedstawienie problematyki regionu poleskiego, a w szczególności jego rzeźby, klimatu, stosunków wodnych, gleb, ekosystemów wodnych, torfowiskowych i lądowych, zoocenozy, problemu melioracji, eksploatacji gospodarczej, warunków zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, stanu zdrowia, oraz jakości żywności.

Acta Agrophysica 66. Środowisko przyrodnicze Polesia - stan aktualny i zmiany, red. Stanisław Radwan, Jan Gliński, Marek Geodecki, Marek Rozmus, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie, Lublin 2002.

Informator naukowo-dydaktyczny

fotografiaInformator o placówkach dydaktyczno-naukowych Lubelszczyzny, jako pierwsza tego rodzaju publikacja, została opracowana w oparciu o materiały uzyskane od 32 placówek. Publikacja zawiera podstawowe informacje nt. jednostek badawczych, naukowych i dydaktycznych. Dane te obejmują takie informacje jak kierownictwo, zatrudnienie, struktura organizacyjna, liczba studentów, wydawnictwa, oraz tak przydatne informacje techniczne jak dane adresowe, telefony oraz adres e-mail i strony www. Planowana jest coroczna aktualizacja danych, jak również anglojęzyczna wersja Informatora.
Publikacja zawiera wiele użytecznych informacji, a ilość prezentowanych jednostek w pełni udowadnia jak ważnym ośrodkiem naukowym jest Lubelszczyzna.

Informator o placówkach dydaktyczno-naukowych Lubelszczyzny, red. Jan Gliński, Radosław Dolecki, Marek Rozmus, Oddział PAN w Lublinie, Lublin 2002.

Teka oddziałowej komisji

fotografiaKomisja Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie, działająca pod przewodnictwem prof. Eugeniusza Krasowskiego z Akademii Rolniczej w Lublinie, wydała kolejny, drugi tom wydawnictwa pod nazwą Teka Komisji. Podobnie jak Komisja, także komitet redakcyjny i zespół recenzentów pracują w międzynarodowym składzie. Każdy z zaprezentowanych artykułów jest w języku angielskim oraz posiada anglojęzyczne streszczenie. Teka ponownie prezentuje wybrane i najbardziej wartościowe prace członków Komisji. Recenzowane artykuły poruszają kluczowe, także dla naszego regionu, kwestie dotyczące m.in.: techniki rolniczej, paliw, stanu polskiego rolnictwa w świetle rosnących wymogów jakościowych, ochrony środowiska oraz przemysłu spożywczego.

Teka Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa, tom 2, Komisja Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie, Wydawnictwo AR w Lublinie, Lublin 2002.

Chemia plazmy ma już 100 lat!

fotografia16-18 września 2002 roku w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą odbyło się VII Ogólnopolskie Sympozjum Chemii Plazmy, zorganizowane przez Komisję Chemii Plazmy Niskotemperaturowej Oddziału PAN w Lublinie, Sekcję Chemii Plazmy PTCh, Instytut Chemii Przemysłowej im. Ignacego Mościckiego oraz Politechnikę Lubelską. Przewodniczącym Komitetu organizacyjnego sympozjum był prof. Iwo Pollo z Politechniki Lubelskiej, przewodniczący oddziałowej Komisji Chemii Plazmy Niskotemperaturowej. Jak zauważył prof. Pollo okazja do organizacji sympozjum była szczególna. Dokładnie sto lat temu Ignacy Mościcki we współpracy z Józefem Wierusz-Kowalskim przeprowadził na uniwersytecie we Fryburgu Szwajcarskim pionierskie doświadczenia nad syntezą tlenków azotu z powietrza w samodzielnie skonstruowanym aparacie łukowym, przypominającym współczesne plazmotrony. Następnie w roku 1912 aparatura została przeniesiona do Lwowa i tam właśnie skoncentrowała się polska chemia plazmy.
Dziś polska chemia plazmy to nadal nowoczesna dziedzina nauki, uczestnicząca w światowym obiegu naukowym, co jest odzwierciedlone w międzynarodowym składzie Komitetu naukowego sympozjum. Chemia plazmy 2002. Zbiór streszczeń prezentuje streszczenia referatów (każdy w języku polskim i angielskim), które były swoistym przeglądem badań i stanu tej dziedziny nauki w Polsce. Publikacja - podobnie jak sympozjum, została podzielona na działy obejmujące takie zagadnienia jak: procesy plazmochemiczne, plazmowa synteza chemiczna, plazmowa modyfikacja i oczyszczanie powierzchni, otrzymywanie cienkich warstw, oraz metody plazmochemiczne w technice, technologii i ochronie środowiska. Oryginalne prace z konferencji ukażą się w wydawnictwie Acta Agrophysica.

Chemia plazmy 2002. Zbiór streszczeń, red. Sławomir Jodzis, Teresa Opalińska, Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie, Warszawa 2002.

Monografia przyrodnicza Polesia

fotografiaNakładem Poleskiego Parku Narodowego ukazała się monografia przyrodnicza poświęcona Polesiu i PPN. Publikacja zawiera opracowania naukowe znanych badaczy zajmujących się problemami tego wyjątkowego regionu. Tematyka obejmuje takie zagadnienia jak geologia, fauna, flora i ekosystemy Parku. Publikacja jest tym cenniejsza, iż walory parku zostały docenione przez UNESCO. PPN jest obecnie częścią Światowego Rezerwatu Biosfery "Polesie Zachodnie"

Poleski Park Narodowy - monografia przyrodnicza, red. Stanisław Radwan, Poleski Park Narodowy, Lublin 2002.


Kwartalnik pod naszym patronatem

fotografiaW bieżącym roku ukazał się kolejny numer dwujęzycznego pisma Eksploatacja i Niezawodność. Numer 3/2002 otwiera refleksja nt. kształcenia inżynierów w taki sposób, aby po otrzymaniu dyplomu technicznej szkoły wyższej absolwenci byli przygotowani na szybki postęp dokonujący się w technice, oraz otwarci na nowe pomysły i gotowi do ciągłego samodokształcania. Oprócz tego w numerze znajdują się jak zawsze starannie dobrane artykuły naukowe dotyczące problemu eksploatacji urządzeń, techniki, mechaniki etc. Eksploatacja i Niezawodność jest wydawana przez Polskie Naukowo-Techniczne Towarzystwo Eksploatacyjne (które niedawno otrzymało status członka obserwatora Europejskiej Federacji Narodowych Towarzystw Eksploatacyjnych EFNMS - o czym również w EiN) oraz Instytut Zastosowań Techniki. Pismu patronuje lubelski oddział PAN, a w Radzie Naukowej czasopisma zasiada m.in. prof. Ryszard Walczak, czł. koresp. PAN. Recenzowane artykuły w Eksploatacji i Niezawodności są publikowane równocześnie w języku polskim i angielskim.

Redaktorem naczelnym czasopisma jest dr inż. Dariusz Mazurkiewicz. Adres redakcji: Politechnika Lubelska, 20-618 Lublin, ul. Nadbystrzycka 36, tel. (0-81) 538 12 33, e-mail: dar_maz@archimedes.pol.lublin.pl

Powszechna Encyklopedia Filozofii

fotografiaW 2002 roku ukazały się kolejne dwa tomy monumentalnej Powszechnej Encyklopedii Filozofii. Wydano już zatem trzy, z ośmiu planowanych, tomów tego bezprecedensowego w Polsce opracowania. Encyklopedia jest wydawana przez Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, a przewodniczącym Komitetu Naukowego jest Prezes Towarzystwa - o.prof. Mieczysław Albert Krąpiec, czł. rzecz. PAN. Tomy wydane w tym roku zawierają hasła zaczynające się na litery od C do G. Encyklopedia zawiera kolejne informacje nt. głównych nurtów i problemów filozoficznych, jak również sylwetki znanych myślicieli. Wydawnictwo jest opracowywane przez szeroki krąg filozofów z kraju i zagranicy, których współpracę ułatwia Międzynarodowe Towarzystwo Tomasza z Akwinu, działające w wielu ośrodkach naukowych świata.

Powszechna Encyklopedia Filozofii, tom 2 i 3, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, Lublin 2002.

Człowiek-Polak

fotografiaCzłowiek, prawo i naród autorstwa o.prof. M.A.Krąpca jest, jak czytamy w Przedsłowiu, połączeniem dwóch prac nt. człowiek i prawo naturalne, oraz rozważania o Narodzie. Zaprezentowana jest sytuacja człowieka-Polaka we współczesnym świecie. Autor stawia pytania dotyczące sensu istnienia, "kim jest człowiek, jakie są podstawy racjonalnego [...] działania, w realnym środowisku naturalnym jakim jest naród", a hasło jakie mu przyświeca to "gnoti seauton - poznaj siebie samego".

Człowiek, prawo i naród, Mieczysław Albert Krąpiec, Fundacja Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej, Lublin 2002.

Strategia dla Polski w Unii Europejskiej

fotografiaW dniach 25-26 czerwca 2002 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się konferencja "Strategia dla Polski po wejściu do Unii Europejskiej na lata 2004-2015", zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Polską Akademię Nauk. Oddział PAN w Lublinie reprezentował na konferencji prof. Franciszek Tomczak, który wygłosił referat "Jak rozwiązać problem cywilizacyjnego opóźnienia wsi polskiej w warunkach integracji z UE?". Wystąpienie Prezydenta RP oraz wygłoszone podczas sesji referaty, jak również dyskusje zebrane zostały w publikacji pod tym samym tytułem, wydanej w ramach serii wydawnictw Komitetu Prognoz PAN "Polska 2000 Plus". Wydawnictwo, zawierające m.in. referat prof. Tomczaka, prezentuje prace poruszające tak ważne zagadnienia jak: czynniki rozwoju kraju, gospodarka i jej konkurencyjność, społeczeństwo, polityka regionalna. Na końcu zamieszczono wypowiedzi uczestników dyskusji, reprezentantów z Lubelszczyzny, m.in. prof. prof. M. Truszczyńskiego i M. Harasimiuka, zawierające cenne uwagi i spostrzeżenia nt. prezentowanych referatów i zagadnień.

Strategia dla Polski po wejściu do Unii Europejskiej na lata 2004-2015, Kancelaria Prezydenta RP, Komitet Prognoz "Polska 2000 Plus" przy Prezydium PAN, Warszawa 2002.

Rolnictwo ergonomiczne - i bezpieczne

fotografiaAktualny stan ergonomii w rolnictwie - potrzeby na przyszłość pod red. Leszka Soleckiego, wydany nakładem Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, jest już 28 pozycją serii wydawniczej Monografie IMW. Publikacja prezentuje działalność w zakresie ergonomii w rolnictwie m.in. IMW i Państwowej Inspekcji Pracy. Przedstawia samo pojęcie ergonomii, jak również aktualne rozwiązania ergonomiczne i prowadzone badania, a także prognozowany rozwój tej dziedziny nauki w przyszłości. Czytelnik może zapoznać się z określonymi wadami maszyn rolniczych, które potęgują niebezpieczeństwo dla użytkownika. Oceniane jest także ryzyko zawodowe dla całych rodzin rolniczych, postulowane są określone rozwiązania, które mogą poprawić stan rzeczy.
Aktualny stan ergonomii jest ważną publikacją, przedstawiającą jedno z kluczowych zagadnień dla rolnictwa regionu - szczególnie w świetle najnowszych statystyk. Według Państwowej Inspekcji Pracy Lubelszczyzna jest w niechlubnej krajowej czołówce, jeśli chodzi o wypadkowość w rolnictwie. Tylko w ubiegłym roku w Lubelskiem odnotowano aż 7 tys. wypadków.

Aktualny stan ergonomii w rolnictwie - potrzeby na przyszłość, red. Leszek Solecki, Instytut Medycyny Wsi w Lublinie, Lublin 2002.

Radosław Dolecki

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl