Międzynarodowa konferencja naukowa Środowisko przyrodnicze Polesia- stan aktualny i zmiany

Pięciodniowa Konferencja Środowisko przyrodnicze Polesia- stan aktualny i zmiany rozpoczęła się w Lublinie (Polska) 17.06.2002 i była kontynuowana 19.06. w Szacku (Ukraina), a następnie 20 i 21.06. w Brześciu (Białoruś). Organizatorami konferencji w Lublinie byli: Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie, Akademia Rolnicza w Lublinie, Instytut Agrofizyki PAN, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, oraz Poleski Park Narodowy.
Na Ukrainie organizatorem był Szacki Park Narodowy przy wsparciu finansowym Ukraińskiej Akademii Nauk. Na Białorusi zaś konferencję organizowały: Instytut Problemów Polesia Białoruskiej Akademii Nauk, regionalne komitety zasobów naturalnych i ochrony środowiska w Brześciu oraz Instytut Zasobów Naturalnych i Ekologii BAN w Mińsku.

Uczestnicy polsko-ukraińsko-białoruskiej konferencji Środowisko przyrodnicze Polesia - stan aktualny i zmiany.

W konferencji wzięło udział 125 uczestników - naukowców i specjalistów z Polski, Ukrainy i Białorusi, a także zaproszeni goście z Rosji i Belgii. Przedstawiono 12 referatów plenarnych oraz 58 komunikatów naukowych i plakatów. Odbyły się dwie terenowe sesje naukowe w Poleskim i Szackim Parku Narodowym.
Problematyka referatów obejmowała:

  1. Geologiczne uwarunkowania rzeźby i krajobrazu Polesia.
  2. Klimat Polesia.
  3. Stosunki wodne Polesia.
  4. Gleby Polesia i ich użytkowanie.
  5. Ekosystemy wodne i torfowiskowe Polesia (środowisko abiotyczne, fitozoocenozy i zoocenozy).
  6. Ekosystemy lądowe, leśne i łąkowe Polesia (fito- i zoocenozy).
  7. Melioracje a ochrona przyrody.
  8. Gospodarcze wykorzystanie Polesia.
  9. Przyrodnicze, gospodarcze i kulturowe podstawy zrównoważonego rozwoju Polesia.
  10. Możliwość produkcji żywności bezpiecznej dla konsumenta w warunkach przyrodniczych Polesia.
  11. Polesie w Programie Ochrony Środowiska Województwa Lubelskiego do 2025 roku.
  12. Wybrane aspekty stanu zdrowia ludności zamieszkującej tereny Polesia Lubelskiego.

Polesie jest krainą przyrodniczą, zajmującą ok. 13 mln ha, rozciągającą się na rozległej równinie środkowo- europejskiej, znajdującą się w granicach państwowych: Polski, Białorusi, Ukrainy i Federacji Rosyjskiej. W obszarze funkcjonalnym Polesia znajdują się unikalne w skali Europy tereny, na których zachowały się jeszcze naturalne ekosystemy wodne i torfowiskowo- bagienne. W ciągu wielu stuleci wykształciły się w nich bardzo specyficzne układy ekologiczne i krajobrazowe, z licznymi endemicznymi lub reliktowymi gatunkami roślin i zwierząt, a także szczególnie cenne pod względem przyrodniczym torfowiska węglanowe. Polesie, ze względu na rozległość i centralne położenie wywiera bardzo istotny wpływ na kształtowanie się klimatu i stosunków wodnych w centralnej części kontynentu europejskiego.
Polesie w aspekcie bogactwa ekosystemów oraz biotycznego i krajobrazowego zróżnicowania nie ma odpowiednika na naszym kontynencie, co pozwala traktować tę oryginalną krainę jako dziedzictwo ogólnoeuropejskiego, a nawet światowego znaczenia.
W ostatnich dekadach XX wieku na całym obszarze Polesia wyraźnie nasila się ingerencja człowieka w naturalnie ukształtowane struktury biotyczne i abiotyczne ekosystemów wodnych i torfowiskowych. Prowadzi ona do zakłócania funkcjonowania i utrzymywania względnej stabilności i równowagi biocenotycznej tego typu ekosystemów. Następuje ubożenie w nich mozaikowatości siedliskowej i różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt, oraz degradacja gleb organogenicznych. Zjawisko to stanowi poważne zagrożenie dla zachowania tożsamości ekologicznej tych typowo poleskich krajobrazów przyrodniczych.
W następstwie melioracji zabagnionych terytoriów i działalności rolniczej ujawniły się w ostatnich latach na Polesiu ogromne problemy ekologiczne w postaci antropogenicznych zmian ekosystemów wodnych, bagiennych, glebowych, leśnych i łąkowych. Pojawiło się zagrożenie zakłócenia równowagi ekologicznej.
Na Polesiu Białoruskim powszechna jest degradacja gleb torfowych i pustynnienie znacznych terytoriów. Konieczne jest opracowanie nowej koncepcji wykorzystywania przyrody i ochrony środowiska przyrodniczego. Podstawą tej koncepcji powinno być opracowanie metod rekonstrukcji systemów melioracyjnych i sposobów użytkowania ziemi na osuszonych glebach, zwłaszcza torfowych.
Narastające zatem na Polesiu, od kilku dziesięcioleci problemy stanowią wyzwanie dla ekologów, hydrobiologów, geologów i gleboznawców, zmuszając ich do poszukiwania sposobów spowolnienia i zahamowania tych groźnych dla przyrody zjawisk. Te ważkie dla całego regionu Polesia problemy prezentowane były na Konferencji przez specjalistów z różnych dziedzin wiedzy i administracji państwowej. Poglądy i rozważania teoretyczne oraz propozycje rozwiązań praktycznych mogą stanowić naukowe podstawy do opracowania skutecznych programów ochrony, zmierzających do ograniczenia lub zatrzymania niekorzystnych zmian zachodzących w niezmiernie wrażliwych na brutalną ingerencję człowieka ekosystemach wodnych i torfowiskowych.
Ukazały się także materiały towarzyszące konferencji w postaci streszczeń prac, referatów plenarnych, oraz przygotowywanych do druku referatów uczestników konferencji (więcej na temat publikacji związanych z konferencją w dziale KSIĄŻKI - przyp. red.).
Konferencja podkreśliła zainteresowanie UNESCO i innych międzynarodowych organizacji ochroną ekosystemów Polesia przed oddziaływaniem technogennych czynników - wszak Poleski Park Narodowy oraz Szacki Park Narodowy (Ukraina) wchodzą w skład Światowego Rezerwatu Biosfery "Polesie Zachodnie".
Uczestnicy konferencji wskazywali na pozytywne wyniki współpracy międzynarodowej naukowców i specjalistów z Polski, Ukrainy, Białorusi i Rosji w rozwiązywaniu ekologicznych i gospodarczych problemów Polesia.

Stanisław Radwan

Prof. dr hab. Stanisław Radwan jest kierownikiem Katedry Hydrobiologii i Ichtiobiologii Akademii Rolniczej w Lublinie oraz przewodniczącym Komisji Ochrony i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego Oddziału PAN w Lublinie.

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl