Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji (WSPA) w Lublinie


Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie powstała w 1998 roku w oparciu o doświadczenia i na bazie materialnej swojego założyciela - Centrum Kształcenia Menedżerów Przemysłowych w Lublinie - firmy szkoleniowo-doradczej istniejącej na rynku edukacyjnym od 1992 roku. Minister Edukacji Narodowej 31 lipca 1998 roku udzielił zezwolenia na powstanie w Lublinie pierwszej niepaństwowej uczelni zawodowej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji, kształcącej w specjalności: Zarządzanie przedsiębiorstwem. Rozwój Uczelni następował bardzo szybko. Już 10 maja 1999 roku Uczelnia otrzymała zgodę MEN na uruchomienie trzech kolejnych specjalności licencjackich: Rachunkowości i finansów, Socjologii organizacji i zarządzania, Samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. W sierpniu 1999 roku Uczelnia otrzymała zezwolenie na uruchomienie jeszcze jednej specjalności licencjackiej - Administracji gospodarczej. W listopadzie 2000 roku Uczelnia otrzymała zgodę na uruchomienie pierwszej specjalności inżynierskiej Informatyki stosowanej, a w kwietniu 2002 roku szóstej z kolei specjalności licencjackiej - Międzynarodowej współpracy politycznej i gospodarczej.

fotografia
fotografia

Budynki WSPA, znajdujące się przy ulicy Bursaki w Lublinie.

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji rozpoczęła swoją działalność edukacyjną przyjmując na pierwszy rok akademicki 1998/1999 studiów licencjackich Zarządzanie przedsiębiorstwem 415 kandydatów, zarówno na studia dzienne jak i zaoczne. Naukę w następnym roku akademickim 1999/2000 rozpoczęło już 1100 studentów. Aktualnie WSPA kształci ponad 4500 studentów w 6 specjalnościach licencjackich prowadzonych w systemie dziennym i zaocznym, jednej specjalności inżynierskiej prowadzonej w systemie dziennym, zaocznym i wieczorowym oraz na 14 kierunkach zaocznych studiów podyplomowych.

Kadra dydaktyczna
Doskonałe warunki kształcenia w WSPA zapewnia wysoko kwalifikowana kadra dydaktyczna. W ramach umów o pracę Uczelnia zatrudnia obecnie 48 pełnoetatowych nauczycieli akademickich w tym 6 profesorów tytularnych, 8 doktorów habilitowanych, 31 doktorów i 3 magistrów. Ponadto w ramach umów innych niż o pracę zajęcia realizuje ponad 200 wykładowców i lektorów. Kadra dydaktyczna wywodzi się przede wszystkim z Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Marii -Curie Skłodowskiej w Lublinie, Akademii Rolniczej i Akademii Medycznej.

Baza dydaktyczna
WSPA posiada własne budynki o powierzchni wynoszącej ponad 4.450 m2, przeznaczonej przede wszystkim na potrzeby dydaktyki. W kompleksie dydaktycznym WSPA mieszczą się: 2 aule z możliwością połączenia w jedną na 560 miejsc, sala wykładowa dla 110 osób, 2 sale wykładowe dla 72 osób każda, 10 sal konwersatoryjnych, 11 sal do lektoratów i spotkań seminaryjnych, 9 laboratoriów komputerowych. Jednorazowo może tu uczestniczyć w zajęciach około 1300 studentów, mając do dyspozycji odpowiednie zaplecze socjalne: szatnie, barki, parkingi itp. Kształcenie umiejętności w zakresie informatyki jest możliwe między innymi dzięki posiadaniu 9 nowoczesnych laboratoriów komputerowych, z 16 stanowiskami studenckimi w każdym z nich połączonych wewnętrzną siecią komputerową oraz bezpłatnym dostępem do Internetu. Uczelnia posiada także 2 w pełni wyposażone komputerowe laboratoria montażowe - służące głównie studentom Informatyki stosowanej.
Uczelnia posiada własny zbiór biblioteczny. Obecnie w bibliotece znajduje się ponad 6500 pozycji literaturowych, sporą cześć zbiorów stanowią materiały na płytach CD. Biblioteka jest w pełni zinformatyzowana.

Zajęcia dodatkowe
Studenci każdej specjalności są na naszej Uczelni objęci 6-semestralnym programem nauki języka obcego zawierającym 420 godzin lektoratów dla studiów dziennych i 336 dla studiów zaocznych i wieczorowych. Mogą wybrać jeden spośród z czterech języków: angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. WSPA organizuje ponadto: egzaminy językowe (LCCI), egzaminy pozwalające uzyskać certyfikat audytora wewnętrznego (BVQI), dodatkowe zajęcia językowe, kursy pedagogiczne, egzaminy Europejskiego Komputerowego Prawa Jazdy (ECDL).

Studia magisterskie
WSPA podpisała umowy o współdziałaniu z Politechniką Lubelską i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zapewniające możliwość kontynuacji studiów na poziomie magisterskim po wszystkich specjalnościach prowadzonych przez Uczelnię.

Radosław Marciniak

Mgr inż. Radosław Marciniak jest Kanclerzem Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl