Konferencja nt. środowiska przyrodniczego Polesia

Polesie jest krainą przyrodniczą, rozciągającą się na rozległym obszarze, obejmującym Polskę, Białoruś, Ukrainę i Rosję. W jego zasięgu znajdują się unikatowe w skali Europy tereny, na których zachowały się jeszcze naturalne ekosystemy wodne i torfowiskowo-bagienne. Wykształciły się w nich bardzo specyficzne układy ekologiczne i krajobrazowe, z licznymi endemicznymi lub reliktowymi gatunkami roślin i zwierząt.
Ze względu na rozległość i centralne położenie, Polesie wywiera bardzo duży wpływ na kształtowanie się klimatu i stosunków wodnych w centralnej i zachodniej części kontynentu europejskiego.
W ostatnich dziesięciu latach na obszarze Polesia wyraźnie nasiliła się ingerencja człowieka w naturalnie ukształtowane struktury biotyczne i abiotyczne oraz w funkcjonowanie ekosystemów wodnych i torfowiskowych oraz gleb. Prowadzi ona do ubożenia w nich mozaikowatości siedliskowej, do degradacji gleb hydrogenicznych i stanowi poważne zagrożenie dla zachowania tożsamości ekologicznej tych specyficznych układów.
Problemy owe stanowią wyzwanie dla ekologów, biologów, geografów, hydrobiologów i gleboznawców, zmuszając ich do poszukiwania sposobów prowadzących do spowolnienia i zahamowania tych, groźnych dla przyrody poleskiej, zjawisk. Z uwagi na istotne znaczenie tego obszaru w skali międzynarodowej zrodziła się idea zorganizowania w dniach 20-24 maja 2002 roku w Lublinie, Szacku i Brześciu polsko-ukraińsko-białoruskiej konferencji naukowej: "Środowisko przyrodnicze Polesia - stan aktualny i zmiany". Organizatorami konferencji są: Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Akademia Rolnicza w Lublinie, i Instytut Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego PAN w Lublinie oraz Poleski Park Narodowy. Współorganizatorami konferencji są, ze strony ukraińskiej: Uniwersytet Iwana Franki we Lwowie, Wołyński Państwowy Uniwersytet im. Lesi Ukrainki w Łucku, Instytut Botaniki i Instytut Ekologii Karpat NANU we Lwowie, a ze strony białoruskiej: Brzeski Uniwersytet Państwowy im. A.S.Puszkina, Zakład Problemów Polesia NANB w Brześciu oraz Instytu Wykorzystania Zasobów Naturalnych i Ekologii NANB w Mińsku.
Konferencja odbędzie się pod patronatem Prezesa PAN i Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych.
Celem konferencji będzie prezentacja dotychczasowych wyników badań nad stanem środowiska przyrodniczego całego Polesia, a także obszarów bagiennych i torfowiskowych innych regionów Polski i Europy.
Referaty plenarne (współautorskie, opracowane w międzynarodowych zespołach) będą obejmowały następującą tematykę:

  1. Geologiczne uwarunkowania rzeźby i krajobrazu Polesia
  2. Stosunki wodne Polesia
  3. Użytkowanie terenu oraz jakość gleb
  4. Ekosystemy wodne i torfowiskowe Polesia (środowisko abiotyczne i fitozoocenozy) - stan aktualny i kierunki zmian
  5. Ekosystemy lądowe, leśne, łąkowe i rolne Polesia (fito- i zoocenozy) - stan aktualny i kierunki zmian
  6. Gospodarcze wykorzystanie Polesia
  7. Przyrodnicze, gospodarcze i kulturowe podstawy zrównoważonego rozwoju Polesia.
  8. Melioracja a ochrona przyrody
  9. Klimat Polesia

Referaty plenarne oraz pełne teksty doniesień/ komunikatów będą wydane przed konferencją w serii ekologicznej Wydawnictwa UMCS w języku angielskim, ze streszczeniami w językach narodowych. Oryginalne prace naukowe mogą zostać również wydrukowane po konferencji, w recenzowanych czasopismach, np.: International Agrophysics, Acta Agrophysica, Polish Journal of Soil Science, Polish Journal of Ecology.

W skład komitetu honorowego konferencji wchodzą:

    Prof. dr hab. Jan Gliński, czł. koresp. PAN, Prezes Oddziału PAN w Lublinie
    Prof. dr hab. Saturnin Zawadzki, czł. rzecz. PAN, członek Prezydium PAN
    Prof. dr hab. Marian Harasimiuk - Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
    Prof. dr Iwan O. Wakarczuk - Rektor Uniwersytetu im. I. Franki we Lwowie
    Prof. dr W.A. Pletuchow - Rektor Brzeskiego Uniwersytetu Państwowego im. A.S. Puszkina
    Prof. dr hab. Marian Wesołowski - Rektor Akademii Rolniczej w Lublinie
    Prof. dr hab. Ryszard Walczak czł. koresp. PAN - Wicedyrektor Instytutu Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie
    Prof. dr Iwan D. Oleksejuk - Rektor Wołyńskiego Państwowego Uniwersytetu im. Lesi Ukrainki w Łucku
Komitet organizacyjny reprezentują:

    Prof. dr hab. Stanisław Radwan - Akademia Rolnicza w Lublinie
    Prof. dr hab. Zbigniew Michalczyk - UMCS w Lublinie
    Prof. dr hab. Ryszard Dębicki - UMCS w Lublinie
    Dr inż. Dariusz Piasecki - Poleski Park Narodowy
    Prof. dr Tatiana Andrienko - Instytut Botaniki NANU we Lwowie
    Doc. dr Oksana Maryskiewicz - Instytut Ekologii Karpat NANU we Lwowie
    Prof. dr Stepan Pozniak - Uniwersytet im. Iwana Franki we Lwowie
    Prof. dr Josyf Tsaryk - Uniwersytet im. Iwana Franki we Lwowie
    Doc. dr Wołodimir Pietrowicz Bened - Wołyński Państwowy Uniwersytet im. Lesi Ukrainki w Łucku
    Doc. dr Pietrow Josipowicz Zinczuk - Wołyński Państwowy Uniwersytet im. Lesi Ukrainki w Łucku
    Prof. dr Władimir Fiedorowicz Łoginow - Instytut Wykorzystania Zasobów Naturalnych i Ekologii NANB w Minsku
    Prof. dr Iwan Iwanowicz Lisztwan - Instytut Wykorzystania Zasobów Naturalnych i Ekologii NANB w Mińsku
    Prof. dr Nikolai Erchak - Zakład Problemów Polesia NANB w Brześciu
    Prof. dr Nikołaj Michalczuk - Brzeski Uniwersytet Państwowy im. A.S. Puszkina
W dniach 3-5 września 2001, w Lublinie odbyło się seminarium dotyczące organizacji oraz programu merytorycznego przyszłorocznej polsko-ukraińsko-białoruskiej konferencji nt. przyrody Polesia. W seminarium uczestniczyło 28 osób, w tym 4 przedstawicieli Białorusi i 10 z Ukrainy i 14 z Polski, reprezentujących różne dziedziny nauk przyrodniczych.

fotografia

Uczestnicy wrześniowego seminarium organizacyjnego konferencji: (od lewej w pierwszym rzędzie) O.Maryskiewicz, S.Pozniak, V.Korenchuk, I.Lishtvan, T.Andrijenko, D.Fijałkowski, J.Hortyński, J.Gliński, (od lewej w drugim rzędzie) S.Zawadzki, O.Razowa, N.Michalczuk, S.Radwan, W.Łoginow, A.Tkaczuk, Z.Michalczyk, H.Bichta, M.Geodecki.

Pierwsza część seminarium poświęcona była zagadnieniom merytorycznym. Omówiono zakres i sposoby prezentacji materiałów (referaty plenarne, plakaty, sesje terenowe), omówiono wstępny projekt wspólnych badań ekologicznych, zatwierdzono także tematykę konferencji w oparciu o 9 wspomnianych, najważniejszych zagadnień, ważnych dla ochrony przyrody Polesia położonego na obszarze trzech państw: Białorusi, Ukrainy i Polski. Powołano międzynarodowe zespoły do opracowania referatów dotyczących wspomnianych zagadnień.
Druga część seminarium dotyczyła spraw organizacyjnych przyszłorocznej konferencji. Uzgodniono, że konferencja potrwa 6 dni - po 2 dni w każdym państwie. Rozpocznie się 24 maja 2002 roku w Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej w Lublinie, następne odbywać się będzie w Poleskim Parku Narodowym, potem 2 dni w Wołyńskim Państwowym Uniwersytecie im.Lesi Ukrainki w Łucku i w Szackim Paku Narodowym, a zakończy się w Brzeskim Uniwersytecie Państwowym im. A.S. Puszkina w Brześciu i w Oddziale Narodowej Akademii Nauk Białorusi w Brześciu.
Zrodziła się także inicjatywa, aby kolejne konferencje poświęcone Polesiu organizować rotacyjnie na Ukrainie i Białorusi.

Stanisław Radwan

Prof. dr hab. Stanisław Radwan jest kierownikiem Katedry Hydrobiologii i Ichtiobiologii Akademii Rolniczej w Lublinie i przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konferencji.

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl