Globalizacja - proces nieodwracalny.
Rozmowa z profesorem Zygmuntem Baumanem z Leeds University

fotografiaW czasie wykładu* Pan Profesor mówił o procesie globalizacji, jako naukowiec, z dystansu, ja natomiast chciałem zapytać o ocenę samej globalizacji, która wywołuje obecnie takie emocje.

(*Wykład, o którym mowa został wygłoszony w kwietniu br. podczas dziewiątej dyskusji panelowej nt. "Przestrzeń we współczesnej nauce". Dyskusje organizowane są dwa razy do roku (wiosną i jesienią) przez Komisję Filozoficzno-Przyrodniczą Oddziału PAN w Lublinie i Wydział Filozofii i Socjologii UMCS.)

Globalizacja przypomina bardzo proces przyrodniczy, którego się przecież nie ocenia. Można powiedzieć, że jest przyjemny lub nieprzyjemny, użyteczny bądź nieużyteczny, można starać się uczynić nieużyteczne użytecznym, natomiast bardzo trudno jest w stosunku do takich procesów powiedzieć, że jest dobry lub niedobry, czy zgodny z zasadami etycznymi bądź nie. Moralność można odnosić do czynów ludzkich, natomiast wobec procesów, które są tak żywiołowe jak proces globalizacji, trudno wyrażać oceny, gdyż są one dalekimi echami, konsekwencjami rozwoju nauki, techniki, środków transportu i telekomunikacji.
Można powiedzieć, że już w tej chwili proces globalizacji jest nieodwracalny. Trudno bowiem sobie wyobrazić powrót do sytuacji, w których można będzie ograniczyć zakres konsekwencji i determinant działania ludzkiego do jakiegoś jednego małego, samodzielnego obszaru. Czasy autarchii, barykadowania się tak, żeby nic się przez granice z zewnątrz nie przedostawało, należą właściwie do przeszłości. Zamiast dokonywać oceny należałoby zająć się bardzo poważnym problemem, który przed nami wszystkimi stoi, mianowicie: jak zapanować nad żywiołem. To jest problem, któremu ludzkość stawia czoła od początku swojego istnienia - wprowadzanie ładu tam, gdzie rządzi nieład i chaos. Prawdopodobnie XXI wiek będzie zajmował się nieustającymi próbami, miejmy nadzieję skutecznymi, pozbawienia tego żywiołowego procesu opłakanych (ze względu na żywiołowość) skutków dla bardzo dużej części ludzkości.
Jak wydobyć z procesów globalizacyjnych korzyści, jak uniknąć kosztów, które w tej chwili są olbrzymie - w postaci polaryzacji społeczeństw, nowej biedy, rozpadu tradycyjnych więzi społecznych, tendencji ekskluzywistycznych, albo nihilizmu etycznego. To są konsekwencje żywiołowości tego procesu. Stoimy więc w obliczu konieczności przeprowadzenia procesu cywilizacyjnego. O ile cywilizowanie państwa, nazwijmy je nr 1, w ramach państwa narodowego odbyło się między XVIII a XIX wiekiem, to jak przeprowadzić teraz proces kolejnego cywilizowania, czyli nr 2, w stosunku do całej ludzkości?

Mówił Pan Profesor również o wzlocie i upadku przestrzeni. Co myśli Pan o przestrzeni wirtualnej, pojęciu, które robi obecnie olbrzymią karierę?

Przestrzeń wirtualna - ta, w której dzisiaj się poruszamy, a dla której trudno jest znaleźć określniki, pojęcia. Pojęcia, którymi się posługujemy ukształtowały się w warunkach, które już nie istnieją. Używanie ich ma charakter metaforyczny. Staramy się uchwycić nowe zjawiska wtłaczając je w stare ramy. To ma swoje plusy, bo umożliwia rozmowę na ten temat, ale ma także swoje minusy, bo zamyka oczy na to co naprawdę nowe, niecodzienne, bez precedensu.
Dzisiejsze ośrodki władzy, zakreślające przestrzenne granice możliwości ludzkiego działania, funkcjonują w przestrzeni wirtualnej. Są one eksterytorialne, niezależne od przestrzeni fizycznej, materialnej, przyrodniczej, w których my z kolei jesteśmy osadzeni podczas codziennej egzystencji. Przestrzeń wirtualna to nie tylko świat wyobrażalny w postaci sieci internetu, ale jest to także całkiem konkretna przestrzeń, której cechą wyróżniającą jest jej eksterytorialność w stosunku do tradycyjnej przestrzeni, a którą pokonywać trzeba było przy pomocy tradycyjnych środków transportu.
Opanowanie przestrzeni przez dłuższy okres w historii nowoczesnej polegało na zmniejszaniu kosztów pokonywania odległości. Rozwinęły się środki transportu, które także skróciły czas komunikacji między daleko od siebie położonymi miejscami. Potem nastąpiła rewolucja telekomunikacyjna, która zaczęła się pod koniec XIX wieku, a pełnię rozwoju osiągnęła w XX wieku. W końcu doszło do tego, że zdolność fizycznego pokonywania odległości straciła na znaczeniu wobec powstania przestrzeni wirtualnej. W takich właśnie warunkach nawet pieniądz przekształcił się z materialnego, cielesnego w elektroniczny, który posiada nieograniczoną zdolność przemieszczania się w sieci.
Myślę, że z socjologicznego punktu widzenia przestrzeń wirtualna jest potężnym narzędziem uniezależniania się nowej globalnej elity władzy, od lokalnych, fizycznych ograniczeń. Jeżeli bowiem dane środowisko okazuje się niezbyt gościnne, nie spełnia naszych oczekiwań, albo nie można na nim polegać, wówczas istnieje możliwość szybkiego i bez uprzedzenia zniknięcia z danego miejsca i przeniesienia się w inne miejsce.

Mam jeszcze pytanie odnośnie pojęcia bałkanizacji, czyli podziału świata na mniejsze państwa, wobec procesów integracyjnych, i walki między tymi dwiema tendencjami. Czy jest to przedłużenie spirali historii? Wspólne zagrożenie stymuluje integrację, a brak zagrożenia rodzi podział?

Postaram się wyjaśnić sprawę w następujący sposób: wymogi stawiane zbiorowościom ludzkim, które pragną niezależności nie są już tak wysokie jak niegdyś. Społeczność, która domaga się niezależności politycznej nie musi mieć samodzielności gospodarczej, militarnej, czy kulturowej. Suwerenność polityczna nie wymaga już tych uwarunkowań. Nie ma więc właściwie powodu aby łączyć się w większe grupy i tworzyć większe organizmy państwowe, które charakteryzowały świat jeszcze przed drugą wojną światową. Po drugiej wojnie światowej zaczął się natomiast proces fragmentaryzacji, dzielenia, osiągnął apogeum pod koniec XX wieku i trwa nadal. Tak więc istnieje chęć społeczności lokalnych unikania pośredników, a więc tendencja do separacji, do oddzielania się, i wytwarzania coraz to mniejszych organizmów. Na przykład Katalończycy nie rozumieją dlaczego mają docierać do Brukseli poprzez Madryt, zaś zwolennicy Padanii mówią: dlaczego mamy dążyć do Rzymu, jest przecież daleko na południu, i zacofany gospodarczo w porównaniu z nami, to zbędny pośrednik. Wszystko to sprawia, że coraz trudniej wskazać korzyści płynące z łączenia sił i utrzymać w całości konglomeraty wielonarodowe.
Podejrzewam, ale to tylko moje podejrzenie, że w tym nowym systemie globalnym bardziej przystosowane do sprawnego funkcjonowania są właśnie małe organizmy polityczne. One najbardziej sprzyjają temu co najważniejsze w procesie globalizacji, mianowicie swobodnemu ruchowi towarów i kapitału. Im mniejsze zdolności ograniczania i kontrolowania ze stony organizmów politycznych tym łatwiejszy wolny obrót handlowy. Warto wspomnieć, że w Quebecu (w czasie ówczesnego gospodarczego Forum Ameryk Summit of the Americas - przyp. red.) obrady dotyczyły wyłącznie jednej sprawy - wolnego handlu.

Czy nie wydaje się Panu, że to właśnie fakt, iż rywalizacja między narodami przeniosła się ze sfery politycznej na gospodarczą powoduje, że mamy integrację głównie o charakterze gospodarczym, jak UE czy NAFTA?

To jest właśnie zasadnicze pytanie, które mnie niepokoi, i na które nie mam gotowej odpowiedzi. Wedle wiedzy historycznej, już raz zaistniała podobna sytuacja, kiedy siły decydujące o warunkach ludzkiego życia oswobodziły się z pęt, jakie narzucały im jedyne wówczas zinstytucjonalizowane organy polityczne, czyli organy lokalne: sołtys we wsi, magistrat, rada miejska, rada cechu rzemieślniczego, izba lekarska, parafia, itp. Integracja polityczna na szczeblu państwa narodowego nie nastąpiła przecież poprzez porozumienie się środowisk lokalnych. Odbyło się to drogą nacisku, tłamszenia lokalnych władz, dialektów czy tradycji. Na jakiej więc podstawie sądzić, że jakieś globalne organy kontroli będą wynikiem porozumienia między organizmami państwowymi? Raczej przeciwnie, w moim przekonaniu odbędzie się to kosztem istniejących społeczeństw, a nie z ich udziałem i z ich inicjatywy.
Odpowiedź na globalne procesy może być tylko globalna. Takie pierwsze "jaskółki" już się pojawiają w postaci pozarządowych, niepaństwowych instytucji, które myślą i działają w skali globalnej. Próbują one być równie globalne jak problem handlu i obrót kapitałem czy informacją. To są np. "Lekarze bez granic", nawet w nazwie to podkreślają. Dalej ruchy ekologiczne: w Porto Allegre w Brazylii odbyło się zgromadzenie, które próbowało znaleźć globalną odpowiedź na globalne problemy pomijając szczebel instytucji rządowych. Instytucje rządowe natomiast, ze względu na swoje preferencje lokalne, zafascynowanie wręcz administracją lokalną, utrudniają raczej porozumienie ponadnarodowe.

Jak Pan Profesor patrząc z zewnątrz, z Leeds, widziałby suwerenność Polski w ramach integracji europejskiej, globalizacji?

Polska natychmiast po odzyskaniu niepodległości zaczęła się rozglądać za partnerami, z którymi mogłaby się nią podzielić. Pierwszym marzeniem było wstąpienie do NATO, drugim: do Europy.

Może bronimy w ten sposób swej niezależności?

To jest właśnie ten problem, tego się jednak nie dokona bez częściowej rezygnacji z suwerenności państwowej. Już obecnie Sejm zajmuje się głównie ustawami, które dostosowują polskie normy do standardów europejskich. Cała inicjatywa ustawodawcza powodowana jest nie tyle polską chęcią ile wymogami z zewnątrz. To się nazywa częściowa rezygnacja z suwerenności. Aby zachować równowagę gospodarczą, sensowny poziom rozwoju gospodarczego, bezpieczeństwo kraju, oraz zapewnić odpowiedni poziom kulturowy, moim zdaniem istnieje konieczność częściowych ustępstw. Jak bardzo będzie ta suwerenność ograniczona trudno jest przewidzieć, jednak procesy integracyjne będą szły w tym kierunku. Z drugiej strony Unia Europejska to jeszcze nie globalizacja. Są, szczególnie w Anglii i w Niemczech głosy, domagające się ponownego ustawienia Polski w roli przedmurza, tym razem nie chrześcijaństwa, ale rynku pracy, chroniącego swojej wschodniej granicy. Widać więc, że to nie jest jeszcze globalizacja, a raczej próba krajów unijnych przeciwstawienia się wspólnymi siłami naciskom globalizacyjnym, nie zaś rozwiązywanie problemów, które globalizacja przed nami postawiła.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmowę 24.04 br. przeprowadził mgr Radosław Dolecki z Oddziału PAN w Lublinie.

Zygmunt Bauman jest Profesorem Socjologii na University of Leeds, Yorkshire, Wielka Brytania. Specjalizuje się w teorii społecznej. Jego najbardziej znane prace dotyczą modernizmu i postmodernizmu ("Modernity and the Holocaust", 1989, "Life in Fragments", 1995, "Postmodern Ethics", 1995) i intelektualistów ("Legislators and Interpreters", 1987).

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl