Praca w czasach transformacji gospodarczej

fotografiaTransformacja ustrojowa i gospodarcza przyniosła Polsce i jej sąsiadom wiele sukcesów politycznych i gospodarczych. Nie można jednak nie zauważyć problemów towarzyszących tym zmianom. Jednym z nich jest bezrobocie, które w równym stopniu dotyka mieszkańców terenów po obu stronach Bugu. Liczne podobieństwa łączą kraje sąsiedzkie w poszukiwaniu pomysłów jak temu stawić czoła.
Niniejsza publikacja, wydana przez zamojską Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji wraz z naszym Oddziałem, zawiera trzy referaty dotyczące tego bolesnego problemu, zaprezentowane na konferencji naukowej zorganizowanej 30 marca 2000 r. we Lwowie. Referaty, autorstwa polskich naukowców, są wydrukowane w językach polskim i ukraińskim.

Rynek pracy w procesie transformacji ustroju gospodarczego, H. Chołaj, B. Kawałko, M. Kowerski, Z. Mitura, J. Szubstarska, WSZiA w Zamościu, Zamość 2000

Od pługa do agrobiznesu

fotografiaAnglojęzyczna publikacja From Peasant Agriculture to Agribusiness (Od chłopskiego rolnictwa do agrobiznesu) proponuje drogę rozwoju jaką mogą i powinny pójść polskie tradycyjne gospodarstwa rodzinne. W dzisiejszym świecie, gdzie rolnictwo spotyka się z konkurencją nie regionalną czy krajową, a raczej globalną konieczne staje się przyjęcie odpowiedniej strategii rozwoju, także dla całego przemysłu rolnego.
W swej publikacji, F. Tomczak, czł. koresp. PAN, z oddziału lubelskiego, próbuje dać globalną odpowiedź na globalne problemy. Jego książka jest analizą sytuacji i możliwych scenariuszy dla polskiego rolnictwa na tle rolnictwa światowego - zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

From Peasant Agriculture to Agribusiness. Path of the Family Farms Development, F. Tomczak, IERiGŻ, Warszawa 2001

Kwartalnik pod naszym patronatem

fotografiaW bieżącym roku ukazały się kolejne dwa numery pisma Eksploatacja i Niezawodność. Numer 2-3/2001 otwiera wspomnienie śp. prof. Zbigniewa Lorkiewicza, współtwórcy i pierwszego prezesa lubelskiego Oddziału PAN, autorstwa prof. Jana Glińskiego, obecnego prezesa. W numerze tym znajdują się także, w stałej rubryce Aktualności Oddziału PAN, informacje dotyczące prac Komisji Fizyki Stosowanej i Techniki. Eksploatacja i Niezawodność jest wydawana przez Polskie Naukowo-Techniczne Towarzystwo Eksploatacyjne oraz Instytut Zastosowań Techniki. Pismu patronuje lubelski oddział PAN, reprezentowany w Radzie Naukowej przez prof. Ryszarda Walczaka, czł. koresp. PAN. Artykuły w Eksploatacji i Niezawodności są publikowane w języku polskim i angielskim. Wszystkie są recenzowane. W numerze 1 (8) 2001 w dziale Aktualności O/L PAN znajduje się informacja na temat działalności Komisji Naukowych powołanych przy Oddziale PAN w Lublinie.

Redaktorem naczelnym czasopisma jest dr inż. Dariusz Mazurkiewicz. Adres redakcji: Politechnika Lubelska, 20-618 Lublin, ul. Nadbystrzycka 36, tel. (0-81) 538 12 33, e-mail: dar_maz@archimedes.pol.lublin.pl

Teka oddziałowej komisji

fotografiaKomisja Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie wydała pierwszy tom wielojęzycznego wydawnictwa pod nazwą Teka Komisji. Podobnie jak Komisja, także komitet redakcyjny i zespół recenzentów pracują w międzynarodowym składzie. W Tece zaprezentowano wybrane i najbardziej wartościowe prace członków Komisji. Recenzowane artykuły poruszają kluczowe, także dla naszego regionu, kwestie dotyczące techniki rolniczej i przemysłu spożywczego, zaprezentowane podczas Konferencji Naukowo-Technicznej Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa (MOTROL 2001). Szerzej o Komisji w dziale Wydarzenia.

Teka Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa, tom 1, Komisja Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie, Wydawnictwo AR w Lublinie, Lublin 2001

Jeszcze raz MOTROL

fotografiaUkazał się już czwarty tom wydawnictwa Motoryzacja i Energetyka Rolnictwa, wydany przez Komisję Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa PAN Oddział w Lublinie, Komisję Naukowo-Problemową Motoryzacji PAN Oddział w Krakowie, Katedrę Pojazdów i Silników Akademii Rolniczej w Lublinie oraz Narodowy Uniwersytet Rolniczy w Kijowie. Tom ten zawiera materiały na III Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną MOTROL 2001, z których część została opublikowana w Tece Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa O/L PAN. Warto podkreślić cykliczność konferencji, które odbywają się co dwa lata. W 2001 roku odbyła się w Nałęczowie, następna konferencja jest planowana na 2003 rok i odbędzie się w Kijowie.

Motoryzacja i Energetyka Rolnictwa, tom 4, przew. Kom. red. Eugeniusz Krasowski, Wydawnictwo AR w Lublinie, Lublin 2001

Synteza ozonu w Kazimierzu Dolnym

fotografiaOzone Synthesis. Properties and Applications to materiały z III Międzynarodowego Sympozjum, jakie odbyło się w październiku 1999 w Kazimierzu Dolnym n. Wisłą. Sympozjum zorganizowały Katedra Technologii Chemicznej Politechniki Lubelskiej, Komisja Chemii Plazmy Niskotemperaturowej Oddziału PAN w Lublinie oraz Wydział Inżynierii Elektrycznej i Elektronicznej Uniwersytetu Saga (Japonia). W skład Komitetu naukowego konferencji wchodzili: prof. Chobei Yamabe z Uniwersytetu Saga w Japonii, prof. Iwo Pollo z Politechniki Lubelskiej, który jest przewodniczącym Komisji, a także prof. Tadeusz Janowski z PL i prof. Krzysztof Schmidt-Szałowski z Politechniki Warszawskiej. Materiały zostały opublikowane w języku angielskim.

Ozone Synthesis. Properties and Applications. Proceedings of the III International Symposium, ed. Justyna Wolińska, Wydawnictwo Lubelskie, Lublin 2000

Jak chronić przyrodę

fotografiaOchrona przyrody to jedno z największych wyzwań nowego wieku. Po latach degradacji tereny o dużej wartości przyrodniczej często są już tylko biologicznymi pustyniami. Stało się oczywistym, że dawna "rabunkowa" eksploatacja nie może być kontynuowana. Dlatego też, oprócz biologów i ekologów, ochroną przyrody zainteresowały się także władze i samorządy. Podjęto próby opracowania wspólnych strategii ochrony, a jednocześnie mądrego i proekologicznego użytkowania środowiska.
Problemy ochrony i użytkowania i obszarów wiejskich o dużych walorach przyrodniczych jest publikacją wpisującą się w ową próbę znalezienia "złotego środka". Prezentowane prace próbują dać odpowiedź, jak można chronić a jednocześnie użytkować środowisko - a właściwie jego fragment, obszary wiejskie o dużych walorach przyrodniczych.

Problemy ochrony i użytkowania i obszarów wiejskich o dużych walorach przyrodniczych, red. Stanisław Radwan, Zbigniew Lorkiewicz, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2000

Publikacja IMW na liście filadelfijskiejfotografia

Annals of Agricultural and Environmental Medicine jest anglojęzycznym wydawnictwem Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie zawierającym wartościowe artykuły międzynarodowego autorstwa. Tematyka AAEM to medycyna środowiskowa i wiejska, a celem jaki stawiają sobie wydawcy jest promocja międzynarodowej współpracy w tych dziedzinach. Komitet redakcyjny wydawnictwa, w międzynarodowym składzie, stanowią światowej sławy specjaliści z różnych dziedzin. Wydawnictwo zawiera oryginalne artykuły, jak również opisy interesujących przypadków, oraz komunikaty i wiadomości zapowiadające spotkania międzynarodowe, a także krajowe. Więcej informacji na stronie http://galen.imw.lublin.pl.
Wydawnictwo jest indeksowane i abstraktowane m.in. w Current Contents (Institute for Scientific Information, Philadelphia, USA), Medline (National Library of Medicine, Bethesda, USA), Embase/Excerpta Medica (Elsevier Science, Amsterdam, Holandia).

Annals of Agricultural and Environmental Medicine, red. Jacek Dutkiewicz, Instytut Medycyny Wsi w Lublinie, Lublin

Publikacje Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji z siedzibą w Zamościu

Zamojskie Studia i Materiały

fotografia

Publikacja ta pod redakcją Władysława Ćwika jest zbiorem artykułów autorstwa kadry naukowej związanej z WSZiA w Zamościu, jak również innych pracowników naukowych związanych w większości z uczelniami południowo-wschodniej Polski. Tematyka jest szeroka, dominują jednak publikacje o charakterze ekonomiczno-prawnym, oraz politologiczne i historyczne, co jest zrozumiałe ze względu na ukierunkowanie uczelni-wydawcy. Niektóre z artykułów poświęcone są Zamojszczyźnie, co z pewnością pozwoli czytelnikom zapoznać się z historią i bieżącymi problemami tego regionu.

Zamojskie Studia i Materiały, red. Władysław Ćwik, WSZiA, Zamość 2000

Turystyka i dziedzictwo kulturowe

fotografiaTurystyka i dziedzictwo kulturowe jest efektem projektu PHARE jaki Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji zrealizowała pod nazwą Podyplomowych Studiów Turystyki Transgranicznej, powołanych przez tą uczelnię przy wsparciu programu PHARE-Credo, a we współpracy z Uniwersytetem Lwowskim im. Iwana Franki. Publikacja ta zawiera fragmenty lub streszczenia 15 najbardziej interesujących prac podyplomowych autorstwa słuchaczy PSTT. Prace te ukazują piękno i bogactwo przyrodnicze, kulturowe, i turystyczne regionu oraz sugerują możliwości współpracy na terenach przygranicznych w celu stymulowania rozwoju całego regionu.

Turystyka i dziedzictwo kulturowe, red. Bogdan Kawałko, Stefan J. Pastuszka, WSZiA, Zamość 2000

Artystyczny wpływ Lwowa

fotografiaPublikacja ta jest próbą opisu wielkiego oddziaływania artystycznego w zakresie architektury, sztuki sakralnej i sepulkralnej, jaki wywierał Lwów, najważniejszy południowy ośrodek polskich Kresów. Analiza koncentruje się na wpływie ośrodka lwowskiego na region zamojski, jak również wzajemnym oddziaływaniu Zamościa na artystów lwowskich. Liczne przykłady i zamieszczone zdjęcia dowodzą, że podobieństwa charakteryzujące te dwa wielonarodowe tygle obejmowały także sferę sztuki.

Danuta R. Kawałko, Grażyna Żurawicka, Wpływ lwowskiego ośrodka artystycznego na sztukę regionu zamojskiego, WSZiA, Zamość 2000

Powstanie Senatu Trzeciej Rzeczypospolitej

fotografiaKsiążka Wojciecha Orłowskiego jest dogłębną analizą zmian prawnokonstytucyjnych jakie zaszły w Polsce w burzliwych latach 1989-1991, koncentrując się na jednym wycinku tych zmian - restytucji i ewolucji Senatu RP, oraz jego pierwszych, obecnie niedocenianych, a wtedy doniosłych, działaniach. Publikacja opiera się na wspomnieniach świadków zdarzeń, źródłach prawa oraz stenogramach z obrad Zespołu ds. Reform Politycznych "Okrągłego Stołu" oraz z posiedzeń Senatu I kadencji. Geneza Senatu była dotychczas mało znana; półroczny staż naukowy autora w kancelarii Senatu RP pozwolił mu na zgłębienie tej tematyki i przybliżenie jej zainteresowanym.

Wojciech Orłowski, Senat Trzeciej Rzeczypospolitej. Geneza instytucji, WSZiA, Zamość 2000

fotografiaPrzemiany na mapie politycznej świata

Celem książki jest, jak zadeklarowano we wprowadzeniu "przedstawienie (...) zmian dokonujących się na mapie politycznej świata, chronologicznie - od starożytności aż po koniec XX w., w układzie regionalnym, według kontynentów." Publikacja ta obietnicę spełnia, pokrótce prezentując zmiany zachodzące na całym globie na przestrzeni wieków, i z pewnością będzie użyteczna dla osób zainteresowanych geografią polityczną. Całość uzupełniają mapki oraz liczne tabele i dane statystyczne.

Zbigniew Długosz, Przemiany na mapie politycznej świata, WSZiA, Zamość 2000

Swapy procentowe

fotografiaSwapy procentowe należą do nowych instrumentów ekonomicznych, nadal się rozwijają, powstają też ich kolejne odmiany. Swapy powstały jak wiele innych narzędzi w wyniku potrzeb podmiotów rynku finansowego. W przypadku swapów była to potrzeba wymiany (ang. swap) płatności gotówkowych w ustalonych punktach czasowych. Z czasem powstały kolejne odmiany swapów, takie jak swapy terminowe, amortyzujące, a nawet opcje na swapy (swaptions). Publikacja H.Mamcarza prezentuje konstrukcję, podział i zasady dotyczące tego instrumentu finansowego.

Henryk Mamcarz, Swapy procentowe, WSZiA, Zamość 2000


Publikacje Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie

International Agrophysics

fotografiaInternational Agrophysics jest anglojęzycznym kwartalnikiem ukierunkowanym na fizyczne właściwości i procesy wpływające na produkcję roślinną, a także na różne aspekty środowiska przyrodniczego. Prezentuje wyniki podstawowych badań agrofizycznych dotyczących transportu masy (wody, powietrza, składników mineralnych) i energii (ciepła i światła) w układzie gleba-roślina-atmosfera, oraz sposobów ich regulacji w celu uzyskania wysokiej jakości biomasy. Wysoki poziom czasopisma gwarantuje 40-osobowy międzynarodowy zespół specjalistów z 19 krajów.

International Agrophysics, red. J. Gliński, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie

Acta Agrophysica

fotografiaActa Agrophysica są wydawane w języku polskim lub angielskim jako monografia lub monotematyczne zbiory publikacji. Czasopismo ma zasięg krajowy. Odgrywa dużą rolę w propagowaniu osiągnięć agrofizyki - dynamicznie rozwijającej się dyscypliny naukowej w zakresie stosowania fizyki w badaniach rolniczych i ochronie środowiska przyrodniczego. Szczególnie cenne są monografie oparte na wynikach uzyskanych w projektach badawczych (grantach) KBN, w przewodach doktorskich i habilitacyjnych. Czasopismo jest cenione przez pracowników naukowych i studentów zajmujących się problematyką naukową na pograniczu nauk ścisłych i technicznych oraz rolniczych.

Acta Agrophysica, red. J. Gliński, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie

Radosław Dolecki

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl