Powołanie Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Lublinie

Region lubelski ma charakter wyraźnie rolniczy. Duże znaczenie mają dlań wszelkie zagadnienia związane z rolnictwem i przemysłem przetwórczym. Perspektywa bliskiego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i spotkania z silną konkurencją ze strony nowoczesnego rolnictwa unijnego wymaga od naszego zacofanego sektora rolnego racjonalnego dostosowania, i koniecznej modernizacji. Integracja z Unią to nie tylko konieczność konkurowania z silnie dotowanymi rolnikami Europy Zachodniej - to także możliwość uzyskania funduszy pomocowych, które pomogą poprawić naszą efektywność gospodarczą. Nie będzie to jednak możliwe bez łatwego dostępu rolników do fachowej wiedzy, tj. bez silniejszego powiązania nauki z praktyką tak, aby fundusze unijne były wykorzystywane racjonalnie, z pożytkiem dla polskiego rolnictwa.
Próbę podołania tym wyzwaniom podjęła grupa naukowców deklarując chęć działania w ramach Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa przy Oddziale Polskiej Akademii Nauk w Lublinie. Idea powołania Komisji, a wcześniej Krajowego Ośrodka Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa, wiąże się z osobą prof. dr. hab. inż. Eugeniusza Krasowskiego. Od czasu przekształcenia Zakładu Pojazdów i Silników Instytutu Mechanizacji Rolnictwa Akademii Rolniczej w Lublinie w Katedrę Pojazdów i Silników na Wydziale Techniki Rolniczej, pod jego kierunkiem prowadzone są prace badawcze nad współczesnymi problemami motoryzacji i energetyki rolnictwa oraz przemysłu rolno - spożywczego. Dotyczą one m.in. popularyzacji uzyskanych wyników badań na krajowych i międzynarodowych konferencjach, sympozjach naukowych oraz publikacji dydaktycznych związanych z tą problematyką.
W związku z tym nawiązano liczne kontakty z krajowymi ośrodkami naukowymi (Politechnikami Krakowską, Lubelską, Radomską, Rzeszowską i Szczecińską, Akademią Techniczno - Rolniczą w Bydgoszczy, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetem Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie) oraz z ośrodkami zagranicznymi: na Ukrainie (Uniwersytet Rolniczy w Kijowie, Instytut Rolniczy w Odessie), na Białorusi (Uniwersytet Rolniczy w Mińsku), w Rumunii (Uniwersytet Rolniczy w Braşov), i na Litwie (Wileńska Wyższa Szkoła Rolnicza), m. in. w zakresie wymiany pracowników, studentów oraz prac naukowych. Aktywność i wola współpracy naukowców z tych ośrodków były podstawą decyzji władz Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Lublinie o powołaniu w listopadzie 2000 r. oddziałowej Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa.
Udział w pracach Komisji zadeklarowali profesorowie z kraju i zagranicy: Eugeniusz Krasowski, Kazimierz Dreszer, Józef Kowalczuk, Mieczysław Szpryngiel, Andrzej Kwieciński, Andrzej Kusz, Marian Wesołowski, Wiesław Piekarski, Zbigniew Burski, Józef Sawa, Janusz Laskowski, Leszek Mościcki - z Akademii Rolniczej w Lublinie, Cezary Bocheński, Janusz Wojdalski - SGGW w Warszawie, Wołodymyr Bułgakov, Dmytro Woytjuk i Anatolij Filippow - Rolniczy Państwowy Uniwersytet Ukraiński, Anatolij Jakovenko - Instytut Rolniczy w Odessie (Ukraina), Kazimierz Lejda - Politechnika Rzeszowska, Mikołaj Miatluk - Politechnika Białostocka, Ryszard Michalski - Uniwersytet Warmińsko - Mazurski, Janusz Mysłowski - Politechnika Szczecińska, Stanisław Niziński - Uniwersytet Warmińsko - Mazurski, Jan Pawlak - Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie, Simion Popescu - Uniwersytet Transylwański w Brasow (Rumunia), Andrzej Roszkowski i Zdzisław Wójcicki - IBMER w Warszawie, Alojzy Skrobacki - SGGW w Warszawie, Piotr Tarkowski, Marek Opielak - Politechnika Lubelska, Bogdan Ziółkowski - Akademia Techniczno - Rolnicza w Bydgoszczy.
Pierwsze zebranie członków Komisji Naukowo Problemowej Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie, miało miejsce w Katedrze Pojazdów i Silników Akademii Rolniczej w Lublinie 21.12.2000 r. Jednocześnie inaugurowało ono powstanie Krajowego Ośrodka Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa z siedzibą w Lublinie. Wybrano trzyosobowy Zarząd w składzie: przewodniczący Komisji - prof. dr hab. inż. Eugeniusz Krasowski, wiceprzewodniczący - prof. dr inż. Wiesław Piekarski, dr hab. inż. Zbigniew Burski - sekretarz Komisji.
Przewodniczący prof. Krasowski przedstawił cele, zadania oraz ogólny plan pracy Komisji. Zgodnie z Regulaminem Działalności Komisji Oddziału PAN w Lublinie celem działalności Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa w Lublinie jest:

  • Aktywizowanie środowiska naukowego w Lublinie i na terenie działania Oddziału obejmującym Lubelszczyznę.
  • Ułatwianie twórczej pracy naukowej uczonym zamieszkałym w lubelskim regionie i praca nad rozwojem kadry naukowej.
  • Inicjowanie, popieranie i prowadzenie prac naukowych o istotnym znaczeniu dla kultury i gospodarki narodowej, przy specjalnym uwzględnieniu zagadnień ważnych dla lokalnego środowiska.
Do zadań Komisji Motoryzacji i Energetyki należy:
  • Integracja działalności naukowej środowiska
  • Inicjowanie i prowadzenie działalności w zakresie dyscyplin naukowych reprezentowanych przez Komisję.
  • Organizowanie zebrań, dyskusji naukowych i sympozjów.
  • Publikowanie prac naukowych, w szczególności zaś prac referowanych na posiedzeniach Komisji.
  • Upowszechnianie wiedzy.
Z kolei głównym zadaniem Zarządu Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa jest organizacja posiedzeń, na których są przedstawiane i dyskutowane wyniki badań naukowych zarówno członków Komisji jak i innych pracowników naukowych. Takie posiedzenia Komisji mogą być także organizowane wspólnie z innymi Komisjami lub towarzystwami naukowymi.
Prof. dr hab. inż. Eugeniusz Krasowski duży nacisk położył na działalność wydawniczą Komisji z zamiarem publikowania wybranych, najbardziej wartościowych i oryginalnych prac badawczych członków Komisji w Tece Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa. Znajdą się tam prace z konferencji organizowanych przez Komisję jak i referowane podczas posiedzeń. Prace naukowe będą recenzowane przez dwóch recenzentów. Tematyka prac oraz międzynarodowy skład autorów gwarantują wysoki poziom wymiany myśli naukowej. Ukazał się już I tom Teki obejmujący materiały z Konferencji Naukowo-Technicznej Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa (MOTROL 2001), która odbyła się we wrześniu 2001r.

fotografia

Grupa uczestników Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa MOTROL 2001, która miała miejsce w Nałęczowie w dniach 19-21 września.

Konferencje, organizowane co dwa lata, obecnie pod patronatem Komisji Oddziału PAN w Lublinie, są dużym wydarzeniem naukowym. Już na I Konferencji zorganizowanej w 1997 roku wygłoszono 50 referatów. Na II Konferencji liczba ta wzrosła do 78, w tym 18 referatów zaprezentowali goście z zagranicy, co nadało jej charakter międzynarodowy i podniosło rangę imprezy. Na tegoroczną III konferencję przyjęto 84 referaty. Tematyka obejmowała zagadnienia związane z eksploatacją maszyn rolniczych, paliwem, badaniami stanu urządzeń, oraz wszelkimi problemami związanymi z dostosowywaniem polskiego rolnictwa do wzrastających wymogów gospodarki. Poruszano także inne ważne tematy, które z pewnością będą kontynuowane, a dotyczące: paliw rolniczych pochodzenia roślinnego, eksploatacji silników na tle stanu środowiska naturalnego, energochłonności produkcji rolniczej.

fotografia

Prezes Oddziału PAN w Lublinie prof. Jan Gliński wręcza nominację na członka Komisji prof. Wołodymyrowi Bułgakovowi. Z prawej strony Przewodniczący Komisji prof. Eugeniusz Krasowski.

Kolejna IV Konferencja, która odbędzie się w 2003 roku prawdopodobnie w Kijowie, z pewnością wytyczy nowe kierunki dla rozwoju techniki i nauki rolniczej. Prof. Krasowski poczynił daleko idące ustalenia z rektorami obu rolniczych uczelni z Kijowa i Lublina, którzy nie tylko akceptują ideę organizowania Konferencji, ale także zadeklarowali swą pomoc w tym zakresie.

Zbigniew Burski, Marek Rozmus


Dr hab. inż. Zbigniew Burski pracuje w Katedrze Pojazdów i Silników Akademii Rolniczej w Lublinie. Pełni funkcję sekretarza Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie.
Mgr inż. Marek Rozmus jest pracownikiem Oddziału PAN w Lublinie.


 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl