Czas na przestrzeń (2)

fotografiaGrzegorz Nowak i Stefan Symotiuk kontynuują bardzo udane przedsięwzięcie i wydają materiały z interdyscyplinarnych konferencji dotyczących różnych aspektów terminu "przestrzeń" we współczesnej nauce. Redaktorzy drugiego tomu " Przestrzeni w nauce współczesnej" we Wstępie precyzują intencje przyświecające organizacji debat akademickich na temat przestrzeni. Otóż: " Intencje tych debat są dwie: egzoteryczna i ezoteryczna. Pierwsza skierowana jest ku odtworzeniu tych aktualnych i inspirujących informacji, jakie na temat "wymiaru przestrzennego" świata przynoszą rozmaite dyscypliny: matematyka, kosmologia, fizyka, biologia, chemia, psychologia, socjologia czy nauki o kulturze. Chodzi tu o pobudzenie aktualności "myślenia przestrzennego" przy dostrzeżeniu komplikacji, jakie przynoszą partykularne ujęcia specjalistyczne (od światów "mikro" do "makro" i "megaświata"). Ta wielość powinna stanowić rodzaj "przeszkody poznawczej", wyzwania i apelu o złączenie wysiłków w celu przywrócenia "jedności nauk". Druga intencja jest właśnie ezoteryczna: wynika z przeświadczenia, że blisko, "na progu" nauk, znajduje się z dawna oczekiwany, nowy i wielki paradygmat teoretyczny, który będzie odpowiednikiem znanych z przeszłości "rewolucji naukowych". Debaty w Uniwersytecie mają stworzyć atmosferę "czynnego oczekiwania" na ów przełom i nową syntezę."

Prace zawarte w tym tomie zdają się świadczyć o tym, że wcale niemała grupa uczonych podziela ten pogląd i badania z zakresu swojej specjalności próbują włączyć w szerszy kontekst badań naukowych. Pomijając kwestię, czy rzeczywiście współczesna nauka stoi w obliczu nowego i wspaniałego paradygmatu, przełomu i nowej syntezy, na pewno jest tak, iż " bez dokonania znaczącego kroku w pojmowaniu czasu i przestrzeni ów nowy paradygmat nie może się ziścić".

W te interdyscyplinarne poszukiwania zaangażował się również lubelski oddział PAN; wszak jednym z jego podstawowych zadań jest integracja lubelskiego środowiska naukowego a tego typu konferencje służą temu zadaniu wyśmienicie.

JP

Przestrzeń w nauce współczesnej, pod red. Stefana Symotiuka i Grzegorza Nowaka, s. 192 + 21 rycin, Wydawnictwo UMCS, Lublin 1999.

Książkę można wypożyczyć w lubelskim oddziale PAN.

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 

 

 

 

 

 

 

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl