Czas na przestrzeń (1)

fotografiaUczeni coraz częściej starają się przekraczać (i przekraczają) granice wąskich specjalizacji. Przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych poszukują tematów bardziej ogólnych; w ten sposób powstają badania interdyscyplinarne. Interdyscyplinarne sesje i konferencje naukowe są dziś niezwykle popularne na całym świecie. W Polsce jednym z "pionierów" badań interdyscyplinarnych była Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie; tu konferencje " często międzynarodowe " organizowali m.in. księża profesorowie Michał Heller i Józef Życiński (obecnie arcybiskup metropolita lubelski, pracownik KUL).

Uczeni Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, matematycy, przyrodnicy i humaniści, także artyści, organizują cykliczne sesje na temat przestrzeni. Owocem dwóch pierwszych konferencji jest książka " Przestrzeń w nauce współczesnej".

Prof. Stefan Symotiuk, filozof, pisze we Wstępie: " W intelektualnej historii Europy epoki kultu Chronosa okresy fascynacji czasem następują przemiennie z okresami fascynacji przestrzenią. Ta druga pojawia się jako obiekt zainteresowań wraz z pasją porządkowania, pomiaru, systematyzacji świata. Przeżywamy aktualnie taką kulturową wyspę fascynacji "spacjocentrycznych" w dziejach rozwoju myślenia i nauki. Przestrzeń jest właśnie tym aspektem istnienia świata lub rodzajem bytu, który w ujęciach teoretycznych i artystycznych dziś przeżywa zadziwiające metamorfozy, komplikuje się i wzbogaca o nowe wymiary, a jednocześnie staje się takim pojemnikiem rzeczy indywidualnych i procesów, który coraz lepiej mieści w sobie ich wielość i różnorodność. Przestrzeń w myśleniu współczesnym utraciła dawną sztywność i jednorodność, lepiej przystaje do rzeczy a rzeczy do niej".

Dr Grzegorz Nowak, który wraz z prof. Symotiukiem redagował tom podsumowuje: " Referaty, wygłoszone na dwóch sesjach poświęconych przestrzeni w naukach przyrodniczych, których teksty zebraliśmy w niniejszym tomie, stanowią zbiór niejednolity. Z uwagi na problematykę i " w pewnej mierze " na język opisu można je podzielić na trzy grupy: ujmujące poruszone problemy w aspektach filozoficznych (...), ujmujące przestrzeń jako kategorię mającą swoje znaczenie w naukach ścisłych, fizycznych i chemicznych (...) i ujmujące przestrzeń w kategoriach geograficznych, ekonomicznych i społecznych".

Przestrzeń i czas to pojęcia fascynujące dla wszystkich uczonych o zainteresowaniach i ambicjach wykraczających poza jedną (własną) dziedzinę. Przestrzeń i czas to niewyczerpane tematy dla filozoficznej refleksji jak się okazuje i dla przyrodników, i humanistów.

Organizatorzy konferencji i uniwersyteckie wydawnictwo zapowiadają opracowanie następnych tomów z kolejnych konferencji. I, oczywiście, kontynuację samych konferencji, w których organizację angażuje się też lubelski oddział PAN.

JP

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl