Wróćmy na jeziora...

Tę publikację, zawierającą materiały z ogólnopolskiej konferencji naukowej w Janowie Lubelskim, poświęcono prof. Gabrielowi Brzękowi, nestorowi hydrobiologów polskich. Redaktor tomu, prof. Stanisław Radwan z lubelskiej Akademii Rolniczej, zawsze podkreśla, że jest i czuje się uczniem prof. Brzęka, który przed rokiem obchodził 90. rocznicę swoich urodzin.
Prezentowany zbiór prac poświęcony jest zagadnieniom dotyczącym budowy i rodzajów ektonów, głównie wodnych i torfowiskowo-wodnych, oraz mechanizmów ich funkcjonowania i roli ochronnej. W poszczególnych opracowaniach zagadnienia te autorzy przedstawiają bądź w ujęciu kompleksowym (ekosystemowym lub fizjocenotycznym), bądź zwracają szczególną uwagę na wybrane mikroektony i zasiedlające je zoo- i fitocenozy oraz na czynniki fizyczne i chemiczne posiadające istotne znaczenie dla określonego ektonu - wyjaśnia we Wprowadzeniu St. Radwan.
Praca zawiera 30 referatów uczonych z wielu polskich ośrodków naukowych. Pokaźna część artykułów dotyczy jezior Polesia i Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Ekotony słodkowodne. Struktura - Rodzaje - Funkcjonowanie. Red. Stanisław Radwan. Wydawnictwo UMCS, Lublin 1998, s. 284 + 6 barwnych fotografii.

Jak się zintegrować z Unią Europejską

Publikacja wydana przez niepubliczną Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu zawiera materiały z konferencji naukowej zorganizowanej przez tę uczelnię w grudniu ubiegłego roku. Jest to więc publikacja aktualna, zaś rok wydania (1998) nie powinien czytelnika zniechęcać. Integracja Europy jest dla jej mieszkańców historyczną i cywilizacyjną szansą, którą z pewnością należy wykorzystać - piszą redaktorzy tomu - Niesie ona jednak wiele trudnych problemów, zarówno w wymiarze ogólnoeuropejskim poszczególnych krajów, jak i regionalnym. Nic więc dziwnego, że stanowiska wobec procesów zjednoczeniowych, w tym także integracji Polski z Unią Europejską są silnie spolaryzowane

Autorami artykułów są: prof. Elżbieta Kawecka-Wyrzykowska z warszawskiej SGH , prof. Jacek Szlachta z Ministerstwa Gospodarki, prof. Tadeusz Pomianek z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, prof. Markijan Malskyj z Uniwersytetu Iwana Franko we Lwowie, prof. Adam Biela z KUL, poseł na Sejm RP, dr Janusz Rowiński z Komitetu Integracji Europejskiej, prof. Stanisław Baran z lubelskiej AR, prof. Waldemar Martyn z zamojskiego Instytutu Nauk Rolniczych, mgr inż. Bogusław Klimczuk z Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu, prof. Kazimierz Kik z kieleckiej WSP, prof. Leszek Leszczyńki z UMCS, prof. Ewa Bojar z Politechniki Lubelskiej, mgr inż. Bogdan Kawałko z WSzZiA w Zamościu, dr Mieczysław Kowerski z WSzZiA w Zamościu, prof. Stefan Pastuszka z WSP w Kielcach, dr Lesław Michnowski, prezes Klubu Twórców Ekorozwoju w Warszawie i dr Janusz Niczyporuk z UMCS.
Wzrost nastrojów eurosceptycznych w polskim społeczeństwie specjaliści tłumaczą zbyt małą wiedzą na temat UE i procesów zjednoczeniowych. Publikacja zamojskiej szkoły wyższej jest na pewno jedną z tych pozycji, które tę lukę zapełniają. Mogą ją wykorzystać nie tylko uczeni ale też politycy, publicyści, nauczyciele - wszyscy, którzy chcą mieć własne zdanie na temat integracji europejskiej a przede wszystkim ci, którzy na ten temat publicznie się wypowiadają.
Przy okazji warto podać kilka informacji o Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu. Osobowość prawną uzyskała w 1997 roku. Zdecydowana większość kadry naukowej wywodzi się z lubelskiego środowiska naukowego ale też z warszawskiego, krakowskiego i rzeszowskiego. Rektorem jest prof. Ryszard Orłowski.

Integracja Polski z Unią Europejską. Wyzwania i dylematy. Red. Stefan Józef Pastuszka, Bogdan Kawałko, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, Zamość 1998, s. 200.

Wszystko o glebach

Wydana przy pomocy finansowej Komitetu Badań Naukowych, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, UMCS, Instytutu Agrofizyki PAN, Komitetu Gleboznawstwa i Chemii Rolnej PAN oraz Komitetu Agrofizyki PAN książka zawiera 266 artykułów autorów polskich i obcych stanowiących streszczenia materiałów z Kongresu Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego i Międzynarodowej Konferencji Naukowej, które odbyły się w UMCS we wrześniu 1999 roku.

239 artykułów to prace krajowe nadesłane praktycznie ze wszystkich ośrodków naukowych Polski.

Bardzo starannie wydana praca zaopatrzona jest w indeks autorów polskich i zagranicznych.

Na wrześniową konferencję przygotowano też ważką publikację dotyczącą ochrony gleb. Autorzy, profesorowie J.Gliński i R.Dębicki piszą we Wprowadzeniu: Gleba, w porównaniu do pozostałych trzech systemów (powietrze, woda i organizmy żywe), które są systemami zmiennymi, jest bardziej stabilna, jednakże wykazuje dużą różnorodność w przestrzeni i czasie. Gleba pełni także wielorakie funkcje (...) Małe zainteresowanie glebami polityków i decydentów, w porównaniu do wody i powietrza, wynika z faktu, że gleby: nie są dostrzegane wizualnie, są niejednorodne, stanowią ograniczone zasoby, są mało zmienne w czasie, są nieodnawialne, są brudne, kojarzą się z celem ostatecznym człowieka, ze śmiercią. Wyrażamy nadzieję, że niniejsza publikacja rozbudzi dyskusję wśród szerokiego grona ludzi, która doprowadzi do ustanowienia konwencji w zakresie ochrony i zrównoważonego wykorzystania gleb. Jest ona niezbędna w celu zapewnienia godnych warunków egzystencji następnym pokoleniom na Ziemi.

Publikację sfinansowało Ministerstwo Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

Kolejną pozycją wydaną z okazji lubelskiego kongresu gleboznawczego jest przewodnik po glebach Lubelszczyzny opatrzony kolorowymi zdjęciami zabytków przyrody i architektury naszego regionu. Zredagowany przez prof. Ryszarda Dębickiego przewodnik zawiera m.in. informacje nt. przyrody i historii Lubelszczyzny, wód Roztocza, gleb naszego regionu, obszarów chronionych, ordynacji Zamoyskich.

Rola gleby w funkcjonowaniu ekosystemów. Role of soil in functioning of ecosystems. Kongres Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego. Międzynarodowa Konferencja Naukowa. International Conference and Congress of The Polish Society of Soil Science. Komitet Organizacyjny: Ryszard Dębicki (przewodniczący), Piotr Skłodowski, Jacek Chodorowski, Krystyna Steinbrich. Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, 1999, s.492.

Międzynarodowa konwencja o ochronie gleb. Projekt. Red. Ryszard Dębicki i Jan Gliński, Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, 1999, s. 62.

Rola gleby w funkcjonowaniu ekosystemów. Warunki przyrodnicze i procesy kształtujące gleby Lubelszczyzny. Przewodnik. Red. Ryszard Dębicki. Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie, 1999,

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl