Mój naukowy życiorys

Urodziłem się w Lublinie w 1947 roku. Mój ojciec był podpułkownikiem AK, matka profesorem toksykologii w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Lublinie. W 1964 roku ukończyłem Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego, a następnie w 1970 roku z wyróżnieniem studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie.

Neurochirurgia

Po stażu podjąłem pracę w Katedrze i Klinice Neurochirurgii Akademii Medycznej w Lublinie pod kierunkiem prof. dr hab. Haliny Koźniewskiej. W klinice zawsze stawiano bardzo wysokie wymagania etyczne oraz dotyczące jakości wykonywanej pracy, panowała atmosfera koleżeńskości i poczucia wspólnoty interesów całego zespołu w wysiłkach dla dobra leczonych chorych. Swoje wyszkolenie, zarówno zawodowe, jak naukowe i dydaktyczne uzyskałem w macierzystej klinice oraz w czasie wielokrotnych pobytów w renomowanych ośrodkach zagranicznych. Największy wpływ na mój rozwój miały okresy pracy, szkolenia i prowadzenia badań naukowych w Oksfordzie, Giessen, Umea, Lyonie, Londynie i Southampton. Szczególne znaczenie miał półtoraroczny pobyt w Giessen i praca z prof. dr. H.W. Pia, jednym z największych w tym czasie autorytetów neurochirurgicznych na świecie .

Nauka

Moimi głównymi zainteresowaniami naukowymi były problemy nowoczesnej diagnostyki instrumentalnej układu nerwowego, neuroonkologia oraz badanie zjawisk patofizjologicznych w krwawieniu podpajęczynówkowym i ich wpływu na przebieg choroby, sposoby i wyniki leczenia. Wprowadziłem jako pierwszy w Polsce kilka metod leczenia, wśród nich radiochirurgię w schorzeniach układu nerwowego, nową metodę kontrolowanego obniżania ciśnienia krwi w czasie operacji tętniaków, przezskórną embolizację i stabilizację naczyniaków kręgów.

Zastosowanie pionierskich wówczas badań scyntygraficznych mózgu stanowiło podstawę mojej rozprawy doktorskiej obronionej w 1976, a doświadczalne badania nad zjawiskami występującymi w ostrej fazie tętniczego krwawienia podpajęczynówkowego pozwoliły na przedstawienie i obronę w 1982 roku pracy habilitacyjnej. Tytuł profesora został mi nadany przez Prezydenta RP w 1991 roku.

Za pracę naukową otrzymałem kilkakrotnie indywidualne i zespołowe nagrody I stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej a także nagrody Rektora Akademii Medycznej.

Od 1995 roku jestem kierownikiem Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej AM w Lublinie.

Pod moim kierunkiem 11 lekarzy uzyskało stopnie dr nauk medycznych, a obecnie 4 następnych zbliża się do ukończenia swoich przewodów.

Towarzystwa, komitety naukowe, uczelnia

Od początku pracy zawodowej brałem czynny udział w działalności towarzystw naukowych, przede wszystkim Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów. Obecnie już przez drugą kadencję pełnię funkcję Prezesa Towarzystwa. Poprzednio byłem członkiem licznych komisji i przewodniczącym Sądu Koleżeńskiego. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Neurologicznego, Chirurgii Podstawy Czaszki, członkiem rzeczywistym Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

Biorę udział w działalności kilku międzynarodowych towarzystw i organizacji naukowych. Jestem vice-prezydentem Europejskiego Zrzeszenia Towarzystw Neurochirurgicznych (EANS), sekretarzem Euroazjatyckiej Akademii Neurochirurgicznej, przewodniczącym Europejskiej Komisji Etyczno-Prawnej EANS, członkiem Europejskiej Komisji Egzaminu z Neurochirurgii, wieloletnim wykładowcą cieszących się doskonałą renomą Europejskich Kursów z Neurochirurgii, przewodniczącym Komitetu Szkoleniowego EANS, dyrektorem Europejskiego Konsorcjum Badań nad Urazami Mózgu (EBIC). Na drugą kadencję wybrano mnie do Zarządu Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki (European Skull Base Society).

Jestem członkiem Komitetu Specjalizacji i Akredytacji z Neurochirurgii EANS i Unii Europejskiej.

Zostałem wybrany honorowym członkiem Europejsko-Indyjskiej Fundacji Nauk Neurologicznych i członkiem korespondentem Niemieckiego Towarzystwa Neurochirurgów.

Jestem członkiem komitetów redakcyjnych kilku czasopism naukowych, wśród nich z Acta Neurochirurgica (Wiedeń), Journal of Neurosurgical Sciences (Rzym), Life Sciences Journal (Francja).

Od wielu lat biorę udział w pracach komitetu Nauk Neurologicznych PAN. Jestem członkiem Komisji: Urazów Układu Nerwowego, Patologii Naczyniowej Mózgu, Obrzęku Mózgu, Neuropatologii. W ostatniej kadencji zostałem wybrany na członka Komitetu Nauk Neurologicznych PAN i zastępcę przewodniczącego tego Komitetu.

W macierzystej uczelni pełniłem różne funkcje z wyboru, w tym prodziekana i prorektora. Od wielu lat jestem członkiem Senatu Akademii Medycznej w Lublinie.

Pełniłem różne funkcje w nadzorze specjalistycznym w dziedzinie neurochirurgii. Byłem specjalistą wojewódzkim, regionalnym a obecnie jestem Konsultantem Krajowym ds. Neurochirurgii. Jestem członkiem Krajowej Rady Transplantacyjnej.

Moją pasją życiową jest neurochirurgia, poszerzanie i doskonalenie techniki operacyjnej. Znajduję jednak czas, by wraz z moją rodziną wędrować po górach, jeździć na nartach, pływać czy żeglować. Moja żona jest profesorem radiologii, Kierownikiem Zakładu Radiologii Zabiegowej AM w Lublinie, syn Piotr lekarzem, a Konrad biotechnologiem.

Tomasz Trojanowski

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl