Nauka w służbie regionu

fotografia28 listopada 2003 r. odbyło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Członków Oddziału PAN w Lublinie. Współorganizatorem spotkania był Andrzej Kurowski, Wojewoda Lubelski, który zaprosił uczestników spotkania do Urzędu Wojewódzkiego. Podczas zebrania zaprezentowano najważniejsze osiągnięcia ludzi i placówek naukowych Lubelszczyzny oraz ich wkład w rozwój gospodarki krajowej, ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu.
Zebrane materiały posłużyły do opracowania zbiorczego referatu będącego zestawieniem działalności lubelskiego środowiska naukowego, ilustrującego jego zaangażowanie zarówno w dydaktykę jak i w inne formy życia społecznego i gospodarczego regionu lubelskiego.
Publikację tą przedrukowujemy w niniejszym Biuletynie wraz z referatem Wojewody Andrzeja Kurowskiego.

Lubelskie środowisko naukowe na rzecz regionu, red. Jan Gliński, Marek Rozmus, Radosław Dolecki, Oddział PAN w Lublinie, Lublin 2003.

Informator naukowo-dydaktyczny

fotografiaW 2004 roku ukazało się trzecie wydanie Informatora o placówkach dydaktyczno-naukowych Lubelszczyzny, ponownie opracowane w oparciu o uaktualnione dane uzyskane od 37 placówek. Publikacja zawiera podstawowe informacje nt. jednostek badawczych, naukowych i dydaktycznych. Dane te obejmują takie informacje jak kierownictwo, zatrudnienie, struktura organizacyjna, liczba studentów, wydawnictwa, oraz tak przydatne informacje techniczne jak dane adresowe, telefony oraz adres e-mail i strony www.
Publikacja zawiera wiele użytecznych informacji, a ilość prezentowanych jednostek w pełni udowadnia jak ważnym ośrodkiem naukowym jest Lubelszczyzna. Informator nadal będzie corocznie aktualizowany.

Informator o placówkach dydaktyczno-naukowych Lubelszczyzny, red. Jan Gliński, Radosław Dolecki, Marek Rozmus, Oddział PAN w Lublinie, Lublin 2004.

IV tom Teki

fotografiaKomisja Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie, działająca pod przewodnictwem prof. Eugeniusza Krasowskiego z Wyższej Szkoły Inżynieryjno - Ekonomicznej w Ropczycach, wydała już czwarty z kolei tom Teki Komisji. Publikacja została wydana w języku angielskim, a jej wysoki poziom zapewnił liczny Komitet naukowy, pracujący w międzynarodowym składzie. Teka ponownie zawiera wybór prac członków Komisji. Artykuły, recenzowane przez niezależnych recenzentów, prezentują szeroką gamę problemów ze sfery techniki rolniczej.

Teka Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa, tom 4, Komisja Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie, Wydawnictwo AR w Lublinie, Lublin 2004.

Konkurencyjność w agrobiznesie

fotografia19-20 września 2003 roku w Katedrze Ekonomii i Organizacji Agrobiznesu Akademii Rolniczej w Lublinie odbyła się Krajowa Konferencja Naukowa "Źródła przewag konkurencyjnych przedsiębiorstw w agrobiznesie", organizowana przez ww. Katedrę, Wyższą Szkołę Społeczno-Przyrodniczą w Lublinie oraz Komisję X Ekonomii i Zarządzania O.L. PAN. Materiały z konferencji zebrano w tomie opublikowanym pod redakcją naukową prof. Dionizego Niezgody, wiceprzewodniczącego oddziałowej Komisji.
Referaty uczestników konferencji zebrano w rozdziały odzwierciedlające kolejne zagadnienia jakim były poświęcone. I tak też rozdział pierwszy publikacji poświęcono czynnikom wzmacniającym potencjał konkurencyjności przedsiębiorstwa. Jest to najobszerniejszy rozdział, zawierający referaty siedemnastu autorów, w tym członka Oddziału PAN w Lublinie, prof. Franciszka Tomczaka, czł. koresp. PAN oraz prof. Włodzimierza Sitko, przewodniczącego Komisji Ekonomii i Zarządzania O.L. PAN. Kolejne rozdziały poświęcono takim zagadnieniom jak: konkurencyjność przedsiębiorstwa, zarządzanie produkcją i produktem oraz konkurencyjność przedsiębiorstw przemysłu spożywczego. Rozważania teoretyczne ilustrują przykłady, również brane ze środowiska agrobiznesu regionu lubelskiego, np. funkcjonowanie Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce k/Lublina.
Jak wyjaśnia we Wprowadzeniu prof. Dionizy Niezgoda, niniejsza publikacja koncentruje się na zagadnieniu przewag konkurencyjnych. Przyczyną takiego doboru tematyki jest przede wszystkim zbliżająca się integracja z otwartym rynkiem Unii Europejskiej oraz możliwe położenie polskiego agrobiznesu w świetle zróżnicowanych dopłat do produkcji rolnej wewnątrz tego rynku. Trudna będzie zwłaszcza pozycja gospodarstw chłopskich - coraz mniej rentownych i nadmiernie rozdrobnionych. Zarówno dla nich jak i dla przedsiębiorstw spożywczych ratunkiem może być kooperacja, "konkurowanie we współdziałaniu".

Źródła przewag konkurencyjnych przedsiębiorstw w agrobiznesie, red.nauk. Dionizy Niezgoda, Katedra Ekonomiki i Organizacji Agrobiznesu Akademii Rolniczej w Lublinie, Lublin 2003.

MOTROL 2004


fotografiaUkazał się kolejny, szósty, tom wydawnictwa Motoryzacja i Energetyka Rolnictwa, wydany m.in. przez Komisję Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa PAN Oddział w Lublinie i Katedrę Pojazdów i Silników Akademii Rolniczej w Lublinie. Tom jest zbiorem prac naukowych członków Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie opublikowanych w 2004 roku. Międzynarodowy skład Komisji jest wynikiem regularnej wspólnej organizacji Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej MOTROL. Konferencja ta odbywa się cyklicznie, co dwa lata. W 2001 roku odbyła się w Nałęczowie, a w 2003 roku - w Kijowie. Konferencja MOTROL, jak również niniejsze wydawnictwo, są wymiernym efektem aktywnej współpracy Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa O.L. PAN i Katedry Pojazdów i Silników Akademii Rolniczej w Lublinie z naukowcami zza naszej wschodniej granicy.

Motoryzacja i Energetyka Rolnictwa, tom 6, przew. Kom. red. Eugeniusz Krasowski, Wydawnictwo AR w Lublinie, Lublin 2004.

Przestrzenie współczesnej nauki


fotografia30.03.2004 odbyła się jedenasta już sesja nt. Przestrzeń we współczesnej nauce. Jest to regularnie organizowana interdyscyplinarna konferencja z tradycjami. Dotychczasowe sympozja były doskonałym polem wymiany poglądów dla przedstawicieli bardzo różnych dyscyplin i ośrodków akademickich. W dyskusjach uczestniczyli więc m.in. fizycy, matematycy, biolodzy, filozofowie, lingwiści, muzycy, architekci, ekonomiści. Od lat współorganizatorem sympozjów jest Komisja Filozoficzno-Przyrodnicza Oddziału PAN w Lublinie, kierowana przez prof. Stefana Symotiuka, filozofa z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
W 2003 roku ukazał się zaś czwarty tom z serii Przestrzeń we współczesnej nauce, zawierający materiały z kilku poprzednich sesji, zebrane w działach: przestrzenie artystyczne, przestrzenie natury oraz przestrzenie międzyludzkie. Rozległa tematyka połączona wspólnym mianownikiem przestrzeni sprzyja wymianie poglądów i szukaniu syntetycznej całości. Lektura zebranych materiałów może wzbogacić intelektualnie i sprowokować do twórczego myślenia "publiczność myślącą", do której redaktorzy tomu adresują swą publikację.

Przestrzeń we współczesnej nauce, tom 4, red. Wiesław Andrzej Kamiński, Grzegorz Nowak, Stefan Symotiuk, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, Zamość 2003.

Prawo do wolności

fotografiaNakładem Towarzystwa Naukowego KUL ukazała się publikacja Prawo do wolności myśli, sumienia i religii w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności autorstwa Krzysztofa Warchałowskiego, recenzowana przez prof.prof. Zbigniewa Cieślaka oraz Mieczysława Sawczuka, przewodniczącego Komisji Prawniczej Oddziału PAN w Lublinie. Praca poświęcona jest prawom człowieka - uniwersalnym prawom, które przysługują każdemu człowiekowi i których nie może być on pozbawiony, ani sam się nie może zrzec. Tematem pracy w szczególności jest prawo do wolności religijnej, mające podstawy i uzasadnienie w systemie praw i wolności człowieka. Przedstawione są mechanizmy i gwarancje dotyczące wolności religijnej zawarte w Konwencji Europejskiej (opatrzone komentarzem) jak i interpretacje prawa zawarte w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Autor nie koncentruje się jedynie na rozwiązaniach prawnych, a raczej sięga głębiej do całościowej koncepcji filozoficznej i historycznej praw człowieka, stanowiącej podstawę dzisiejszych regulacji.

Prawo do wolności myśli, sumienia i religii w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Krzysztof Warchałowski, Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 2004.

Kwartalnik pod naszym patronatem

fotografiaPierwszy w 2004 roku numer dwujęzycznego pisma Eksploatacja i Niezawodność przyniósł kolejne recenzowane artykuły naukowe dotyczące takich problemów jak eksploatacja urządzeń, technika, mechanika etc. Numer 1 (21) 2004 zawiera również prezentację Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Lubelskiego powstającej w wyniku współpracy Urzędu Marszałkowskiego i Politechniki Lubelskiej w ramach projektu KBN, a także informacje na temat działalności Oddziału PAN w Lublinie.
Eksploatacja i Niezawodność jest wydawana przez Polskie Naukowo-Techniczne Towarzystwo Eksploatacyjne, członka Europejskiej Federacji Narodowych Towarzystw Eksploatacyjnych EFNMS. Pismu patronuje lubelski oddział PAN, a w Radzie Naukowej czasopisma zasiada m.in. Wiceprezes Oddziału prof. Ryszard Walczak, czł. koresp. PAN.

Redaktorem naczelnym czasopisma jest dr inż. Dariusz Mazurkiewicz. Adres redakcji: Politechnika Lubelska, 20-618 Lublin, ul. Nadbystrzycka 36, tel. (0-81) 538 12 33, e-mail: d.mazurkiewicz@pollub.pl

Polsko-ukraińskie powiązania językowe

fotografia26-27 kwietnia 2002 roku w Kazimierzu Dolnym miała miejsce Międzynarodowa Konferencja nt. wzajemnych polsko-ukraińskich powiązań językowych. Konferencję zorganizowała Katedra Języków Słowiańskich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przy współudziale Komisji Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych O.L. PAN. Konferencja uświetniła 10-tą rocznicę powołania Katedry, istniejącej przy Instytucie Filologii Słowiańskiej od kwietnia 1992 roku. W 2003 roku wydano zaś zbiór referatów wygłoszonych na konferencji.
W trakcie sesji ukrainiści i poloniści z uczelni polskich (Lublin, Warszawa, Wrocław, Kielce) i ukraińskich (Kijów, Drohobycz, Iwano-Frankowsk, Czerniowce, Donieck) dyskutowali nt. powiązań językowo-kulturowych pomiędzy Polską i Ukrainą w zakresie języków literackich i potocznych, nazewnictwa osobowego i miejscowego oraz stylizacji językowych. Więcej nt. konferencji w Biuletynie 7/2002.

Z badań nad polsko-ukraińskimi powiązaniami językowymi, red. Dmytro Buczko, Michał Łesiów, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin 2003.

Humanista XX wieku


fotografiaStanisław Vincenz, pisarz urodzony w 1888 na Huculszczyznie był piewcą rodzinnej ziemi. Przed wojną zamieszkiwał na Pokuciu, gdzie miał niewielki majątek, po II wojnie światowej przebywał na emigracji we Francji. Jego twórczość, przede wszystkim epicki cykl Na wysokiej połoninie. Obrazy, dumy i gawędy z Wierchowiny Huculskiej oraz rozliczne eseje i szkice są wspaniałym obrazem rodzinnej ziemi i kultury Hucułów a także intrygującą refleksją nad losem człowieka. Niegdyś jego twórczość była nieco zapomniana - w kraju nie mogła być publikowana, a emigracyjne środowiska uważały ją za anachroniczną. Obecnie spuścizna Vincenza jest odkrywana na nowo, badania zaś wykazują prawdziwą ponadczasowość, aktualność i trafność jego obserwacji.
Prekursorskie badania nad pracami i życiem Vincenza prowadzone były w Lublinie, a w 2001 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się sympozjum poświęcone pisarzowi. Niniejszy tom, wydany pod redakcją prof. Mirosławy Ołdakowskiej-Kuflowej, wiceprzewodniczącej Komisji Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych O.L. PAN, prezentuje referaty wygłoszone podczas sympozjum jak również wiele tekstów powstałych specjalnie dla tego wydawnictwa, także autorstwa naukowców zagranicznych, co w pełni pokazuje, że vincenzologia zatacza coraz szersze kręgi, a przesłanie pisarza ma charakter ponadnarodowy.

Stanisław Vincenz. Humanista XX wieku, red. Mirosława Ołdakowska-Kuflowa, Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 2003.

35-lecie IA PAN

fotografiaNakładem Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie ukazało się opracowanie uświetniające 35-lecie tego jedynego po prawej stronie Wisły instytutu PAN. Jest to jednocześnie setny tom wydawnictwa Acta Agrophysica pt. Agrofizyka i jej rola w rozwoju nauk rolniczych. Publikacja prezentuje agrofizykę jako interdyscyplinarną naukę stosującą metody fizyki w naukach rolniczych. AA100 zawiera także rys historyczny Instytutu, informacje nt. jego organizacji, badań i funkcjonowania oraz prowadzonej współpracy. Zawiera także zestawienie wybranych osiągnięć naukowych Instytutu, patentów i publikacji. Całość daje szczegółowy i bogaty obraz rozmiaru prac jakie prowadzono i nadal się prowadzi w Instytucie noszącym imię swego założyciela, prof. Bohdana Dobrzańskiego.

Acta Agrophysica 100. Agrofizyka i jej rola w rozwoju nauk rolniczych, Ryszard T. Walczak, Jan Gliński, Józef Horabik, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie, Lublin 2003.

Centrum Doskonałości AGROPHYSICS

fotografiaW 2002 roku w ramach 5. Programu Ramowego Unii Europejskiej w Instytucie Agrofizyki PAN w Lublinie powstało Centrum Doskonałości Applied Physics in Sustainable Agriculture - AGROPHYSICS, kierowane przez prof.prof. Jana Glińskiego i Ryszarda Walczaka.
Centrum koncentruje swoje badania na zrównoważonym rolnictwie, ochronie środowiska, produkcji żywności, zastosowaniach fizyki w naukach rolniczych i środowiskowych.
Wiodące przedmioty badań to: fizyczne i chemiczne procesy wymiany masy i energii w systemie gleba-roślina-atmosfera, fizyczne właściwości materiałów rolniczych, procesy związane z produkcją roślinną, jak również zbiorem, transportem, i przechowywaniem produktów.
Instytut Agrofizyki PAN wydał anglojęzyczną broszurę prezentującą organizację i działalność Instytutu i Centrum, prowadzone badania, wydawnictwa, oraz zagadnienia nad jakimi pracują poszczególne zespoły. Całość zwraca uwagę starannością wydania i dobrym poziomem językowym, stanowiąc godną wizytówkę Centrum.

Centre of Excellence AGROHYSICS, red. Józef Horabik et.al., Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie, Lublin 2003.

Radosław Dolecki

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl