5-lecie Oddziału PAN w Lublinie

fotografiaW ubiegłym roku Oddział PAN w Lublinie świętował swoje 5-lecie. Okazja była tym bardziej uroczysta, że jubileusz Oddziału wpisał się w obchody 50-lecia Polskiej Akademii Nauk. Z tej okazji wydany został okolicznościowy folder, zawierający oprócz informacji o Oddziale, także artykuł przedstawiający 5 lat działalności Oddziału, historię jego powstania oraz ważniejsze dokonania i cele jakie stawiają sobie członkowie O.L. PAN. Tradycyjnie już, do foldera dołączona była książeczka prezentująca skład 14 oddziałowych Komisji, tym razem w kadencji 2003-2006. Liczba członków Komisji przekroczyła już 350 osób.

5 lat działalności Oddziału PAN w Lublinie (1997-2002), Oddział PAN w Lublinie, Lublin 2002.


Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie chemii plazmy

fotografiaAdvances in Plasma Chemistry prezentuje zbiór artykułów poświęconych chemii plazmy, nowoczesnej - jak podkreśla we wstępie prof. Iwo Pollo, przewodniczący oddziałowej Komisji Chemii Plazmy Niskotemperaturowej - metodzie realizowania procesów technologicznych. Publikacja, wydana w języku angielskim, podzielona jest na cztery zasadnicze części poświęcone następującym problemom: procesy plazmochemiczne i ich diagnostyka, plazmowa synteza związków, zastosowanie plazmy w modelowaniu powierzchni i cienkich warstw oraz zastosowanie technologii plazmowych w ochronie środowiska.
Advances... jest swoistym przeglądem badań i stanu tej dziedziny nauki w Polsce. Pomysł powstania monografii został wysunięty na VII Ogólnopolskim Sympozjum Chemii Plazmy 2002, zorganizowanym m.in. przez Komisję Chemii Plazmy Niskotemperaturowej Oddziału PAN w Lublinie. Przewodniczący Komitetu organizacyjnego sympozjum prof. Iwo Pollo podkreśla, iż publikacja ta daje pewien obraz stanu badań nad chemią plazmy w Polsce i jest szansą na porównanie naszych osiągnięć z badaniami prowadzonymi za granicą.

Acta Agrophysica 80. Advances in Plasma Chemistry, red. Justyna Jaroszyńska-Wolińska, Mariusz Wroński, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie, Lublin 2002.

Zaktualizowany Informator

fotografiaW 2003 roku ukazało się drugie wydanie Informatora o placówkach dydaktyczno-naukowych Lubelszczyzny. Ta nowatorska publikacja została ponownie opracowana w oparciu o materiały uzyskane tym razem już od 37 placówek. Zawiera podstawowe informacje nt. jednostek badawczych, naukowych i dydaktycznych. Dane te obejmują takie informacje jak kierownictwo, zatrudnienie, struktura organizacyjna, liczba studentów, wydawnictwa oraz przydatne dane adresowe, telefony, e-mail i strony www.
W Informatorze jest wiele użytecznych informacji, a ilość prezentowanych jednostek potwierdza jak ważnym ośrodkiem naukowym jest Lubelszczyzna. Informator nadal będzie corocznie aktualizowany.

Informator o placówkach dydaktyczno-naukowych Lubelszczyzny, red. Jan Gliński, Radosław Dolecki, Marek Rozmus, Oddział PAN w Lublinie, Lublin 2003.

Nowe Teki oddziałowych Komisji

fotografiaW 2003 roku, na mocy decyzji Prezydium O.L. PAN, wydawnictwo pod nazwą Teka Komisji Oddziału PAN w Lublinie stało się cykliczną publikacją, w której Komisje będą mogły przedstawiać swoje dokonania. Planowane są osobne Teki dla każdej Komisji O.L. PAN. Po Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa, prace swych członków zaprezentowała Komisja XII Budowy i Eksploatacji Maszyn, Elektrotechniki, Budownictwa, działająca pod przewodnictwem prof. Andrzeja Werońskiego z Politechniki Lubelskiej.
Wydano pierwszy tom Teki tej Komisji, pod redakcją naukową prof. Piotra Tarkowskiego z Politechniki Lubelskiej, członka Komisji. Prof. Tarkowski zapowiada we Wstępie jakie problemy porusza niniejsza publikacja oraz kolejne tomy cyklu. Tematyka badań, wynikająca ze specjalizacji placówek naukowych, dotyczy głównie mechaniki, inżynierii materiałowej, optymalizacji procesów wytwarzania, jak również budowy i eksploatacji maszyn przemysłowych i pojazdów samochodowych.
Niniejszy tom Teki uświetnił jubileusz 50-lecia istnienia Politechniki Lubelskiej i jej Wydziału Mechanicznego, jest też przeglądem najbardziej wartościowych prac aktualnie prowadzonych na tym właśnie Wydziale.

Teka Komisji Budowy i Eksploatacji Maszyn, Elektrotechniki, Budownictwa, tom 1, Komisja Budowy i Eksploatacji Maszyn, Elektrotechniki, Budownictwa Oddziału PAN w Lublinie, Wydawnictwo AR w Lublinie, Lublin 2003.

III tom Teki

fotografiaKomisja Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie, działająca pod przewodnictwem prof. Eugeniusza Krasowskiego z Akademii Rolniczej w Lublinie, wydała kolejny, trzeci tom Teki Komisji. Publikacja została wydana w języku angielskim, a jej wysoki poziom merytoryczny zapewnił liczny Komitet naukowy, pracujący w międzynarodowym składzie. Teka ponownie zawiera wybór prac członków Komisji. Recenzowane artykuły prezentują szeroką gamę problemów ze sfery techniki rolniczej, bliskiej naszemu regionowi. Teka została sklasyfikowana na liście czasopism punktowanych przez KBN, w kategorii A/B.

Teka Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa, tom 3, Komisja Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie, Wydawnictwo AR w Lublinie, Lublin 2003.

MOTROL 2003

fotografiaW bieżącym roku ukazały się 2 tomy - piąty i szósty - wydawnictwa Motoryzacja i Energetyka Rolnictwa, wydane m.in. przy współudziale Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie i Katedry Pojazdów i Silników Akademii Rolniczej w Lublinie. Tom piąty serii MOTROL został wydany w Lublinie, szósty zaś w Kijowie. Tomy te zawierają materiały z IV Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej MOTROL 2003. Konferencje te odbywają się cyklicznie, co dwa lata. Poprzednia, w 2001 roku, miała miejsce w Nałęczowie, zaś tegoroczna - właśnie w Kijowie. Konferencja MOTROL, jak również niniejsze wydawnictwo, są wymiernym efektem aktywnej współpracy Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa O.L. PAN i Katedry Pojazdów i Silników Akademii Rolniczej w Lublinie z naukowcami zza naszej wschodniej granicy, a w tym przypadku z Uniwersytetem Rolniczym w Kijowie, o czym szerzej piszemy w dziale Z DZIAŁALNOŚCI KOMISJI tego Biuletynu.

Motoryzacja i Energetyka Rolnictwa, tom 5, przew. Kom. red. Eugeniusz Krasowski, Wydawnictwo AR w Lublinie, Lublin 2003.

Motoryzacja i Energetyka Rolnictwa, tom 6, przew. Kom. red. Eugeniusz Krasowski, Narodowy Uniwersytet Rolniczy w Kijowie, Kijów 2003.

Zarządzanie przedsiębiorstwem

fotografia23-24 października 2003roku w Kazimierzu Dolnym odbyła się X Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Zarządzanie przedsiębiorstwem w erze postindustrialnej - ekonomia, prawo, kultura, etyka", współorganizowana przez Oddział PAN w Lublinie. Materiały z konferencji zebrano w tomie opublikowanym pod redakcją prof. Włodzimierza Sitko, przewodniczącego Komisji X Ekonomii i Zarządzania O.L. PAN. Podczas konferencji uczestnicy wspólnie zastanawiali się nad wyzwaniami stawianymi przedsiębiorstwom przez erę postindustrialną. Wiele polskich przedsiębiorstw udanie przeszło restrukturyzację podczas transformacji gospodarki z centralnie sterowanej w rynkową. Dziś jednak stoją przed nimi nowe wyzwania, np. silna konkurencja zagraniczna. Bardzo ważny jest zatem sposób zarządzania przedsiębiorstwem oraz przyjęta metoda, a także współpraca przedsiębiorstw ze środowiskiem nauki. Tylko ona może umożliwić polskim firmom skuteczne pokonanie zapóźnień i osiągnięcie standardów światowych w zarządzaniu.
Konferencja poruszała zarówno zagadnienia techniczne, organizacyjne i systemowe, jak i szeroko zakreślone zagadnienia z zakresu prawa czy kultury. Szczególne miejsce poświęcono etyce, jako ogromnej słabości polskiego biznesu. Jak zauważa redaktor tomu prof. Włodzimierz Sitko w otwierającym publikację artykule "Zarządzanie w polskich realiach", naród polski przeżywa obecnie kryzys, a jego przyczyną jest nie tyle brak etyki co wręcz amoralność. Profesor wzywa więc do samooczyszczenia, gdyż bez niego nie będziemy w stanie stworzyć w Polsce prawdziwie nowoczesnego i konkurencyjnego ładu gospodarczego.

Zarządzenie przedsiębiorstwem - ekonomia, prawo, kultura, etyka, red. Włodzimierz Sitko, Lubelskie Centrum Marketingu, Lublin 2003.

Z najlepszymi życzeniami

fotografiaZ okazji 75 urodzin prof. Michała Łesiowa, językoznawcy-slawisty związanego zarówno z UMCS jak i KUL, przewodniczącego Komisji Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych O.L. PAN, ukazał się specjalny tom z cyklu Polsko-ukraińskie spotkania językoznawcze, poświęcony w całości Jego życiu, dorobkowi i działalności. Czytelnik może zapoznać się z życiorysem Dostojnego Jubilata, w tym również z posłowiem z "(nie)zbędnymi elementami dodatkowymi mojego c.v.", autorstwa samego profesora Łesiowa. Publikacja przedstawia również wykaz prac, recenzji, i opinii prof. Łesiowa, oraz prac magisterskich wykonanych pod Jego kierunkiem. Oddział PAN w Lublinie przyłącza się do najlepszych życzeń składanych Panu Profesorowi.

75-lecie urodzin Profesora Michała Łesiowa. Dorobek naukowo-dydaktyczny i działalność społeczna, red. Feliks Czyżewski, Hryhorij Arkuszyn, Paweł Hrycenko, UMCS Zakład Filologii Ukraińskiej, Państwowy Uniwersytet Wołyński, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Lublin-Łuck 2003.

Powszechna Encyklopedia Filozofii

fotografiaW 2003 roku ukazał się kolejny tom Powszechnej Encyklopedii Filozofii, pierwszej tego rodzaju pracy w Polsce i uchodzącej wśród specjalistów za jedną z najlepszych na świecie. Jest to zatem czwarty, z ośmiu planowanych tom tego monumentalnego opracowania. Encyklopedia jest wydawana przez Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, a przewodniczącym Komitetu Naukowego jest Prezes Towarzystwa - o.prof. Albert Krąpiec, czł. rzecz. PAN. Niniejszy tom zawiera hasła zaczynające się na litery od Go do Iq, prezentujące główne nurty i zagadnienia filozoficzne (np. hasło homo), jak również sylwetki znanych myślicieli (w tym tomie m.in. Heraklit, Hobbes, Ingarden). Wydawnictwo jest opracowywane przez szeroki krąg filozofów z kraju i zagranicy (liczba naukowców przekroczyła już 500), których współpracę koordynuje Międzynarodowe Towarzystwo Tomasza z Akwinu, działające w wielu ośrodkach naukowych świata. Wydawcy zapowiadają angielską wersję Encyklopedii, jak również edycję elektroniczną na płytach CD-ROM.

Powszechna Encyklopedia Filozofii, tom 4, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, Lublin 2003.

Kwartalnik pod naszym patronatem

fotografiaW bieżącym roku ukazały się kolejne numery dwujęzycznego pisma Eksploatacja i Niezawodność, wydawanego od 2001 roku pod patronatem Oddziału PAN w Lublinie. W czasopiśmie znajdują się jak zawsze starannie dobrane artykuły naukowe dotyczące takich problemów jak eksploatacja urządzeń, technika, mechanika etc. Numer 3 (19) 2003 poświęcony jest w całości paliwom alternatywnym, w tym głośnym biopaliwom i zagadnieniom bezpiecznej eksploatacji silników zasilanych takim paliwem. Prezentuje także stan prac nad Regionalną Strategią Innowacji Województwa Lubelskiego, opracowywaną przez Politechnikę Lubelską na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w ramach projektu KBN. Eksploatacja i Niezawodność jest wydawana przez Polskie Naukowo-Techniczne Towarzystwo Eksploatacyjne, członka Europejskiej Federacji Narodowych Towarzystw Eksploatacyjnych EFNMS. Pismu patronuje lubelski oddział PAN, a w Radzie Naukowej czasopisma zasiada m.in. prof. Ryszard Walczak, czł. koresp. PAN. Recenzowane artykuły w Eksploatacji i Niezawodności są publikowane w języku polskim i angielskim.

Redaktorem naczelnym czasopisma jest dr inż. Dariusz Mazurkiewicz. Adres redakcji: Politechnika Lubelska, 20-618 Lublin, ul. Nadbystrzycka 36, tel. (0-81) 538 12 33, e-mail: dar_maz@archimedes.pol.lublin.pl

Jubileusz 50-lecia Politechniki Lubelskiej

fotografiaW 1953 roku powołana została Wieczorowa Szkoła Inżynierska, przekształcona w 1965 roku w Wyższą Szkołę Inżynierską, a w 1977 w Politechnikę Lubelską. W 2003 roku przypada więc jubileusz 50-lecia tej uczelni.
Monografia Politechnika Lubelska, 1953-2003 została przygotowana w ramach obchodów roku jubileuszowego. Jest pracą zbiorową i przedstawia między innymi rozwój szkolnictwa technicznego na ziemiach polskich, rys historyczny Politechniki Lubelskiej, jej stopniowy rozwój, sylwetki rektorów, statystyki dotyczące uczelni, dorobek wydziałów, katedr i instytutów, działalność pracowników, jak również organizacji studenckich. Całość uzupełniają liczne fotografie pracowników oraz samej uczelni - zarówno najnowsze jak i archiwalne, które najlepiej ilustrują jak bardzo zmieniła się Politechnika na przestrzeni 50 lat.
W niniejszym Biuletynie zamieszczamy również krótką prezentację Politechniki Lubelskiej, w dziale PRACOWNIE NAUKOWE, a także sylwetkę jej rektora w latach 1996-2002 prof. Kazimierza Szabelskiego (w dziale PREZENTACJE).

Politechnika Lubelska, 1953-2003, przew. Kol. Red. Andrzej Wac-Włodarczyk, Politechnika Lubelska, Lublin 2003.

Publikacje Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie

10-lecie kierunku Ochrona Środowiska

fotografiaActa Agrophysica 86-89, 2003 jest publikacją uświetniająca jubileusz 10-lecia kierunku Ochrona Środowiska oraz 50-lecia Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Akademii Rolniczej w Lublinie. Cztery tomy publikacji wydano pod wspólnym hasłem "Środowisko przyrodnicze w obszarach wiejskich. Stan, zagrożenie, ochrona".
Kierunek Ochrona Środowiska tworzyli, początkowo na Wydziale Zootechnicznym, a następnie Biologii i Hodowli Zwierząt prof.prof. S.Radwan, I.Wojciechowski, i M.Misztal. 30 maja 1992 na posiedzeniu Senatu AR w Lublinie zatwierdzono powstanie nowego kierunku. Mimo trudności lokalowych, kontynuowano prace nad udoskonalaniem programu nauczania, co zaowocowało w 2002 roku przyznaniem kierunkowi, dotychczas jako jedynemu w AR w Lublinie, akredytacji przez Państwową Komisję Akredytacyjną.

Acta Agrophysica 86-89, 2003, Vol. 1 (1-4), red. Jan Gliński, Stanisław Radwan, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie, Lublin 2003.

Monografia nt. Polesia

fotografiaNakładem Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie ukazała się monografia pt. Przyrodnicze podstawy ochrony i odnowy ekosystemów wodno-torfowiskowych w obszarze funkcjonalnym Poleskiego Parku Narodowego na tle antropogenicznych przekształceń środowiska przyrodniczego. Powyższa problematyka była analizowana w ramach projektu badawczego P04G02919 finansowanego przez Komitet Badań Naukowych w latach 2000-2003. Kierownikiem projektu był prof. Stanisław Radwan z Katedry Hydrobiologii i Ichtiobiologii AR w Lublinie, przewodniczący Komisji Ochrony i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego O.L. PAN. Zespół wykonawców obejmował naukowców z Akademii Rolniczej, UMCS, Instytutu Agrofizyki PAN, KUL, IMUZ w Falentach i Politechniki Lubelskiej. Monografia prezentuje problemy związane z badanym obszarem, tj. ekosystemami jeziornymi i torfowiskowymi Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, będącego częścią Polesia Lubelskiego. Problemy te obejmują stosunki wodne, ekosystemy wodne i torfowiskowe, układy krajobrazowe oraz renaturalizację degradowanych torfowisk i wód. Publikacja pokazuje zagrożenia dla funkcjonowania Polesia i apeluje o minimalizowanie skutków działalności człowieka dla tego unikatowego obszaru.

Acta Agrophysica 91. Przyrodnicze podstawy ochrony i odnowy ekosystemów wodno-torfowiskowych w obszarze funkcjonalnym Poleskiego Parku Narodowego na tle antropogenicznych przekształceń środowiska przyrodniczego, red. Stanisław Radwan, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie, Lublin 2003.

Agrofizyka - fizyka środowiska i żywności

fotografiaWyniki badań agrofizycznych w zakresie metrologii i modelowania, a zatem zastosowanie fizyki w badaniach rolniczych są publikowane w różnych krajowych i zagranicznych pismach naukowych. Ze względu na specyfikę tej interdyscyplinarnej dziedziny nauk, a przede wszystkim na konieczność udostępnienia wyników badań szerokim kręgom zainteresowanych badaczy z dziedziny agronomii, techniki rolniczej i innych nauk związanych z produkcją żywności, wydawało się koniecznym przygotowanie pozycji wydawniczej, która prezentowałaby zbiór opracowań dotyczących omawianego zagadnienia. Potrzebę takiego działania sformułowano w dyskusjach w Komisji Podstaw i Zastosowań Fizyki i Chemii w Technice i Rolnictwie Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Lublinie oraz podczas XXXVI Zjazdu Fizyków Polskich w Toruniu w 2001 roku, gdzie prof. R. Walczak zaprezentował wykład nt. "Agrofizyka - fizyka środowiska i żywności". Niniejszy tom, który należy traktować jako drugą serię prac, zawiera opracowania w zakresu zastosowań fizyki w rolnictwie. Redakcja Acta Agrophysica przewiduje kontynuację gromadzenia publikacji opracowanych przez zespoły autorskie z udziałem przedstawicieli nauk ścisłych, które dotyczą zastosowań metod fizyki, chemii i matematyki w naukach rolniczych.

Acta Agrophysica 93. Zastosowanie fizyki w naukach rolniczych. Część II, red. Ryszard Walczak, Wanda Woźniak, Instytut Agrofizyki im. B.Dobrzańskiego PAN, Lublin 2003.

Publikacje Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu

Dzieje gospodarcze, współczesność oraz Zamojszczyzna

fotografiaW 2002 roku przypadł jubileusz pięćdziesięciolecia pracy naukowej prof. Ryszarda Orłowskiego, rektora WSZiA w Zamościu, zbiegający się również z 75 rocznicą urodzin. Z tej okazji redakcja Zamojskich Studiów i Materiałów, wydawnictwa naukowego Szkoły, przygotowała okolicznościowy tomik prac ofiarowanych Jubilatowi. Znani naukowcy, związani z prof. Orłowskim - jego koledzy i uczniowie - reprezentujący ośrodki naukowe z Lublina, Krakowa, Rzeszowa i Zamościa, opracowali 27 artykułów, które zostały umieszczone w trzech działach: Dzieje Gospodarcze, Współczesność i Zamojszczyzna. Tematyka artykułów odzwierciedla szeroki wachlarz zainteresowań autorów - od historii poprzez teorię prawa i ekonomię, aż do filozofii i socjologii. Całość dopełnia obszerne omówienie działalności naukowej i organizacyjnej prof. Orłowskiego i wykaz wybranych publikacji Jubilata.

Dzieje Gospodarcze. Współczesność. Zamojszczyzna. Zamojskie Studia i Materiały 3/2002, red. Władysław Ćwik i Zdzisław Szymański, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, Zamość 2002.

5-lecie WSZiA

fotografiaZ jubileuszem prof. R.Orłowskiego, rektora WSZiA, zbiegła się uroczystość jubileusz 5-lecia Szkoły. Założona przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i aktywnie współtworzona przez środowisko naukowe Lublina Uczelnia znalazła swoje miejsce na rynku edukacyjnym na trwałe wpisując się w akademicki krajobraz Lubelszczyzny. Aby uczcić jubileusz, Szkoła wydała tomik prezentujący jej historię, działalność dydaktyczną i naukową oraz osiągnięcia, przybliżający także czytelnikom kadrę naukową i administracyjną. W tomiku znalazło się miejsce dla studentów i absolwentów, którzy przez pięć lat uczestniczyli w jej życiu. Zwraca również uwagę szczegółowe kalendarium wydarzeń z 5-letniej historii Szkoły, opatrzone licznymi fotografiami.

Pięć lat dla edukacji i regionu, red. Danuta i Bogdan Kawałko, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, Zamość 2002.

Radosław Dolecki

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl