Współpraca Katedry Pojazdów i Silników Akademii Rolniczej w Lublinie z Uniwersytetem Rolniczym w Kijowie


Katedra Pojazdów i Silników AR w Lublinie nawiązała w 1999 r. współpracę z Wydziałem Mechanizacji Rolnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Kijowie na Ukrainie (National Agricultural University of Kyiv). Przedstawiciel NAU prof. dr Wołodymyr Bułgakow był gościem Katedry i w czasie pobytu wygłosił wykład pt. "Metody analityczne badania ruchu samobieżnych maszyn rolniczych". Był także uczestnikiem II Międzynarodowej Konferencji Naukowo Technicznej MOTROL '99 w Nałęczowie. Podczas tej wizyty ustalono wstępny plan współpracy. Na zaproszenie strony ukraińskiej pracownicy Katedry Pojazdów i Silników wzięli udział w konferencji, która odbyła się w listopadzie 1999 r. w Kijowie, gdzie wygłosili trzy referaty, następnie opublikowane w materiałach konferencyjnych.
Te na pozór skromne kontakty doprowadziły do podpisania porozumienia o bezpośredniej współpracy pomiędzy uczelniami reprezentowanymi przez rektorów: prof. dr. hab. Mariana Wesołowskiego i prof. dr. Dmytra Mielniczuka. W ramach tej współpracy zaplanowano udział katedr w prowadzonych badaniach naukowych, wzajemne wizyty pracowników, wymianę pomocy naukowych (podręczników, programów nauczania), organizowanie wykładów i konsultacji naukowych oraz studenckich praktyk zawodowych. Na koordynatora NAU w Kijowie powołany został prof. dr Wołodymyr Bułgakow, a z Akademii Rolniczej w Lublinie prof. dr hab. Eugeniusz Krasowski.

fotografia
Uczestnicy konferencji MOTROL 2003 na tle pomnika legendarnych założycieli Kijowa: braci Kij, Szczek i Choryw oraz ich siostry - Lybid.

W ramach ustaleń Katedra Pojazdów i Silników nawiązała kontakt z Katedrą Traktorów i Samochodów NAU, której kierownikiem jest prof. dr Anatolij Zacharowycz Filippow. Opracowano wspólnie cztery referaty na międzynarodową konferencję w Lublinie z okazji 30-lecia Wydziału Techniki Rolniczej. Pracownicy Katedry Pojazdów i Silników oraz Katedry Fizyki AR zostali z kolei zaproszeni na międzynarodową konferencję do Kijowa, która odbyła się w listopadzie 2000 r., gdzie wygłosili 8 referatów.
Katedra Pojazdów i Silników jako główny organizator III Konferencji MOTROL 2001 zaprosiła do współpracy Uniwersytet z Ukrainy, jako współorganizatora. Profesorowie z NAU zostali także powołani na członków Komitetu Naukowego i między innymi byli recenzentami około 30 referatów zgłoszonych na konferencję przez uczonych z Ukrainy. Na podobnych zasadach Polacy uczestniczą w konferencjach organizowanych przez stronę ukraińską.
Będąc w Kijowie zapoznałem się z historią Uniwersytetu Rolniczego. W 1898 roku utworzono w Kijowie Instytut Politechniczny, na którym kształcono inżynierów o specjalnościach: transport kolejowy, agronomia, zootechnika, leśnictwo i technologia. Z tych kierunków utworzono w latach późniejszych Instytuty: Technologiczny, Rolniczy i Transportu Kolejowego. W 1922 roku z Kijowskiego Instytutu Politechnicznego został wydzielony samodzielny Instytut Rolniczy, przekształcony kolejno w Akademię Rolniczą, a w 1996 r. w Narodowy Uniwersytet Rolniczy (z 13 obecnie wydziałami), który stał się wiodącą w naukach rolniczych uczelnią na Ukrainie. Podlega ona bezpośrednio premierowi Ukrainy, a nie jak inne uczelnie ministrowi szkolnictwa.
Zwiedzając Uniwersytet w Kijowie trafiłem także na ślad polski, dotyczący początków oświaty z zakresu techniki leśnej. Otóż w 1816 roku, w Marymoncie koło Warszawy utworzono Instytut Gospodarstwa Rolnego i Leśnictwa, i jak podają źródła, był on najlepszym ośrodkiem naukowym w całym imperium rosyjskim. Był także kuźnią patriotyzmu, co władze carskie szybko dostrzegły, przenosząc Instytut do Puław. W 1863 roku kierunek leśny przeniesiono z Puław do Charkowa. Literatura podaje, że charkowski Instytut jest spadkobiercą nowoaleksandryjskiego i jest jednym z najstarszych w Europie. Następnie kierunek leśny został przeniesiony z Charkowa do Kijowa.
W czasie pobytu w Kijowie chwilę czasu poświęciłem na zwiedzanie. Kijów jest pięknym miastem zatopionym w zieleni, posiada wiele zabytków, a obecnie odnawiane są wszystkie cerkwie. Do najciekawszych zabytków należy Pieczerskaja Ławra. Zapragnąłem wówczas zorganizować kolejną IV konferencję MOTROL właśnie w Kijowie, co udało się zrealizować w roku 2003.
W Konferencji MOTROL 2003, organizowanej przez Komisję V Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie, Narodowy Uniwersytet Rolniczy w Kijowie oraz Katedrę Pojazdów i Silników AR w Lublinie udział wzięli uczestnicy z 15 państw z całej Europy, tj.: z Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Grecji, Holandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, a także ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wydano 5 tomów materiałów konferencyjnych. Zgłoszono 237 referatów przez 450 autorów lub współautorów.
Na konferencji byli obecni m.in.: Rektor AR w Lublinie prof. Zdzisław Targoński, Dziekan Wydziału Techniki Rolniczej prof. dr hab. Mieczysław Szpryngiel, Przewodniczący Komisji Motoryzacji i Energetyki prof. Eugeniusz Krasowski. Ze strony ukraińskiej wziął udział Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Kijowie Akademik prof. Dmytro Mielniczuk oraz Dyrektor Dydaktyczno-Naukowego Technicznego Instytutu prof. Dmytro Wojtiuk i wielu innych naukowców z Ukrainy.
Z Polski uczestniczyło 66 osób, wygłoszono 100 referatów z zakresu techniki rolniczej, motoryzacji i energetyki. Polscy uczeni nawiązali kontakty z kolegami z Ukrainy co niewątpliwie przyczyni się do dalszego rozwoju wzajemnej współpracy. Nawiązane zostały także kontakty z innymi państwami.
Konferencja stała na wysokim poziomie. Organizatorzy zadbali także o rozrywkę, organizując wycieczkę po Kijowie, spływ Dnieprem i uczestnictwo w spektaklach teatralnych.

Eugeniusz Krasowski

Prof. dr hab. inż. Eugeniusz Krasowski jest kierownikiem Katedry Pojazdów i Silników Akademii Rolniczej w Lublinie oraz przewodniczącym Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie.

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl