V Sesja Naukowa Fizyka w zastosowaniach


5 czerwca 2003 r. w Auli im. Stanisława Ziemeckiego Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS odbyła się kolejna, V Sesja Naukowa "Fizyka w zastosowaniach". Sesję zorganizowała Komisja Podstaw i Zastosowań Fizyki i Chemii w Technice i Rolnictwie Oddziału PAN w Lublinie oraz Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Uczestniczyło kilkadziesiąt osób reprezentujących UMCS, Politechnikę Lubelską, Akademię Rolniczą, Instytut Agrofizyki PAN i Akademię Medyczną w Lublinie. Zebranych gości przywitał prof. dr hab. Ryszard Walczak - przewodniczący Komisji O.L.PAN.
Dalsze obrady poprowadził prof. dr hab. Stanisław Hałas - zastępca przewodniczącego Oddziału Lubelskiego PTF. W pierwszej części Sesji zaprezentowano trzy wykłady. Pierwszy z nich pt. Zastosowanie efektu Starka w badaniach biofizycznych wygłosił prof. dr hab. Stanisław Krawczyk z Instytutu Fizyki UMCS. Efekt Starka w badaniach bakterii, czy układu antenowego roślin wyższych umożliwia uzyskanie widm absorpcji, z których określa się m.in. zmiany elektrycznego momentu dipolowego, współczynniki absorpcji oraz polaryzowalność. Z kolei prof. dr hab. Mirosław Wendeker z Politechniki Lubelskiej w wykładzie pt. Ogniwa paliwowe - konstrukcje i zastosowania zaprezentował najnowsze wyniki badań i światowe tendencje rozwoju ogniw paliwowych. Idea Williama R. Groove z 1839 r. odwrotnej elektrolizy wody ma szansę, by już za ok. 25 lat stać się podstawą konstrukcji silników samochodów o sprawności trzykrotnie większej niż obecne silniki spalinowe, spełniając przy tym wymogi ochrony środowiska. Trzeci wykład pt. Teoretyczny opis agregacji surfaktantów na granicach międzyfazowych, autorstwa prof. dr hab. Władysława Rudzińskiego i prof. dr hab. Jolanty Narkiewicz-Michałek, wygłosiła prof. Narkiewicz-Michałek z Instytutu Chemii UMCS. Model teoretyczny opisuje m.in. procesy agregacji i micelizacji oraz rozmiary i rozkład agregatów na granicy faz roztwór - ciało stałe, a także woda - powietrze. Przedstawiony model ma zastosowanie w nanotechnologii.
Po przerwie młodzi pracownicy i doktoranci zaprezentowali 20-minutowe komunikaty o prowadzonych badaniach. Kolejno wystąpili: dr Halina Krzyżanowska z Instytutu Fizyki UMCS z referatem pt. Od mumii egipskich po układy scalone: badania metodą fluorescencji wzbudzonej w całkowitym odbiciu promieni X; dalej mgr inż. Jarosław Bieniaś z Politechniki Lubelskiej wygłosił referat pt. Wybrane właściwości i zastosowania materiałów kompozytowych; z kolei mgr Dariusz Niedźwiedzki z Instytutu Fizyki UMCS - referat pt. Metoda NEXAFS w poszukiwaniu poziomów energetycznych karotenoidów oraz mgr inż. Jacek Hunicz z Politechniki Lubelskiej - referat pt. Badanie procesu spalania w silniku o zapłonie iskrowym z zastosowaniem metod spektrofotometrycznych.
Na zakończenie nastąpiła wymiana informacji dotycząca organizowanych konferencji, sesji, warsztatów i innej aktywności naukowej w środowisku lubelskim.
Piąta z kolei sesja naukowa, odbywająca się tradycyjnie w pierwszy czwartek czerwca każdego roku, jest jedną z form działalności Komisji o pierwotnej nazwie Fizyki Stosowanej i Techniki Oddziału PAN w Lublinie, która powstała 1 czerwca 2000 r. z inicjatywy lubelskiego środowiska fizyków i techników, a która przekształciła się w Komisję Podstaw i Zastosowań Fizyki i Chemii w Technice i Rolnictwie w maju 2003 r. Głównym celem spotkań naukowców jest wymiana informacji na temat prowadzonych badań i posiadanej aparatury oraz inicjowanie wspólnych projektów badawczych. V Sesja przyczyniła się do zaprezentowania osiągnięć naukowców z różnych ośrodków i nawiązania ściślejszej współpracy w przyjaznej atmosferze.

Elżbieta Jartych

Dr Elżbieta Jartych jest pracownikiem Instytutu Fizyki Politechniki Lubelskiej.

biuletyn nr 8

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl