Działalność Oddziału na rzecz Regionu


Realizując zadania statutowe Oddział poparł inicjatywę lokalnych władz samorządowych w celu utworzenia Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego (LPNT), delegując swoich przedstawicieli do Rady Naukowej Parku, a także wypracowania Regionalnej Strategii Innowacji województwa lubelskiego oraz włączył się do prac nad wykorzystaniem dla regionu lubelskiego tzw. offsetu, wynikającego z przetargu związanego z zakupem samolotu wielozadaniowego dla polskiej armii.

Park Technologiczny
Celem powołania Lubelskiego Parku Nauko-Technologicznego jest wzmacnianie konkurencyjności gospodarki Lubelszczyzny w perspektywie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, poprzez efektywne wykorzystanie osiągnięć lubelskiego środowiska naukowego i transfer technologii na poziomie high-tech do działających i nowo powstających małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Lubelskie wyższe uczelnie, instytuty naukowo-badawcze oraz szkoły zawodowe mogą stanowić doskonałą bazę dla rozwoju MŚP stosujących zaawansowane technologie w takich specjalnościach:

  • biotechnologia,
  • przemysł rolno-spożywczy,
  • przemysł farmaceutyczny,
  • optoelektronika,
  • informatyka,
  • ekologia i ochrona środowiska,
  • zarządzanie i marketing,
  • rachunkowość.

Realizacja Parku wytworzy mechanizmy umożliwiające wykorzystanie potencjału intelektualnego lubelskich naukowców dla kreacji MŚP stosujących zaawansowane technologie, co przyczyni się do przyspieszenia przekształcania Lubelszczyzny z regionu typowo rolniczego w region rolniczo-przemysłowy, w którym zatrudnienie znajdą zarówno bezrobotni z lubelskich wsi, jak i absolwenci wyższych uczelni Lublina.
Lubelski Park Naukowo-Technologiczny powstanie przy skrzyżowaniu ulic Droga Męczenników Majdanka - Doświadczalna. Obszar przeznaczony pod budowę Parku obejmuje docelowo około 20 ha. Atrakcyjna lokalizacja w powiązaniu z istniejącą siecią komunikacyjną stwarza dogodne połączenie zarówno z centrum Lublina, jak i miastami o dużym znaczeniu dla regionu - Zamościem oraz Chełmem.
W dniu 17 września 2003 r. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o. został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla miasta Lublina, pod numerem KRS 0000173449.
Udziały w LPNT Sp.z o.o objęły następujące instytucje:

  1. Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie;
  2. Akademia Medyczna w Lublinie;
  3. Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie;
  4. Akademia Rolnicza w Lublinie;
  5. Politechnika Lubelska;
  6. Przedsiębiorstwo Państwowe "FS-Holding" Korporacja Finansowo - Przemysłowa w Lublinie;
  7. Gmina Miasto Lublin;
  8. Lubelska Fundacja Rozwoju -Agencja Rozwoju Regionalnego w Lublinie;
  9. Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Siedziba LPNT Sp. z o.o mieści się w Instytucie Agrofizyki PAN w Lublinie, przy ul. Doświadczalnej 4.
LPNT Sp. z o.o. jest członkiem tworzonego Konsorcjum Polskich Parków Naukowo-Technologicznych, tworzonego dla potrzeb uczestnictwa w projekcie "Akceleratora Łódzkiego", realizowanego w ramach zobowiązań offsetowych Lockheed Martin. Projekt ten zakłada stworzenie funduszu inwestycyjnego, z którego korzystać będą polskie przedsiębiorstwa technologiczne na etapie ich wzrostu lub ekspansji.

Regionalna Strategia Innowacji województwa lubelskiego
W czerwcu 2002 roku Komitet Badań Naukowych ogłosił konkurs na realizację Regionalnych Strategii Innowacyjnych (RSI) w poszczególnych województwach. Jest on odpowiednikiem konkursów, jakie od 1994 roku ogłasza Komisja Europejska w celu pomocy regionom w tworzeniu Strategii Innowacyjnych.
KBN chciałby, aby projekty te przyczyniły się do budowania trwałego partnerstwa pomiędzy jednostkami naukowymi a przemysłem, podnoszenia konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) poprzez wprowadzanie nowych technologii oraz rozwijane specyficznych umiejętności pracowników w zakresie badań i innowacji. Oczekuje się, że opracowane strategie staną się podstawą wykorzystania Funduszy Strukturalnych i Spójności w obszarze innowacyjności oraz przyczynią się do zwiększenia udziału sektora przemysłowego w 6 Programie Ramowym UE. Ponadto realizacja RSI ma promować innowacyjny wizerunek regionu.
Lubelski projekt RSI, którego głównym wykonawcą jest Politechnika Lubelska został zatwierdzony i jest realizowany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, który współfinansuje projekt. Podwykonawcami poszczególnych zadań są: Instytut Agrofizyki PAN, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Lubelska Fundacja Rozwoju, a instytucjami współpracującymi państwowe i prywatne wyższe szkoły, uniwersytety i instytuty badawcze mające swoją siedzibę w woj. lubelskim. Między innymi: z Lublina - KUL, AR, AM, IMW, WSEiI; z Puław - IUNG, PIWet oraz WSZiA z Zamościa. Ponadto do realizacji RSI zaproszeni zostali przedstawiciele instytucji zrzeszających małe i średnie przedsiębiorstwa regionu, jak np. Regionalna Izba Gospodarcza.
Realizacja projektu RSI rozpoczęła się na początku 2003 roku i potrwa dwa lata. Z ważniejszych działań wymienić można: opracowanie strony internetowej informującej o projekcie (www.rsi.lubelskie.pl), przygotowanie broszur informacyjnych, opracowanie ankiet dla MŚP i wiele innych. W czerwcu br. odbyło się Regionalne Forum Innowacji. Obecnie zgodnie z harmonogramem projektu przygotowywane są następne działania w poszczególnych zadaniach. Zleceniodawca i wykonawcy oczekują, że rezultatem realizacji RSI będzie spójny, przygotowany do wdrożenia i konkretny program działań pilotażowych, oparty na odpowiednich dokumentach formalnych, określających zasady organizacyjne i źródła finansowania. Jego wymiernymi efektami mogą być między innymi: organizacja i rozwój infrastruktury badawczej, inwestycje w specjalizowane laboratoria i aparaturę, lepsze powiązanie nauki z przemysłem, wspomaganie powstawania nowych firm (tzw. Inicjatywy spin off i start up), tworzenie wizerunku regionu poprzez organizację targów i wystaw, szkolenia, podnoszenie kwalifikacji itp.

Offsety
Offset to umowa kompensacyjna, stanowiąca część kontraktu na dostawę samolotu wielozadaniowego dla polskiej armii określająca warunki, na których dostawca uzbrojenia jest zobowiązany zainwestować w Polsce równowartość kwoty kontraktu.
Od marca 2002 do marca 2003 doszło do szeregu spotkań kierownictwa Oddziału PAN w Lublinie i przedstawicieli oddziałowych Komisji, m.in.:

  • z wicewojewodą lubelskim Janem Łopatą, który został poinformowany o inicjatywach Oddziału w ramach offsetu, dotyczących dwóch zagadnień: wykorzystania środowiska przyrodniczego (Komisja Ochrony i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego Oddziału lubelskiego PAN) oraz biopaliw (Komisja Rolnictwa O.L. PAN),
  • z przedstawicielami NATO Public Procurement Consortium w Lublinie, UMCS, Instytutu Agrofizyki PAN, AR w Lublinie oraz Poleskiego Parku Narodowego w celu omówienia warunków przystąpienia do umowy offsetowej. Grupa inicjatywna jest zainteresowana umową offsetową w zakresie: szkoleń o zasięgu krajowym, w oparciu o materiały szkoleniowe partnera zagranicznego, problemów ochrony środowiska, rolnictwa ekologicznego, agroturystyki, produkcji biopaliw,
  • z Ministrem Nauki i Przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych prof. Michałem Kleiberem, czł. rzecz. PAN - nt. możliwości wykorzystania offsetu,
  • z doradcą Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych dr. Andrzejem Siemaszko, który jest jednocześnie dyrektorem Krajowego Punktu Kontaktowego 6. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się w auli Instytutu Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego PAN w Lublinie i uczestniczyli w nim rektorzy i prorektorzy ds. nauki i współpracy z zagranicą uczelni państwowych, rektorzy uczelni prywatnych, dyrektorzy instytutów naukowych, władze wojewódzkie i miejskie oraz dyrektorzy znaczących firm regionu. Było poświęcone możliwościom uzyskania środków finansowych z Funduszy Strukturalnych UE, tzw. programu offsetowego i 6. Programu Ramowego UE,
  • spotkanie w sprawie umowy offsetowej w zakresie monitoringu przyrodniczych ekosystemów Polesia. Powołano spółkę pod nazwą "Polesie - Sp. z o.o." oraz komitet organizacyjny i radę nadzorczą Spółki,
  • zebranie, na którym powołano konsorcjum pn. Lubelskie Biopaliwa. W skład konsorcjum weszli z Oddziału prof.prof. Ryszard Walczak i Jan Gliński, oraz Jan Kuś z Komisji Rolnictwa O. L. PAN. Powołana została także Sp. z o.o. pod nazwą "BIOPAL".

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl