Akademia Rolnicza w Lublinie


Akademia Rolnicza w Lublinie powstała w 1955 r. (początkowo jako Wyższa Szkoła Rolnicza) z połączenia Wydziału Rolnego (obecnie Rolniczy), Wydziału Weterynaryjnego (obecnie Medycyny Weterynaryjnej) oraz Wydziału Zootechnicznego (obecnie Biologii i Hodowli Zwierząt) działających od 1944 roku w ramach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Obecnie na Uczelni funkcjonuje 5 wydziałów, na których w roku akademickim 2003/2004 prowadzonych jest 12 kierunków studiów i 25 specjalności.

fotografia
fotografia

Gmach Collegium Agronomicum II oraz Centrum Kongresowe AR w Lublinie.

Studia na naszej Uczelni mają charakter 3-stopniowy; pierwszy stopień to inżynierskie, następnie magisterskie i doktoranckie. Zajęcia prowadzone są w systemie dziennym, zaocznym i wieczorowym. Wszystkie wydziały Uczelni mają prawa nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. Studia podyplomowe obejmują następujące kierunki kształcenia:
- ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego (kierunek przeznaczony jest dla nauczycieli przedmiotów z zakresu ekologii i ochrony środowiska),
- marketing i zarządzanie w agrobiznesie oraz rozwój obszarów wiejskich (przeznaczony dla pracujących w sferze agrobiznesu),
- zastosowania informatyki w rolnictwie,
- techniki i technologie produkcji pasz,
- integracja europejska,
- zarządzanie jakością w produkcji żywności.

Kształcimy 6900 studentów w ramach studiów stacjonarnych oraz 3600 w systemie zaocznym, ponadto na studiach doktoranckich 170 osób. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są przez grono 758 wysoko kwalifikowanych nauczycieli akademickich, w tym 170 profesorów tytularnych.

Badania naukowe

W roku akademickim 2002/2003 prowadzone badania naukowe obejmowały:
- projekty badawcze (62),
- działalność statutowa (127) i badania własne (142),
- pozostałe prace realizowane w ramach programów międzynarodowych (2), ekspertyzy, oceny leków i inne (8).

W kolejnych edycjach konkursów KBN złożono 65 projektów badawczych, z czego 22 zostały przyjęte. Na konkurs 31.07.2003 (nie podano jeszcze wyników) złożono 49 projektów. Liczba składanych wniosków na realizację projektów badawczych w porównaniu z latami poprzednimi wzrasta, co ma bezpośrednie przełożenie na liczbę realizowanych projektów badawczych. Przy coraz niższych nakładach na naukę z budżetu państwa ta forma pozyskiwania środków jest zjawiskiem pozytywnym.

Poza projektami badawczymi i pracami badawczymi na zlecenie, AR realizowała działalność statutową w ramach 127 problemów i badania własne w ramach 142 problemów. W obrębie tych tematów zrealizowanych jest 746 zadań badawczych.

Wykonanie planowych badań zapewniały środki przyznane przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji w wysokości daleko odbiegającej od potrzeb. Na działalność statutową otrzymane środki były wyższe o 20 proc. od tych z poprzedniego roku, jednak z uwagi na zwiększony udział w kosztach środków na płace, podwyżka ta była nieodczuwalna. Na badania własne Ministerstwo przyznało w 2003 roku tylko 58 proc. środków ubiegłorocznych, co było przedmiotem zwiększonej troski Senatu, który w celu ich właściwego wykorzystania i zabezpieczenia realizacji zadań statutowych, podjął stosowną uchwałę w sprawie zasad podziału dotacji.

W analizowanym okresie opublikowano łącznie 1486 pozycji naukowych, w tym 83 w czasopismach będących na liście filadelfijskiego Instytutu Informacji Naukowej oraz wydano 67 monografii i podręczników.

W minionym roku Ministerstwo Nauki i Informatyzacji wznowiło doinwestowanie zaplecza badawczego. Uczelnia otrzymała 310 tys. zł na zakup bioreaktora dla Wydziału Rolniczego i wysoko specjalistycznego chromatrografu dla Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt.

Współpraca naukowa z zagranicą
W ramach współpracy z zagranicą zorganizowano następujące konferencje międzynarodowe:
- "Środowisko - Zwierzę - Produkt",
- VII Międzynarodowe Sympozjum Dermatologiczne "Klinika głównych dermatoz psów i kotów",
- międzynarodowe seminarium "Walory przyrodnicze i strefowanie rezerwatu biosfery Polesie Zachodnie",
- sympozjum "Restoration Ecology - Healing Aquatic Environments",
- "Łoś w Polsce" - 1st East European Moose Symposium,
- IV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Motoryzacja i Energetyka Rolnictwa: MOTROL 2003",
- II Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Agrolaser 2003".

Pracownicy naukowi Uczelni uczestniczą w europejskich programach badawczych. W ramach czwartego programu Komisji Unii Europejskiej, realizując program dotyczący ochrony środowiska (ECOFRAME), opracowali system kryteriów klasyfikacji statusu ekologicznego jezior płytkich Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego wg dyrektyw unijnych.

Ponadto w bieżącym roku na Wydziale Inżynierii Produkcji (dawnym Wydziale Techniki Rolniczej) kontynuowano prace badawcze w ramach międzynarodowego programu CRAFT. Dotyczyły one opracowania technologii produkcji biodegradalnych materiałów opakowaniowych z surowców roślinnych. Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej realizowano również w ramach międzynarodowego programu EUREKA temat: Zastosowanie preparatów lektynowych do zapobiegania biegunkom u odsadzonych prosiąt.

Działalność naukowa pracowników AR przejawia się również we współpracy z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. W analizowanym okresie wykonano 14 tematów badawczych opracowując je pod kątem przydatności wyników w warunkach polskich. Na ich podstawie wykonano szereg publikacji i doniesień naukowych wygłaszanych na zagranicznych konferencjach i sympozjach. W roku akademickim 2002/2003 wyjechało w tym celu za granicę 169 osób, wykorzystując środki na działalność statutową, badania własne, a także w znikomym stopniu środki na projekty badawcze.

W tym okresie kontynuowana była współpraca z naukowymi ośrodkami zagranicznymi. Podpisano 3 nowe porozumienia z Rosyjską Akademią Nauk Rolniczych w Moskwie, Państwowym Instytutem Hodowli Zwierząt Futerkowych i Królików w Moskwie oraz z Moskiewską Państwową Akademią Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii. Nowe porozumienia dały możliwość szerszej współpracy i sformalizowały istniejące kontakty naukowe.

Zakres programów objętych umowami o bezpośredniej współpracy dotyczy:
- udziału we wspólnych badaniach naukowych,
- wzajemnego udziału w konferencjach i sympozjach,
- wymiany kadry naukowej.

Ponadto poza umowami Uczelnia prowadzi szeroką współpracę opartą na zbieżności celów naukowych i wartości, które prezentują współpracujące strony. Przynosi to wymierne korzyści i określone efekty badawcze.

Na uwagę zasługuje ścisła współpraca naukowa realizowana w ramach umów międzynarodowych. Prowadzone badania na Wydziale Rolniczym we współpracy z Akademią Rolniczą w Shanxi w Chinach dotyczą bioaktywnej właściwości roślin, jakości żywieniowej i medycznej gryki. Wydział Techniki Rolniczej i Centrum Badań Rolniczych w Gembloux, w Belgii prowadzą wspólne prace z zakresu ekologicznie akceptowanych technik aplikacji agrochemikaliów w rolnictwie. Ta wspólnie realizowana problematyka badawcza wpisana jest do protokołów wykonawczych w umowach międzyrządowych.

W minionym roku Uczelnię wizytowało 35 osób, a ograniczone środki finansowe uniemożliwiają podjęcie szerszej współpracy zagranicznej.

Uczelnia realizuje unijny program dydaktyczny Socrates/Erasmus, umożliwiający wyjazdy studentom ostatnich lat do uczelni partnerskich w UE, m.in. w celu zebrania materiałów do prac dyplomowych. Akademia Rolnicza podpisała umowy z trzema szkołami wyższymi we Francji i jedną w Belgii. Studenci i pracownicy uczestniczą też w tzw. intensywnych kursach, czyli cyklu zajęć przygotowanych dla międzynarodowej grupy studentów przez międzynarodową grupę dydaktyków.

Na Uczelni funkcjonuje Centrum Kultury i Folkloru Wsi. Jest to jednostka dydaktyczna, w ramach której działają:
- Zespół Pieśni i Tańca, istniejący od 1960 r. i należący do grona najdłużej działających zespołów folklorystycznych w Polsce. Reprezentował Uczelnię podczas 80 wyjazdów, występując na sześciu kontynentach. W roku 2001, uczestnicząc w konkursowym festiwalu w Malezji na wyspie Borneo, zdobył Grand Prix oraz dwie inne nagrody;
- Chór Akademicki, który w czerwcu 2002 obchodził 50-lecie swojej działalności.

Rozwojowi kierunków kształcenia i badań naukowych towarzyszy rozbudowa dotychczasowych obiektów i budowa nowych. W 2001 r. oddano do użytku nowoczesny i funkcjonalny gmach Collegium Agronomicum II (Fot.1) przeznaczony dla potrzeb dydaktyki, wraz z pracowniami komputerowymi, salami wykładowymi oraz Centrum Kongresowe, m.in. z salą konferencyjną na 600 miejsc, wyposażoną w elektroniczne urządzenia do prezentacji wykładów oraz do tłumaczenia symultanicznego (Fot.2). W 2002 r. rozpoczęto budowę Wydziału Nauki o Żywności.

Działalność dydaktyczna Uczelni prowadzona jest w Lublinie oraz w Instytucie Nauk Rolniczych w Zamościu, a także w Opolu Lubelskim i Krasnymstawie.

Władze uczelni, wydziały

Rektor: prof. dr hab. Zdzisław Targoński
Prorektorzy:
do spraw nauki i współpracy z zagranicą - prof. dr hab. Janusz Wiśniewski,
do spraw kadr i organizacji - prof. dr hab. Stanisław Pałys,
do spraw studenckich i dydaktyki - prof. dr hab. Grażyna Jeżewska.

Wydział Rolniczy (dziekan: prof. dr hab. Edward Pałys)
Kierunki kształcenia:
- rolnictwo; specjalności: agronomia, agrobiznes, agroturystyka, kształtowanie i ochrona środowiska rolniczego (w Lublinie i w Instytucie Nauk Rolniczych w Zamościu);
- technologia żywności i żywienie człowieka;
- biotechnologia;
- towaroznawstwo; specjalności: zarządzanie, kształtowanie i ochrona jakości towarów konsumpcyjnych oraz obrót towarowy i obsługa celna;
- architektura krajobrazu; specjalność: architektura krajobrazu otwartego.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej (dziekan: dr hab. Andrzej Wernicki, prof. AR)
Kierunek kształcenia: - weterynaria.

Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt (dziekan: prof. dr hab.Tomasz Gruszecki)
Kierunki kształcenia:
- zootechnika; specjalności: hodowla i użytkowanie zwierząt, hodowla koni i jeździectwo, ocena i wykorzystanie surowców zwierzęcych, hodowle amatorskie; w ramach specjalności zootechnika ogólna jest specjalizacja: produkcja i marketing pasz przemysłowych;
- ochrona środowiska;
- biologia; specjalność: biologia stosowana.

Wydział Ogrodniczy (dziekan: prof. dr hab. Jerzy Hetman)
Kierunki kształcenia:
- ogrodnictwo; specjalności: produkcja ogrodnicza i zielarska, ochrona roślin i środowiska przyrodniczego, tereny zieleni i dekoracje roślinne oraz zarządzanie w ogrodnictwie;
- architektura krajobrazu; specjalność: architektura parków i ogrodów.

Wydział Inżynierii Produkcji (dziekan: prof. dr hab. Mieczysław Szpryngiel)
Kierunki kształcenia:
- technika rolnicza i leśna; specjalności: technika komputerowa w inżynierii rolniczej, technika rolnicza, technika rolno-spożywcza, inżynieria żywności, technika motoryzacyjna i energetyka, inżynieria kształtowania środowiska;
- inżynieria produkcji; specjalności: zarządzanie i inżynieria rolnicza, zarządzanie i inżynieria przetwórstwa spożywczego.

Zdzisław Targoński

Prof. dr hab. Zdzisław Targoński jest rektorem Akademii Rolniczej w Lublinie.

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl