Mój naukowy życiorys

fotografiaW roku 1971 ukończyłem studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym UMCS w Lublinie, uzyskując stopień magistra chemii.
W latach 1971-73 pracowałem w charakterze nauczyciela w Technikum Przemysłu Spożywczego w Lublinie prowadząc zajęcia z chemii, analizy żywności i analizy chemicznej. W Katedrze Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego i Przechowalnictwa Akademii Rolniczej w Lublinie podjąłem pracę od 1 listopada 1973 roku, początkowo jako starszy asystent, a po uzyskaniu stopnia doktora w 1978 roku na stanowisku adiunkta.
Doktoryzowałem się na Wydziale Technologii Żywności Akademii Rolniczej w Poznaniu, przedmiotem rozprawy była praca pod tytułem "Dynamika nagromadzenia kompleksu enzymów celulolitycznych w hodowlach szczepu Fusarium sp. na różnych substratach celulozowych".
Od początku pracy naukowej prowadziłem badania mające na celu zwiększenie efektywności biosyntezy enzymów celulolitycznych i enzymatycznej hydrolizy substratów lignocelulozowych przez:
- prowadzenie hodowli drobnoustrojów systemem półciągłym,
- wyosobnianie mutantów grzybów celulolitycznych o podwyższonych uzdolnieniach do biosyntezy celulaz,
- wstępną obróbkę substratów lignocelulozowych, celem zwiększenia ich podatności na enzymatyczną hydrolizę.
Oprócz badań dotyczących biosyntezy celulaz i ich zastosowania prowadziłem prace obejmujące produkcję liaz pektynianowych, enzymów macerujących tkanki roślinne oraz badania nad zastosowaniem tych preparatów enzymatycznych w przemyśle owocowo-warzywnym. Przeprowadzone badania w skali półtechnicznej w Zakładach Przemysłu Owocowo-Warzywnego w Milejowie potwierdziły przydatność otrzymanych preparatów do produkcji soków warzywnych. Efektem prowadzenia wielokierunkowych badań w zakresie biokonwersji biomasy roślinnej do cukrów prostych była rozprawa habilitacyjna pt.: "Badania nad zwiększaniem efektywności enzymatycznej hydrolizy surowców ligninocelulozowych i biokonwersji hemiceluloz". Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych z zakresu "technologii i chemii żywności" nadała mi w 1986 roku Rada Wydziału Technologii Żywności Akademii Rolniczej w Poznaniu. Efektem pracy habilitacyjnej, jak również dalszych badań było opracowanie technologii biokonwersji materiałów lignocelulozowych takich jak: słoma pszenna, trociny drzew liściastych do etanolu i innych prostych związków chemicznych w skali laboratoryjnej.
Wyniki badań prezentowane były na sympozjach międzynarodowych, w czasopismach zagranicznych jak Biotechnology and Bioengineering, Acta Biotechnologica, Zentrym fur Microbiologie oraz w opracowaniu książkowym "Solid Substrate Cultivation", Elsevier Applied Science.
W ostatnich latach kierowałem pracami nad pozyskiwaniem mutantów, fuzantów Saccharomyces cerevisiae i Pichia stipitis celem intensyfikacji produkcji etanolu z pentoz oraz pozyskiwaniem ksylitolu na drodze biotechnologicznej, ważnego środka słodzącego w technologii żywności. Aktualnie pracuję w dwóch tematach badawczych finansowanych przez KBN, jeden z nich dotyczy wytwarzania i charakterystyki amylaz oraz klonowania genu amylolitycznego szczepu Lactococcus lactis realizowany we współpracy z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, a drugi którego jestem kierownikiem podejmuje problematykę zwiększenia potencjału antyoksudacyjnego piwa poprzez modyfikacje jego technologii.
Ponadto we współpracy z doktorantami realizuję tematykę badawczą dotyczącą analizy zafałszowań soków owocowych, alergii żywnościowych, probiotyków i prebiotyków, a także właściwości antyoksydacyjnych wybranych produktów żywnościowych.
Mój dorobek naukowy stanowią 170 pozycje, w tym 70 to oryginalne prace twórcze, 6 - patenty, pozostałe pozycje to komunikaty na konferencje naukowe i artykuły w czasopismach nierecenzowanych oraz opracowania nie przeznaczone do druku.
W 1987 roku zostałem powołany na stanowisko docenta, a w 1990 r. na stanowisko profesora nadzwyczajnego Akademii Rolniczej w Lublinie. Tytuł profesora nauk rolniczych otrzymałem w 1995 roku, a na stanowisko profesora zwyczajnego zostałem mianowany w 1999 roku.
Z chwilą powołania w 1990 roku na Wydziale Rolniczym nowego kierunku nauczania, tj. "Technologii żywności i żywienia człowieka" powierzono mi funkcję prodziekana, którego zadaniem było opracowanie i wdrożenie programu nauczania dla tego kierunku. Ponadto podlegały mi zaoczne studia rolnicze i zaoczne, magisterskie studia uzupełniające. Funkcję tę pełniłem przez dwie kadencje do 1996 roku.
Jako kierownik Katedry Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego i Przechowalnictwa byłem inicjatorem budowy i współtwórcą projektu nowego obiektu dydaktyczno-naukowego dla przyszłego Wydziału Nauki o Żywności i Biotechnologii, przy ul. Skromnej 8, którego budowa trwa od ponad roku. Katedra, którą kieruję od 1992 roku obecnie zatrudnia 29 pracowników, w tym 21 nauczycieli akademickich i doktorantów.
W latach 1996-2002 pełniłem funkcję prorektora ds. studenckich i dydaktyki w Akademii Rolniczej w Lublinie. W tym okresie podjęto z mojej inicjatywy szereg działań, m.in. modyfikację programów nauczania, rozwinięta została współpraca w ramach międzynarodowych programów dydaktycznych, takich jak Tempus, Socrates. Jestem autorem lub współautorem 3 kierunków nauczania funkcjonujących na naszej Uczelni, tj. "technologia żywności i żywienie człowieka", "biotechnologia" i "towaroznawstwo".
W roku 2002 zostałem wybrany na stanowisko rektora Akademii Rolniczej w Lublinie.

Zdzisław Targoński

Prof. dr hab. Zdzisław Targoński, prof. zw. AR w Lublinie jest kierownikiem Katedry Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego i Przechowalnictwa i pełni funkcję rektora Akademii Rolniczej w Lublinie.

 

powrót do góry

powrót do wydawnictwa

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl