2018
Grudzień 2018

17 grudnia (poniedziałek)

W siedzibie Oddziału PAN w Lublinie w Pałacu Czartoryskich odbyło się kolejne posiedzenie oddziałowej Komisji Prawniczej, podczas którego dr hab. Piotr Zakrzewski wygłosił referat nt. "Instytucja przedawnienia po zmianach z 2018 roku."

 

6 grudnia (czwartek)

138 Sesja Zgromadzemnia Ogólnego PAN. Wybór wiceprezesów PAN na kadencję 2019-2020.

 

6 grudnia (czwartek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 
Listopad 2018

29-30 listopada (środa-czwartek)

Komisja Historyczna PAN Oddział w Lublinie, Biblioteka Uniwersytecka KUL były organizatorami konferencji pt."Polacy w Irkucku w XIX i XX wieku". Tematyka obrad dotyczyła szeroko rozumianej obecności Polaków w Irkucku i na Syberii, zarówno przymusowej (zesłańcy czasów carskich – poczynając od XVIII w., łagiernicy czasów sowieckich – po czasy po II wojnie światowej), jak i dobrowolnej (osiedleńcy), oraz losów potomków tamtych „sybiraków” przyczyniających się później wiele do rozwoju kulturalnego i ekonomicznego Irkucka i Syberii.

 

27-28 listopada (wtorek - środa)

W hotelu Victoria w Lublinie odbyła się konferencja pt. "Medycyna personalizowana – Genom-Niepełnosprawność-Edukacja-Pacjent-Technologie". Współorganizatorem konferencji była Komisja Nauk Medycznych Oddziału PAN w Lublinie i Towarzystwo Wspierania Nauk Farmaceutycznych. Konferencja była okazją do prezentacji współczesnych trendów w architekturze, edukacji, medycynie, psychologii i rehabilitacji. Interdyscyplinarność konferencji w oczach uczestników stanowiła doskonałą platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie szeroko rozumianej opieki nad osobami niepełnosprawnymi pomiędzy lekarzami, architektami, fizjoterapeutami, nauczycielami, terapeutami i specjalistami z innych dziedzin. Dodatkowo odnotowano uczestnictwo w obradach konferencji rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Specjalne sesje były dedykowane problemom diagnostyki i terapii pacjentów ze spektrum autyzmu.

 

21 - 22 listopada (środa-czwartek)

Z udziałem ok. 40 uczonych, w tym 14 z zagranicznych oœrodków jak Argentyna, Brazylia, Kolumbia, Meksyk, Hiszpania, Litwa, Niemcy, Republika Czeska, Wielka Brytania w siedzibie Oddziału PAN w Lublinie odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Latynoamerykanistyczna nt. Ameryka Łacińska jako region w stosunkach międzynarodowych w XXI wieku. / América Latina ? la región de relaciones internacionales en el siglo XXI. Uczestnicy konferencji podjęli debatę w języku hiszpańskim, angielskim i polskim na temat uwarunkowań, istoty i zmiany pozycji i roli regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów w stosunkach międzynarodowych, w XXI wieku. Dokonano analizy wyzwań i zagrożeń stabilnoœci geopolitycznej i geoekonomicznej regionu. Dyskutowano na temat form regionalnej i międzyregionalnej współpracy politycznej i gospodarczej oraz pozycji i roli państwowych i niepaństwowych podmiotów stosunków międzynarodowych.

 

20 listopada (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

11 listopada (niedziela)

Na zaproszenie Wojewody Lubelskiego i Marszałka Wojeództwa Lubelskiego Prezes Oddziału uczestniczył, jako członek Komitetu Honorowego, w obchodach Narodowego Œwięta Niepodległości.

 
Październik 2018

25 października (czwartek)

137 Sesja Zgromadzemnia Ogólnego PAN. Wybóry Prezesa PAN na kadencję 2019-2020.

 

25 października (czwartek)

Posiedzenie wyborcze Komisji Historycznej PAN Oddział w Lublinie. Członkowie Komisji powierzyli przewodnictwo Komisji na nową kadencję dotychczasowym władzom w składzie prof. Eugeniusz Niebelski (Przewodniczący), dr hab. Dariusz Słapek, prof. UMCS (Wiceprzewodniczący) i dr hab. Anna Barańska, prof. KUL (Sekretarz). W trackcie posiedzenia omówiono stan obecny i przyszłość TEKI Kiomisji Historycznej, a referat nt. Dzieło Radziwiłła "Sierotki" w kręgu piśmiennictwa pątniczego XVI/XVII w., wygłosił prof. Leszek Wojciechowski.

 

25 października (czwartek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

22 października (piątek)

W siedzibie Oddziału miała miejsce 43 Sesja zwyczajna Zgromadzenia Ogólnego Członków PAN. W trakcie sesji Prezes i Wiceprezes przedstawili sprawozdanie z działalnośći Oddziału w 2018 r. i plan na 2019 r., a referat nt. "Polska Akademia Nauk w przededniu reformy", przedstawił Prof. Stanisław J. Czuczwar, czł. koresp. PAN wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

 

12 października (piątek)

Komisja Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych Oddziału PAN w Lublinie zorganizowała otwarte posiedzenie naukowe połączone z sesją naukową dedykowaną pamięci zmarłej w bieżącym roku członkini tejże Komisji, prof. Stefanii Andrusiw, znakomitej slawistce i ukrainistyce.

 

8 października (poniedziałek)

Posiedzenie Komisji Prawniczej Oddzuiału PAN w Lublinie. Podczas spotkania zostały wygłoszone dwa referaty:
- Konkordat polski (1993-1988) przesłanki, przedmiot i stosowanie" - prof. dr. hab. Józef Krukowski.
- Postępowania w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli akademickich po reformie 2018 r." - prof. dr hab. Wisław Bar

 
Wrzesień 2018

17-19 września (poniedziałek - środa)

W Lublinie poraz kolejny miała miejsce cykliczna XII Międzynarodowa Konferencja Agrofizyczna: Gleba, Roślina, Klimat/ 12th International Conference on Agrophysics (ICA): Soil, Plant & Climate. Organizatorami konferencji byli: Instytut Agrofizyki PAN, Fundacja Polskiej Akademii Nauk, Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie. Celem konferencji było przedstawienie najnowszych osiągnięć agrofizyki w kontekście wyzwań współczesnego, europejskiego i światowego rolnictwa, w szczególności relacji pomiędzy jakością gleby, jakością i efektywnością produkcji rolniczej oraz zmianami klimatycznymi. Konferencja ma na celu promowanie zrównoważonego rolnictwa, które zapewnia produkcję zdrowej i smacznej żywności, nie degraduje środowiska i ma minimalny wpływ na zmiany klimatyczne, demograficzne i biologiczne. Wydarzenie należy do bardzo prestiżowych i znanych w tej tematyce. Uczestniczyli w niej eksperci z całego świata.

 

18 września (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk w siedzbie Oddziału PAN we Wrocławiu.

 
Lipiec 2018

15 lipca (piątek)

W Pałacu Czartoryskich odbyła się Międzynarodoweja Konferencja Naukowo-Techniczna nt."Motoryzacja i Energetyka Rolnictwa" MOTROL 2018. Współorganizatorem konferencji był Oddział PAN w Lublinie - Komisja Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa PAN Oddział w Lublinie i Wyższa Szkoła Inżynieryjno - Ekonomiczna z siedzibą w Rzeszowie. Konferencja ma charakter cykliczny i po raz kolejny pozwoliła zebrać grono naukowców z Polski i Ukrainy - przedstawicieli nauk technicznych reprezentujących aktualne kierunki badań w zakresie motoryzacji, energetyki i ekonomii rolnictwa oraz ochrony środowiska, ważne dla nauki i gospodarki Polski i Ukrainy.

 
Czerwiec 2018

21 czerwca (czwartek)

W Auli Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN w Warszawie odbyła się 136 sesja Zgromadzenia Ogólnego PAN.

 

21 czerwca (czwartek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

15 czerwca (piątek)

Z inicjatywy Komisji Podstaw i Zastosowań Fizyki i Chemii w Technice, Rolnictwie i Medycynie PAN Oddział w Lublinie w sali Rady Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej odbyło się seminarium naukowe połączone z ogólnym zebraniem Komisji. Podczas spotkania naukowego zaprezentowano dwa referaty:
- Europejskie Towarzystwo Bezpieczeństwa i Niezawodnośći- działalność i perspektywy współpracy - prof. dr hab. inż. David Valis z Czeskiej Akademii Wojskowej w Brnie.
- Instrumentalne metody identyfikacji bursztynu – referat wygłosił dr Ewaryst Mendyk z Wydziału Chemii UMCS.

 

6-7 czerwca (środa-czwartek)

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie miała miejsce międzynarodowa konferencja „Prawa i wolności człowieka a bezpieczeństwo państwa Polska – Słowacja – Ukraina – Gruzja”", organizowana przez Komisję Prawniczą Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie; Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL; Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; Wydział Nauk Prawnych Towarzystwa Naukowego KUL; Wydział Prawa Uniwersytetu Trnawskiego (Słowacja); Wydział Prawa Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych we Lwowie (Ukraina), Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego; Fundację Polskiej Akademii Nauk. Zorganizowana konferencja przyczynia się do integracji środowisk naukowych zajmujących się bezpieczeństwem prawnym państwa w relacjach wewnętrznych i zewnętrznych w różnych obszarach życia społecznego w procesie integracji europejskiej Polski, Słowacji, Ukrainy i Gruzji. Idea konferencji powstała w wyniku współpracy naukowej prawników Europy Œrodkowo-Wschodniej. Zakres tematyczny konferencji miał na celu pogłębienie wiedzy i wymianę opinii na temat praw i wolności człowieka w kontekście bezpieczeństwa państwa, w szczególności: reformy wymiaru sprawiedliwości, ochrony dóbr osobistych, ochrony praw człowieka w tym prawa do życia, wolności myśli, sumienia i wyznania, a także bezpieczeństwa granic państwowych w postaci integralności terytorialnej państwa i przeciwdziałania przestępstwom gospodarczym.

 

5 czerwca (wtorek)

Przypadająca w tym roku jubileuszowa uroczystość 20-lecia Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie połączona z 42 Sesją Zgromadzenia Ogólnego Członków Oddziału odbyła się w Instytucie Agrofizyki PAN. Z pośród 100 zaproszonych gości, obecni byli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz reprezentanci świata nauki i biznesu. W trakcie Sesji zaistniała niepowtarzalna możliwość poznania w zarysie historii powstawania i działalności Oddziału Lubelskiego PAN. Referat okolicznościowy z okazji 100-lecia Niepodległości Polski nt. „Józef Piłsudski na Syberii”, wygłosił prof. dr hab. Eugeniusz Niebelski - przewodniczący Komisji Historycznej PAN w Lublinie.

 
Maj 2018

21-23 maja (piątek - sobota)

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie miała miejsce VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "Kodeks Prawa Kanonicznego w badaniach młodych naukowców", organizowana przez Katedrę Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Wydział Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie, Komisję Prawniczą Oddziału PAN w Lublinie, Wydział Nauk Prawnych TN KUL, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Stowarzyszenie Kanonistów Polskich.

 

21-23 maja (poniedziałek - środa)

W ramach współpracy naukowej pomiędzy Oddziałem PAN w Lublinie i środowiskiem naukowym na Ukrainie odbyła się w Kijowie konferencja pt. XIV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna nt. gospodarki energetycznej w przemyśle "ENERGIA 2018" zorganizowana przez: Narodowy Uniwersytet Zasobów Naturalnych i Ochrony ?rodowiska Ukrainy w Kijowie, Przedstawicielstwo PAN w Kijowie oraz Polską Akademię Nauk Oddział w Lublinie - Komisję Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddział Polskiej Akademii Nauk w Lublinie. Podczas konferencji omawiano zagadnienia dotyczące innowacji w naukach rolniczych, technicznych serwisów maszyn, technologii w produkcji roślinnej i zwierzęcej, systemów bioenergetycznych i biotechnologii, mobilnej energetyki, techniki systemowej, transportu i logistyki, ochrony pracy i ochrony środowiska.

 

15-18 maja (wtorek-piątek)

W Nitrze na Słowacji odbyły się czternaste międzynarodowe warsztaty dla młodych naukowców BioPhys Spring 2018. Współorganizatorem konferencji byli: Czech University of Life Sciences, Prague, Czech Republic; Slovak University of Agriculture in Nitra; Slovak Republic, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie; Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie. Warsztaty ukierunkowane są na głębsze zrozumienie procesów fizycznych zachodzących w układach biologicznych w rolnictwie, produkcji żywności oraz wykorzystywaniu biomasy na cele niespożywcze. Zakres tematyczny prezentowanych prac obejmował między innymi: wykorzystanie wiedzy z zakresu fizyki, fizykochemii oraz biologii do monitoringu i modelowania stanu środowiska przyrodniczego, doskonalenia metod produkcji rolniczej, przetwórstwa rolniczego oraz przetwarzania biomasy na cele spożywcze i niespożywcze.

 

15-16 maja (wtorek-środa)

Na Wydziale Politologii UMCS miała miejsce międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. "Bezpieczeństwo zdrowotne w zglobalizowanym środowisku międzynarodowym-Health security in a globalized world", organizowana przez Katedrę Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Wydział Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie, Komisję Prawniczą Oddziału PAN w Lublinie, Wydział Nauk Prawnych TN KUL, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Stowarzyszenie Kanonistów Polskich.Celem konferencji była prezentacja interdyscyplinarnych badań i podejścia do jednego z najważniejszych zagadnień współczesnego, zglobalizowanego świata, jakim jest bezpieczeństwo zdrowotne zarówno w wymiarze państwowym, jak i międzynarodowym.

 
Kwiecień 2018

17 kwietnia (wtorek)

Posiedzenie Prezydium z udziałem Przewodniczących Komisji Oddziału PAN w Lublinie. Przedmiotem zebrania była informacja o zadaniach dofinansowanych w ramach działalności upowszechniającej naukę (DUN) w 2018 roku. Poruszono także sprawę likwidacji czasopism Oddziału PAN w Lublinie, a także omówiono procedurę przejęcia tytułów czasopism przez uczelnie wyższe.

 

17 kwietnia (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

5-6 kwietnia (czwartek-piątek)

W Sali konferencyjnej Arena Lublin miała miejsce V Ogólnopolska Konferencja "Innowacje w Praktyce" połączona z VII Wystawą Innowacyjnych Rozwiązań. W wydarzeniu uczestniczyli pracownicy naukowi lubelskich uczelni, studenci - doktoranci oraz przedstawiciele przedsiębiorstw przemysłowych, a w warsztatach medycznych -pracownicy ośrodków zdrowia i szpitali. Podczas Spotkań Panelowych można było zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami technologiczno-konstrukcyjnymi sprzętu naukowo-badawczego wiodących Firm polskich i zagranicznych.

 
Luty 2018

27 lutego (wtorek)

W siedzibie Oddziału odbyło się posiedzenie Prezydium Oddziału. W trakcie Prezydium omówiono sprawę wyboru władz Oddziału na kadencję 2019-2020, a także proces przejmowania wydawnictw Oddziału przez inne instytucje naukowe. Poruszono temat ekspertyzy składu powietrza w lokalu Oddziału i konieczności jego zamiany.Przedstawiono aktualny stan przenoszenia Wydawnictw Oddziału.

 

26 lutego (poniedziałek)

Posiedzenie Komisji Prawniczej Oddziału PAN w Lublinie. W trakcie zebrania referat wygłosiła dr hab. Ewa Kruk pt. „Mediacja jako forma rozwiązania konfliktu karnego".

 

20 lutego (wtorek)

W Sali Lustrzanej w Pałacu Staszica w Warszawie miało miejsce Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 
Styczeń 2018

30 stycznia (wtorek)

Posiedzenie Prezydium lubelskiego Oddziału PAN w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. W trakcie posiedzenia przedmiotem dyskusji były kwestie związane z organizacją kolejnej sesji Zgromadzenia Ogólnego Członków O.L. PAN oraz sprawa wyboru władz Oddziału PAN w Lublinie na kolejną kadencję 2019-2022.

 

23 stycznia (piątek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

19 stycznia (piątek)

W siedzibie Oddziału odbyło się posiedzenie Komisji Nauk Medycznych Oddziału PAN w Lublinie, w trakcie którego zostały wygłoszone dwa referaty:
- Analiza tranzakcyjna - prof. dr hab. n. med. Marek Masiak;
- Osobowość narcystyczna - dr hab. n. med. Jolanta Masiak.

 

9 stycznia (wtorek)

W Pałacu Czartoryskich przy Placu Litewskim odbył się otwarty wykład z cyklu Wszechnica pt."Medycyna i muzykant". W trakcie spotkania wygłoszono 4 referaty:
- Genetyczne programowanie komórek macierzystych człowieka - dr n. med. Alicja Petniak, prof. UM Janusz Kocki; Zakład Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
- Pasożyty znane i nieznane - Dr n. farm. Przemysław Kołodziej, dr hab. Anna Bogucka-Kocka, Katedra i Zakład Biologii z Genetyką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
- Innowacyjne metody stosowane w chirurgii naczyniowej - Dr n. med. Marcin Feldo, Klinika Chirurgii Naczyń i Angiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
- Sekwencjonowanie następnej generacji (NGS) – aplikacje kliniczne. Dr n. med. Karol Ruszel, prof. UM Jnausz Kocki, Zakład Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Uroczystość uświetnił koncert uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie.

 

4 stycznia (czwartek)

W siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego odbyło się spotkanie noworoczne przedstawicieli środowiska naukowego Lubelszczyzny z udziałem członków Oddziału PAN w Lublinie. Spotkanie połączone było z wręczeniem Lubelskiej Nagrody Naukowej za rok 2017. Po raz pierwszy w historii konkursu wyłoniono dwóch laureatów. Dr hab. Arkadiusz Bereza prorektor UMCS, został wyróżniony za książkę „Sąd Najwyższy 1917-2017. Prezesi, sędziowie, prokuratorzy Sądu Najwyższego”.i dr hab. inż. Sławomir Juściński, z Uniwersytetu Przyrodniczego za pracę pt. „Logistyka transportu ładunków nienormatywnych”. Podczas uroczystości wyróżnienie odebrał ks. d hab. Piotr Stanisz z KUL za wydaną w języku angielskim książkę „Religion and Law in Poland” oraz prof. Andrzej Wysokiński, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Lubelskiego Œrodowiska Naukowego”

 

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: lublin@pan.pl
webdesign emzab.pl