2013
Grudzień 2013

18 grudnia (środa)

Na zaproszenie Rektora Katlickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana pawła II prezes i wiceprezes Oddziału uczestniczył w spotkaniu opłatkowym.

 

15 grudnia (niedziela)

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim miała miejsce konferencja podsumowująca wyniki badań projektu "Regionalny System Zarządzania Zmianą Gospodarczą (RSZZG). Oddział PAN reprezentował prof. T. Trojanowski.

 

12 grudnia (czwartek)

W auli Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Maciej Nałęcza PAN w Warszawie odbyło się Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk. Program spotkania obejmował m.in. sprawozdania z działalności Oddziałów PAN w latach 2011-2013. Oddział lubelski reprezentował prezes.

 

11 grudnia (środa)

W Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie miała miejsce konferencja podsumowująca projek "Stypendia naukowe dla doktorantów II" realizowanego przez Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

4 grudnia (środa)

Na zaproszenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, prezes Oddziału PAN uczestniczył w uroczystości wręczenia złotego dyplomu wielce błogosławionemu Nersesowi Bedrosowi XIX. Wręczenie miało miejsce w trakcie Międzynarodowej konferencji Naukowej w 75. rocznicę śmierci J.E. ks. Abp. Józefa Teodorowicza, Metropolity Lwowskiego Obrządku Ormiańskiego.

 
Listopad 2013

27 listopada (środa)

Przypadająca w tym roku jubileuszowa uroczystość 15-lecia Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie połączona z 33 Sesją Zgromadzenia Ogólnego Członków Oddziału oraz z jubileuszem 45-lecia Instytutu Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk. Uroczystości odbyły się 27 listopada 2013 roku w Instytucie Agrofizyki PAN. Z pośród 150 zaproszonych gości, obecni byli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz reprezentanci świata nauki i biznesu. Wśród uczestników byli tak znakomici goście jak m.in. Prezes Polskiej Akademii Nauk - prof. Michał Kleiber, Wojewoda Lubelski - Jolanta Szołno-Koguc. W trakcie Sesji zaistniała niepowtarzalna możliwość poznania w zarysie historii powstawania i działalności Oddziału Lubelskiego PAN, jak i Instytutu Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk. Dodatkowym wzruszeniem i akcentem uroczystości był obchodzony jubileusz 80-lecia urodzin prof. Jana Glińskiego, wieloletniego dyrektora I.A. PAN i prezesa Oddziału PAN w Lublinie, obecnie wiceprezesa Oddziału PAN w Lublinie.

Zdjęcia z przebiegu uroczystości:
















 

26 listopada (wtorek)

Komisja Polsko - Ukraińskich Związków Kulturowych była organizatorem zebrania otwartego nt. "Kobziarz" po polsku, które poświęcone było pełnej edycji poezji Tarasa Szewczenki Kobziarz (Lublin 2012) z polskim przekładem lubelskiego filologa i poety, Piotra Kuprysia. Na temat tłumaczenia głos zabrali: prof. Michał Łesiów, prof. Lubow Frolak, dr Andij Saweneć.

 

18-19 listopada poniedziałek-wtorek)

W Centrum Kultury w Lublinie przy ulicy Peowiaków rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa "Lublin 2020 Cztery oblicza przyszłości miasta" organizowana przez Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów Urządu Miasta Lublin. Podczas konferencji naukowcy z całego świata: Finlandii, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Tajlandii, Ukrainy, Białorusi, eksperci z Polski wraz z lubelskim środowiskiem naukowym debatowali nad przyszłością i rozwojem Lublina.

 

15 listopada (piątek)

W Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

14-15 listopada (czwartek-piątek)

Na Wydziale politologii UMCS, pod honorowym patronatem Ambasadora Ukrainy w Polsce Markijana Malskiego, Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Henryka Litwina odbyła się międzynarodowa konferencja "Stosunki Polsko-Ukraińskie 1991-2013. Próba bilansu". Współorganizatorem konferencji był PAN Oddział w Lublinie. Celem konferencji było dokonanie oceny ewolucji i obecnego stanu stosunków polsko-ukraińskich z uwzględnieniem ich szerszego europejskiego kontekstu. Szczególnie istotny był wątek perspektyw integracji Ukrainy z Unią Europejską.

 

11 listopada (poniedziałek)

Na zaproszenie Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego prezes Oddziału uczestniczył, jako członek Komitetu Honorowego, w obchodach Święta Niepodległości.

 

4-5 listopada (niedzziela-wtorek)

W Pałacu w Jabłonnej PAN odbyło sie spotkanie Władz Oddziałów PAN z Szefem Kancelarii PAN i Władzami Kancelarii.

 
Październik 2013

24-25 października (czwartek-piątek)

Wiceprezes Oddziału PAN w Lublinie prof. J. Gliński uczestniczył w jubileuszowej inauguracji roku akademickiego w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 

22 października (wtorek)

Posiedzenie Prezydium lubelskiego Oddziału PAN w Pałacu Czartoryskich w Lublinie, z udziałem Przewodniczących Komisji Oddziału PAN w Lublinie. W trakcie posiedzenia przedmiotem dyskusji były sprawy związane z organizacją jesiennej sesji Zgromadzenia Ogólnego Członków O.L. PAN, oraz bieżące sprawy związane z wydawnictwami Oddziału i planowanymi konferencjami.

 

20 października (niedziela)

Podczas uroczystości inauguracji w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II JE Abp. Józef Michalik otrzymał honorowy tytuł Deo et Patriae deditus. Oddział reprezentował wiceprezes - prof. Jan Gliński.

 

18-19 października (czwartek-piątek)

W hotelu Victoria w Lublinie odbyła się konferencja pt. "Roślina - źródło materiału badawczego". Współorganizatorem konferencji była Komisja Nauk Medycznych Oddziału PAN w Lublinie i Towarzystwo Wspierania Nauk Farmaceutycznych. Trzecia konferencja organizowana cyklicznie była unikalnym forum wymiany doświadczeń na temat badań roślin i wykorzystania substancji roślinnych jako materiału badawczego w wielu dyscyplinach naukowych. Podczas konferencji przedstawiano wyniki najnowszych badań interdyscyplinarnych prowadzonych z wykorzystaniem substancji pochodzenia roślinnego. Zwrócono uwagę na problemy ochrony środowiska naturalnego i możliwości wykorzystania różnych organizmów do walki z zanieczyszczeniem środowiska człowieka – m.in. specyficznych bakterii rozkładających pochodne ropy naftowej.

 

18 października (piątek)

W Pałacu Czartoryskich odbył się cykliczny wykład WSZECHNICY. Podczas spotkania zostały zaprezentowane dwa referaty nt.:
- Infertile and fertile human sperm; ion-transporting system properties (wykład w języku angielskim),Professor Zinoviy Vorobets, Head of Medical Biology Department, Danylo Halytski Lviv National Medical University, Ukraine;
- Rośliny lecznicze w terapii paradontozy (wykład w języku polskim), Profesor Natalia Vorobets, Kierownik Katedry Farmakognozji i Botaniki, Narodowy Uniwersytet Medyczny we Lwowie, Ukraina.

 

18 października (piątek)

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Społeczno - Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie.

 

15 października (wtorek)

Sympozjum naukowe podsumowujące X edycję konkursu "Kształtujemy tożsamość krajobrazu" organizowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty odbyło się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 

10 października (czwartek)

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkoly Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie.

 

10 października (czwartek)

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkoly Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

 

7 października (poniedziałek)

Inauguracja roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu.

 

4 października (piątek)

W trakcie inauguracji roku akademickiego Politechniki Lubelskiej członek lubelskiego Oddziału PAN prof. Jan Marian Kisyński został nagrodzony tytułem profesora honorowego tej uczelni. W uroczystości uczestniczyli Prezes i Wiceprezes Oddziału prof., prof. T. Trojanowski i J.Gliński.

 

3 października (czwartek)

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

 

1 października (wtorek)

Spotkanie Komitetu Honorowego w sprawie obchodów Święta Narodowego - 11 Listopada. Członkiem komitetu jest Prezes O.L. PAN.

 

1 października (wtorek)

Inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. W uroczystości uczestniczył Prezes Oddziału PAN w Lublinie.

 
Wrzesień 2013

30 września (poniedziałek)

W siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie odbył się panel dyskusyjny "Młodzi na rynku pracy". Celem panelu było zaktywizowanie działań na rzecz ograniczenia bezrobocia wśród młodych ludzi oraz znalezienie systemowych, długofalowych rozwiązań dla naszego regionu, które skutecznie zaktywizowałyby rynek pracy. Patronat Honorowy nad Panelem objął Krzysztof Hetman, Marszałek Województwa Lubelskiego.

 

30 września (poniedziałek)

Uroczysta inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z udziałem prof. Jana Glińskiego.

 

14-20 września (sobota-piątekk)

X Lubelski Festiwal Nauki odbył się pod tytułem "Człowiek - Nauka - Pasja". "Człowiek jest w centrum naszych zainteresowań, więc chcieliśmy, żeby ten element znalazł się w haśle" – mówił dziennikarzom prof. Dariusz Matosiuk, prorektor Uniwersytetu Medycznego i szef komitetu organizacyjnego LFN. W ramach Festiwalu, dzięki zaangażowaniu lubelskich uczelnii wyższych oraz instytucji naukowych, odbyły się serie prezentacji z różnych dziedzin nauk humanistycznych, artystycznych i ścisłych, przeznaczone zarówno dla szerszego grona odbiorców (przedszkoli, szkół, uniwersytetów).

 

15-19 września (niedziela -czwartek)

W Symferopolu (Krym) na Ukrainie miała miejsce VII Międzynarodowa cykliczna Konferencja Naukowo-Techniczna "ENERGIA 2013" organizowana przez Komisjię Motoryzacji i Energrtyki Rolnictwa Oddział PAN w Lublinie, Lwowski Narodowy Uniwersytet Rolniczy w Dublanach na Ukrainie, Wschodnioukraiński Narodowy Uniwersytet im. Dala w Ługańsku; Narodową Akademia Ochrony Przyrody i Budownictwa Obiektów Sanatoryjnych w Symferopolu; Wyższą Szkołę Inżynieryjno-Ekonomiczną w Rzeszowie. Tematem przewodnim konferencji były zagadnienia dotyczące energetyki. Przedstawiono wyniki badań naukowych z procesu wdrażania koncepcji rozwoju odnawialnych źródeł energii ( słonecznej, wiatrowej, geotermalnej). Omówiono problemy modelowania procesów dotyczących energo- i materiałooszczędności w procesach technologicznych. Podczas konferencji Profesor Andrzej Kusz, członek Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie otrzymał Dyplomy Honorowego Profesora (dr h.c.) Narodowej Akademii Ochrony Przyrody i Budownictwa Obiektów Sanatoryjnych w Symferopolu (Autonomiczna Republika Krymu na Ukrainie).

 
Lipiec 2013

2-4 lipca (wtorek-czwartek)

W Pałacu Czartoryskich odbyła się XI Międzynarodoweja Konferencja Naukowo-Techniczna nt."Motoryzacja i Energetyka Rolnictwa" MOTROL 2013. Współorganizatorem konferencji był Oddział PAN w Lublinie - Komisja Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa PAN Oddział w Lublinie i Wyższa Szkoła Inżynieryjno – Ekonomiczna z siedzibą w Rzeszowie. Konferencja ma charakter cykliczny i poraz kolejny pozwoliła zebrać grono naukowców z Polski i Ukrainy - przedstawicieli nauk technicznych reprezentujących aktualne kierunki badań w zakresie motoryzacji, energetyki i ekonomii rolnictwa oraz ochrony środowiska, ważne dla nauki i gospodarki Polski i Ukrainy.

 
Czerwiec 2013

26 czerwca (środa)

W Politechnice Lubelskiej, na Wydziale Mechanicznym, odbyły się warsztaty "Innowacyjne rozwiązania urządzeń badawczo-pomiarowych". Warsztaty przeznaczone były dla dyrektorów technicznych, kierowników laboratoriów badawczych, pracowników R&D oraz pracowników naukowych. Patronat naukowy nad warsztatami objęła Komisja Budowy i Eksploatacji Maszyn, Elektrotechniki i Budownictwa Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie.

 

25-29 czerwca (wtorek -sobota

Na Uniwersytecie w Dublanach miała miejsce VII Miedzynarodowa konferencja Naukowo-Techniczna "Energobiotechnologia" zorganizowana przez Komisję Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie wspólnie z Lwowskim Narodowym Uniwersytetem Rolniczym w Dublanach i innymi placówkami naukowymi na Ukrainie. W trakcie konferencji odbyło się też nadzwyczajne posiedzenie Senatu Uczelni, na którym wręczono dyplom dr hc. prof. Józefowi Horabikowi – dyrektorowi Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie.

 

20 czerwca (czwartek)

Posiedzenie Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie. Podczas spotkania przedstawiono dwa referaty:
- "Prawo i postępowanie rejestrowe de lege lata i de lege ferenda" - dr hab. Andrzej Herbet, prof. KUL z Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji
- "Wymiar kary nieletniemu" - dr hab. Krzysztof Wiak, prodziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji.

 

18-19 czerwca (wtorek - środa)

W Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa w Puławach odbyła się konferencja pt. "Rola nauki i doradztwa we wspieraniu innowacyjności polskiego rolnictwa", zorganizowana w ramach projektu PROFICIENCY. Współorganizatorem konferencji była Komisja Rolnictwa i Weterynarii Oddziału PAN w Lublinie. Tematyka prezentacji przedstawionych w czasie konferencji dotyczyła m.in. głównych uwarunkowań polskiego rolnictwa, możliwości wykorzystania biotechnologii w produkcji roślinnej, rolnictwa zrównoważonego, kierunków i form działalności IUNG-PIB w zakresie wspierania innowacyjności polskiego rolnictwa oraz roli jednostek doradztwa rolniczego w realizacji polityki rolnej.

 

18 czerwca (wtorek)

Wybitny uczony, specjalista w dziedzinie hodowli koni i badacz zachowań zwierząt – prof. dr hab. Marian J. Budzyński został doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Uroczystość wręczenia doktoratu honorowego prof. Budzyńskiemu była połączona z obchodami 60-lecia Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 

14 czerwca (piątek)

Komisja Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych PAN Oddział w Lublinie wspólnie z Instytutem Filologii Słowiańskiej UMCS zorganizowała spotkanie okolicznościowe z okazji Jubileuszu 85-ych urodzin Profesora Michała Łesiowa, zastępcy przewodniczącego Komisji, a wcześniej przewodniczącego tejże Komisji oraz wieloletniego członka Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

 

11 czerwca (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

5-7 czerwca(środa-piątek)

W Instytucie Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego, Polskiej Akademii Nauk, odbyła się 10th International Conference on Agrophysics połączone z "70th anniversary of Prof. Ryszard Walczak's birthday. Celem konferencji było spotkanie i wymiana doświadczeń pomiędzy naukowcami zajmującymi się badaniami z dziedziny agrofizyki. Konferencja pozwoliła na prezentację najnowszych trendów badawczych w dziedzinach nauk związanych z badaniem środowiska i żywności. Dodatkowo w ramach konferencji odsłonięto tablicę upamiętniającą działalność naukową ś.p. Profesora Ryszarda Walczaka, członka Polskiej Akademii Nauk, wieloletniego dyrektora Instytutu Agrofizyki PAN. Konferencja objęta była honorowym patronatem przez Krzysztofa Hetmana Marszałka Województwa Lubelskiego, a organizatorem konferencji był: Instytut Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego PAN i Oddział PAN w Lublinie.

 

3 czerwca (poniedziałek)

Obchody 60-lecia Politechniki Lubelskiej odbyły się w Auli Wydziału Inżynierii ŚrodowiskA PL. Uroczystość związana z jubileuszem była okazją do wręczenia prof. dr. hab. Markowi Cyprianowi Chmielewskiemu, czł. rzecz. PAN, tytułu doktora honoris causa Profesora Politechniki Lubelskiej za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie chemii organicznej.

 

1 czerwca(sobota)

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie miała miejsce II Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "Kodeks Prawa Kanonicznego w badaniach młodych naukowców", organizowana przez Katedrę Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Instytut Prawa Kanonicznego KUL, Wydział Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie, Komisję Prawniczą Oddziału PAN w Lublinie, Wydział Nauk Prawnych TN KUL, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL.

 
Maj 2013

27 maja (środa)

W siedzibie Oddziału miała miejsce XXXII sesja zwyczajna Zgromadzenia Ogólnego Członków PAN. W trakcie sesji Prezes i Wiceprezes przedstawili sprawozdanie z działalnośći Oddziału w 2012 r. i informację o działalności bieżącej Oddziału. Przewodniczący Komisji Oddziału PAN w Lublinie omówili specyfikę działalności poszczególnych Komisji w ujęciu problemowym, a nowo wybrany członek PAN - prof. S. J. Czuczwar przedstawił swoją biografię naukową.

 

23 maja (czwartek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

16 maja (czwartek)

Na Wydziale Humanistycznym UMCS miało miejsce seminarium z cyklu "Złożoność świata i złożoność wiedzy - Umysł a wiedza", współorganizowane przez Komisję Filozoficzno-Przyrodniczą PAN Oddział w Lublinie.

 

7 (wtorek)

W Pałacu Czartoryskich odbyło się posiedzenie Prezydium lubelskiego Oddziału PAN z udziałem przedstawiciela Ukrainy prof. I. Nikolenko, który wręczył prezesowi Oddziału prof. Tomaszowi Trojanowskiemu dyplom powołania na członka zagranicznego Krymskiej Akademii Nauk. W dalszej części spotkania prof. I. Nikolenko wygłosił referat nt. Rozwój nauki na Ukrainie na tle współpracy międzynarodowej, w szczególności z Polską.

 

3 maja (czwartek)

W sali Błękitnej a następnie w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste spotkanie Rady Miasta z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 
Kwiecień 2013

23 kwietnia (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

22-26 kwietnia (poniedziałek-piątek)

Pod patronatem PAN Oddział w Lublinie na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie miał miejsce XXI Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów. Tematem przewodnim spotkania było hasło ""Historia - Tradycja - Nowoczesność". Inaugurację uświetnił wykładem prof. Jacek Banaszkiewicz, wybitny mediewista. W obradach uczestniczyło ponad 300 prelegentów, w tym również goście z Rosji i Ukrainy.

 

19 kwietnia (czwartek)

W siedzibie Oddziału w Pałacu Czartoryskich w Lublinie miało miejsce posiedzenie Komisji Ochrony i Kształtiowania Środowiska PAN Oddział w Lublinie. W trakcie posiedzenia wybrano nowego przewodniczącego Komisji - prof. J. Łętowskiego.

 

16 kwietnia (wtorek)

W Auli Collegium Medicum UM w Lublinie miało miejsce rozstrzygnięcie etapu wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Genetycznej dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych Województwa Lubelskiego w roku szkolnym 2012/2013, organizowanego przez Zakład Genetyki Klinicznej UM w Lublinie pod Honorowym Patronatem Jego Magnificencji prof. dr. hab. Andrzeja Dropa, Rektora UM w Lublinie, Lubelskiego Kuratora Oświaty mgr Krzysztofa Babisza oraz Komisji Nauk Medycznych PAN Oddziału w Lublinie.

 

9 kwietnia (wtorek)

W Pałacu Czartoryskich odbył się cykliczny wykład WSZECHNICY. Podczas spotkania referat nt. "Ekologia, odnawialne źródła energii, inteligentna energetyka – fakty i mity" wygłosił Robert Szlęzak, Wiceprezes Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych (TRMEW).

 

5 kwietnia (piątek)

W Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego odbyło się posiedzenie Komitetu Honorowego w sprawie obchodów święta 3-maja w 222 rocznicę uchwalenia konstytucji.

 

5 kwietnia (piątek)

Komisja Nauk Medycznych PAN Oddział w Lublinie była organizatorem zebrania, które odbyło się w Auli Collegium Medicum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, podczas którego prof. Przemko Tylzanowski z University of Leuven, Belgia wygłosił wykłady:
- Biomedical sciences today - a quest for immortality.
- Fishing for Arthritis - a new home for a G-protein coupled orphan receptor?

 
Marzec 2013

22 marca (piątek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

18 marca (poniedziałek)

Posiedzenie Komisji Prawniczej Oddziału PAN w Lublinie. Podczas spotkania przedstawiono dwa referaty:
- Ochrona przyrody w świetle prawa międzynarodowego - prof. Anna Przyborowska-Klimczak, UMCS w Lublinie
- Metafory w języku prawnym i prawniczym - prof. Andrzej Wróbel, Trybunał Konstytucyjny w Warszawie.

 

4 marca (poniedziałek)

W Szkole Podstawowej nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie odbył się wykład z cyklu Wszechnica nt. "Syberia - miejsca pamięci zesłań 1863 roku". Referat wygłosił prof. dr hab. Eugeniusz Niebelski, przewodniczący Komisji Historycznej PAN Oddział w Lublinie.

 
Luty 2013

8 luty (poniedziałek)

W siedzibie Oddziału PAN w Lublinie miało miejsce spotkanie z członkiem Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych MNiSzW – prof. dr. hab. Zygmuntem Pejsakiem, czł. rzecz. PAN na temat "Zasady oceny parametrycznej jednostek naukowych". W zebraniu uczestniczyli rektorzy i dziekani uczelni państwowych Lublina, a także dyrektorzy instytutów naukowych z Puław i Lublina.





 
Styczeń 2013

31 stycznia (czwartek)

Spotkanie u Konsula Generalnego Ukrainy przedstawicieli Oddziału PAN w Lublinie oraz dyrektora Stacji naukowej PAN w Kijowie. Tematem spotkania była współpraca administratywistów polskich i ukraińskich.

 

31 stycznia (czwartek)

Posiedzenie Komisji Chemii Plazmy Niskotemperaturowej Oddziału PAN w Lublinie, podczas którego odbyło się inaugurujące rozpoczęcie realizacji projektu badawczego (kickoff meeting) w ramach programu UE KORANET (Koreańska sieć współpracy naukowej z Europejską Przestrzenią Badawczą – która ma na celu wzmocnienie współpracy naukowo-technicznej między Koreą i Europą) o akronimie ENV-BIO-GA – Environmental and Biomedical Applications of Nonthermal Plasma Produced by Gliding Arc Discharges z partnerami z Korei, Turcji, Japonii i Polski. Przewodnicząca Komisji prof. Henryka D. Stryczewska jest koordynatorem europejskim projektu, współwykonawcami projektu ze strony Polski są pracownicy Instytutu Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii Politechniki Lubelskiej - członkowie Komisji – dr inż. Joanna Pawłat i dr inż. Jarosław Diatczyk. Relację z zebrania naukowego transmitowała internetowa telewizja: http://www.itvl.pl/news/plazma_dobra_na_wszystko

 

30 stycznia (środa)

W Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Lublinie miał miejsce wykład z cyklu WSZECHNICA nt. Choroby cywilizacyjne – wyzwania XXI wieku", wygłoszony przez prof. dr hab. n. med Janusza Kockiego, Przewodniczącego Komisji Nauk Medycznych PAN Oddział w Lublinie.

 

22 stycznia (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

10-11 stycznia (czwartek-piątek)

Z inicjatywy prof. E. Niebelskiego, przewodniczącego Komisji Historycznej PAN Oddział w Lublinie odbyła się międzynarodowa konferencja na temat "Rok 1865. Walka - Kraj - Lubelszczyzna - Kościół". Sesję zorganizowano w 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Organizatorami konferencji było: Muzeum Lubelskie, Gmina Lublin, Województwo Lubelskie, Oddział PAN w Lublinie. Konferencji towarzyszyła monografia autorstwa E. Niebelskiego pt. "Ignacy Walicki zesłaniec 1863 roku i pionier sadownictwa w Rosji. Listy z Wielikina", wydana nakładem Oddziału.

 

8 stycznia (czwartek)

Posiedzenie Prezydium Lubelskiego Oddziału PAN w Pałacu Czartoryskich w Lublinie. W trakcie posiedzenia podsumowano dotychczasowe działania, a także uzgodniono termin spotkania prof. Z. Pejsaka, czł. rzecz. PAN jako przedstawiciela Komisji Ewaluacji Jednostek Naukowych, z rektorami i dziekanami uczelni lubelskich oraz dyrektorami instytutów naukowych, na temat oceny parametrycznej placówek naukowych.

 

7 stycznia (poniedziałek)

W siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego odbyło się spotkanie noworoczne przedstawicieli środowiska naukowego Lubelszczyzny z udziałem członków Oddziału PAN w Lublinie. Spotkanie połączone było z wręczeniem Lubelskiej Nagrody Naukowej "Premium Scientiarum Lublinense 2012", którą otrzymał dr hab. inż. Marek Łagoda, prof. PL za książkę: Wzmacnianie konstrukcji mostowych kompozytami polimerowymi.

 

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: lublin@pan.pl
webdesign emzab.pl