2014
Grudzień 2014

23 grudnia (wtorek)

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Lublin i Przewodniczącego Rady Miasta, prezes i wiceprezes Oddziału PAN w Lublinie uczestniczył w spotkaniu opłatkowym, które miało miejsce w Trybunale Koronnym.

 

22 grudnia (poniedziałek)

Prof., Prof. T. Trojanowski i J. Gliński wzięli udział w spotkaniu opłatkowym w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

 

13 grudnia (sobota)

W Hotelu Victoria w Lublinie miała miejsce Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Problemy diagnostyki, rehabilitacji i rozwoju dziecka niepełnosprawnego", współorganizowana przez Oddział PAN w Lublinie, Zakład Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Katedrę Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Lubelskiej. Przewodniczącym Konferencji był prof. J. Kocki, przewodniczący Komisji Nauk Medycznych Oddziału PAN w Lublinie. Konferencja była kolejną konferencją dotyczącą interdyscyplinarnych problemów diagnostyki, rehabilitacji i rozwoju dziecka niepełnosprawnego - dziecka z wrodzoną wadą rozwojową. Pokłosiem konferencji jest publikacja zawierająca streszczenia prac.

 

11-12 grudnia (czwartek-piątek)

Komisja Nauk Medycznych Oddziału PAN w Lublinie, Zakład Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego i Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Lubelskiej w Lublinie były organizatorami ogólnopolskiej konferencji naukowej nt.: " Medycyna personalizowana - wczoraj i jutro. Cykliczna, druga konferencja była unikalną w skali kraju - okazją do prezentacji współczesnych trendów w architekturze, edukacji, medycynie, psychologii i rehabilitacji. interdyscyplinarność konferencji stanowiła doskonałą platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie szeroko rozumianej opieki nad osobami niepełnosprawnymi pomiędzy lekarzami, architektami, fizjoterapeutami, nauczycielami i terapeutami. Dodatkowo w obradach konferencji uczestniczyli rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych. Specjalne sesje dedykowane były problemom diagnostyki i terapii pacjentów ze spektrum autyzmu. Po raz pierwszy konferencja dotyczyła również problematyki projektowania przestrzeni architektonicznej w funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych. Szczególna uwaga była poświęcona medycynie personalizowanej: połączeniu najnowszych odkryć z dziedziny genetyki i zastosowania ich w terapii celowanej z wykorzystaniem komórek macierzystych.

 

11 grudnia (czwartek)

W Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk.

 

10-11 grudnia (środa-czwartek)

W Hali Międzynarodowych Targów lubelskich miały miejsce "Panelowe Spotkania Dyskusyjne - Innowacje w praktyce” zorganizowane przez PAN Oddział w Lublinie i Centrum Innowacji Naukowo-Edukacyjnych CINE. Podczas spotkań panelowych oraz wystawy można było zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami technologiczno-konstrukcyjnymi sprzętu naukowo-badawczego wiodących Firm polskich i zagranicznych. Zrealizowana sesja konferencyjna obejmowała zagadnienia naukowe i techniczne metod badań oraz nowych technologii wytwarzania w inżynierii i biomedycynie. Udział w niej wzięli naukowcy m.in. z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Politechniki Lubelskiej, PWSZ w Zamościu, PWSZ w Chełmie, UMCS, KUL, Instytutu Energetyki w Warszawie.

 

7-8 grudnia (niedziela-poniedziałek)

W ramach obchodów 96-lecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w Auli Uniwersyteckiej KUL odbyła się uroczystość wręczenia Złotego listu JEm. Kard. Kurtowi Kochowi, Przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan i tytułu doktora honoris causa KUL JEm. Kard. Francesco Coccopalmerio, Przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. W uroczystości uczestniczył Wiceprezes Oddziału PAN w Lublinie.

 

5 grudnia (piątek)

Na wydziale Politologii UMCS miała miejsce konferencja naukowa na temat: "Ryzyko i analiza ryzyka jako kategorie badawcze współczesnych stosunków międzyludzkich". Konferencję zorganizowały Komisja Politologii i Stosunków Międzynarodowych PAN Oddział w Lublinie oraz Wydział Politologii UMCS.

 

2 grudnia (wtorek)

W siedzibie Oddziału w Pałacu Czartoryskich w Lublinie miało miejsce posiedzenie wyborcze Komisji Historycznej. W trakcie posiedzenia Zarząd zaproponował nowy skład osobowy Komisji na kadencję 2015-2018. Przeprowadzono też wybory Zarządu Komisji na nową kadencję: przewodniczącym wybrano ponownie prof. dr. hab. Eugeniusza Niebelskiego z KUL, zaś wiceprzewodniczącym został dr hab. Dariusz Słapek. Funkcję sekretarza objęła: dr hab. Anna Barańska. W drugiej części spotkania omówiono plany Komisji na przyszłość.

 

4 grudnia (środa)

Na zaproszenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, prezes Oddziału PAN uczestniczył w uroczystości wręczenia złotego dyplomu wielce błogosławionemu Nersesowi Bedrosowi XIX. Wręczenie miało miejsce w trakcie Międzynarodowej konferencji Naukowej w 75. rocznicę śmierci J.E. ks. Abp. Józefa Teodorowicza, Metropolity Lwowskiego Obrządku Ormiańskiego.

 
Listopad 2014

18 listopada (wtorek)

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie miała miejsce międzynarodowa i ekumeniczna Konferencja Naukowa pt. "Prymat papieski w służbie jedności Kościoła", współorganizowana przez Komisję Teologii Oddziału PAN w Lublinie.

 

18 listopada (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

15 -16 listopada (sobota-niedziela)

W ramach mikroprojektu Transgraniczne E-centrum współpracy kulturalnej Lublin-Łuck miała miejsce konferencjia pt. "Transgraniczna współpraca kulturalna polsko-ukraińska w Euroregionie Bug" zorganizowana przez Instytut Spraw Administracji Publicznej w Lublinie w partnerstwie z Urzędem Miasta Łuck. Honorowy Patronat nad Konferencją objeli: Wydział Prawa i Administracji UMCS, Wydział Prawa Wschodnioeuropejskiego Narodowego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku, Oddział Polskiej Akademii Nauk w Lublinie.

 

14 listopada (piątek)

Komisja Polsko - Ukraińskich Związków Kulturowych była organizatorem sesji naukowej Pt. „Wobec historii, wobec religii - spojrzenie polskie i ukraińskie”, które odbyło się w siedzibie Oddziału PAN w Lublinie.

 

11 listopada (wtorek)

Na zaproszenie Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego Prezes Oddziału uczestniczył, jako członek Komitetu Honorowego, w obchodach Święta Niepodległości.

 

7 listopada (piątek)

W siedzibie Oddziału PAN w Lublinie miała miejsce XXVII Sesja zgromadzenia Członków Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Lublinie. Część zamknięta:
Porządek obrad:

  1. Wybory Władz Oddziału PAN w Lublinie na kadencję 2015-2018.
  2. Projekt Statutu Oddziału zgodny z nową ustawą o Polskiej Akademii Nauk.
  3. Wolne wnioski.
Część otwarta:
  1. Przedstawienie informacji Przewodniczącego Komisji Wyborczej - prof. S. J. Czuczwara o wynikach wyborów władz Oddziału PAN w Lublinie:
    - Prezes: Prof. Tomasz Trojanowski
    - Wiceprezes: Jan Gliński
    - Wiceprezes: Marian Truszczyński
  2. Sprawozdanie z działalności Oddziału w kadencji 2010-2014.
  3. Realizacja zadań bieżących Oddziału i plany na 2015 r.
  4. Referat "Podglądanie i podsłuchiwanie fotosyntezy", przedstawił - prof. Wiesław I. Gruszecki z UMCS w Lublinie
  5. Dyskusja

 
Październik 2014

23 października (czwartek)

Zgromadzenie Ogólne PAN w trakcie którego miały miejsce wybory na prezesa Akademii, w których kandydatami był dotychczasowy prezes, prof. Michał Kleiber oraz prof. Jerzy Duszyński z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego. Z uwagi iż żaden z kandydatów nie zdobył bezwzględnej większości ważnie oddanych głosów - głosowanie powtórzono. Niestety w drugiej turze również głosy członków PAN rozłożyły się proporcjonalnie. Wobec nieosiągnięcia przez żadnego z nich większości głosów, następna tura wyborów odbędzie się zapewne na kolejnej sesji ZO PAN.

 

23 października (czwartek)

W UMCS odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Największa lubelska uczelnia tradycyjnie przeprowadza ją 23 paŸdziernika. Data ta wiąże się z dniem powołania do życia uniwersytetu.

 

22 października (środa)

W Galerii Malarstwa Polskiego XVII-XIX w. na Zamku Lubelskim miała miejsce uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi Adamowi Danielowi Rotfeldowi - wybitnemu badaczowi współczesnych stosunków międzynarodowych. W uroczystości uczestniczył prof. J. Gliński.

 

20 października (poniedziałek)

Posiedzenie Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie. Podczas spotkania zostały wygłoszone dwa referaty:
- "Dyplomacja polska wobec Stolicy Apostolskiej w sprawie normalizacji stosunków między Państwem a Kościołem (1989-1998)", prof. dr. hab. Józef Krukowski;
- "Kadencja i mandat w prawie spółdzielczym i ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych” dr. Juliusz Petraniuk.
Spotkanie naukowe poprzedzone było mszą świętą poświęconą pamięci prof. M. Sawczuka, wieloletniego przewodniczącego Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie.

 

19 października (niedziela)

Wiceprezes - prof. J. Gliński uczestniczył w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

 

19 października (niedziela)

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Społeczno - Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie.

 

14 października (wtorek)

W uroczystości inauguracji roku akademickiego Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie uczestniczyli prof., prof. J. Glińskiego i E. Krasowskiego.

 

13 października (poniedziałek)

Spotkanie Komitetu Honorowego w sprawie obchodów Święta Narodowego - 11 Listopada. Członkiem komitetu jest Prezes O.L. PAN.

 

9 października (czwartek)

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

 

3 października (piątek)

Uroczysta inauguracja roku akademickiego w Politechnice Lubelskiej połączona z jubileuszem 50-lecia Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

 

1 października (środa)

Prezes Oddziału PAN w Lublinie prof. T. Trojanowski uczestniczył w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

 
Wrzesień 2014

29 września - 1 października (poniedziałek - środa)

W Nałęczowie miała miejsce cykliczna VIII Międzynarodowa Konferencja "Electromagnetic Devices and Processes in Environment Protection ELMECO-8”. Problematyka konferencji związana była z elektromagnetyzmem i ekologią. Konferencja była współorganizowana przez: Komisję Chemii Plazmy Niskotemperaturowej PAN Oddział w Lublinie; Instytut Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii Politechniki Lubelskiej.

 

29 września (poniedziałek)

Profesor Michał Kleiber wraz z towarzyszącą mu dyrektor Barbarą Szołtyk, szefową Gabinetu Prezesa odbył spotkanie z władzami i członkami Oddziału Lubelskiego Polskiej Akademii Nauk. Tematem spotkania były bieżące i przyszłe sprawy działalności PAN.

 

29 września (poniedziałek)

Wybitny lekarz, światowej sławy audiolog i otolaryngolog - prof. Henryk Skarżyński został odznaczony tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W uroczystościach uczestniczył prof. Jan Gliński, czł. rzecz. PAN.

 

28-29 września (niedziela - poniedziałek)

Komisja Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych PAN Oddział w Lublinie, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli były organizatorami konferencji pt." Stalowa Wola Miasto Przeszłości - Przyszłość Miasta”. Konferencji dotyczyła problemów związanych z zachowaniem układów urbanistycznych i obiektów architektonicznych, stanowiących kulturowe dziedzictwo okresu międzywojennego. W trakcie warsztatów poprzedzających konferencję studenci z różnych ośrodków akademickich pod kierunkiem tutorów, opracowali projekty koncepcyjne rewitalizacji centrum Stalowej Woli. Do udziału w warsztatach zaproszeni byli również mieszkańcy miasta - w szczególności dzieci i młodzież. Konferencji towarzyszyła wystawa prac powstałych w trakcie warsztatów. Obejmowała następujące tematy:
- Wzornictwo wnętrz publicznych i prywatnych lat 30.
- Przestrzeń publiczna dla osób niepełnosprawnych.
- Ogrody miejskie.

 

26 września (piątek)

Uroczyste otwarcie po wielkim remoncie budynku Collegium Novum UM w Lublinie. Otwarciu towarzyszyła wystawa fotograficzna, ukazująca budynek od pierwszych lat jego eksploatacji po stan obecny.

 

24-28 września (środa - niedziela)

We Lwowie miała miejsce Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Energobiotechnologia 2014". Konferencja odbyła się w ramach współpracy naukowej pomiędzy Oddziałem PAN w Lublinie i środowiskiem naukowym na Ukrainie w zakresie przekazywania wyników badań i ich zastosowania w praktyce, w tym, m.in. możliwości wykorzystania roślin do produkcji paliw płynnych, w tym sposobu produkcji paliw.

 

23 września (wtorek)

W siedzibie Oddziału PAN w Lublinie odbyło się wspólne posiedzenie Prezydium Oddziału PAN w Lublinie z przewodniczącymi Komisji Oddziału. Przedmiotem zebrania były sprawy składania wniosków o dofinansowanie konferencji i wydawnictw oraz wybory Władz Oddziału i Przewodniczących Komisji PAN Oddział w Lublinie na kadencję 2015-2018.

 

22 września (poniedziałek)

Prezes Oddziału PAN w Lublinie uczestniczył w posiedzeniu Środowiskowego Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Lublina, które odbyło się w Sali Senatu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na zaproszenie przewodniczącego Kolegium i Rektora UM w Lublinie prof. Andrzeja Dropa.

 

21 września (niedziela)

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

 

20-26 września (sobota - piątek)

XI Lubelski Festiwal Nauki odbył się pod hasłem "Nauka bez barier ". W ramach Festiwalu, dzięki zaangażowaniu lubelskich uczelni wyższych oraz instytucji naukowych, odbyły się serie prezentacji, wykładów, pokazów z różnych dziedzin nauk humanistycznych, artystycznych i ścisłych, które udowodniły jak zadziwiający i fascynujący może być świat.

 

18-20 września (czwartek-sobota)

Prof. J. Gliński uczestniczył w obchodach Jubileuszu 70-lecie Lubelskiego Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Uroczystości odbyły się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego.

 

17 września (środa)

Kolejna, ósma Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. Klimat pola uprawnego została przeprowadzona w trzech ośrodkach akademickich: Lublinie, Zamościu i we Lwowie-Dublanach. Było to drugie tego rodzaju spotkanie pracowników naukowych zajmujących się agrometeorologią i klimatologią stosowaną w Polsce i na Ukrainie. Konferencja poświęcona została pamięci zmarłego w ubiegłym roku prof. dr. hab. inż. Stanisława Baca - juniora, wybitnego polskiego agrometeorologa, członka Komisji Agrometeorologii i Klimatologii Stosowanej Oddziału PAN w Lublinie.

Wystąpienie prof. J. Kołodzieja, Przewodniczącego Komisji Agrometeorologii i Klimatologii Stosowanej PAN w Lublinie

Uczestnicy konferencji

Uczestnicy konferencji - sesja w plenerze

 

13-17 września (sobota -środa)

Prof. T.Trojanowski, prezes Oddziału, uczestniczył w międzynarodowym kongresie pt. "CIRSE 2014 (Cardiovasular and Interventional Radiology Society Europe)", który miał miejsce w Glasgow. Wydarzenie jest cyklicznym, największym w dziedzinie radiologii zabiegowej kongresem na świecie. W tym roku udział przekroczył 6400 osób z 78 krajów. Program naukowy obejmował sześć głównych obszarów zainteresowania specjalistów wykorzystujących w leczeniu przezskórne techniki minimalnie inwazyjne.

 
Sierpień 2014

29 sierpnia (piątek)

Na zaproszenie Iwana Hrycaka - Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie, Wiceprezes Oddziału PAN w Lublinie - prof. Jan Gliński i prof., prof. E. Krasowski, J. Kołodziej uczestniczyli w obchodach uroczystości 23. rocznicy niepodległości Ukrainy.

 
Lipiec 2014

17 lipca (czwrtek)

Zmarł Prof. dr hab. Mieczysław Sawczuk, Przewodniczący Komisji Prawniczej PAN w Lublinie.

 

4-5 lipca (piątek-sobota)

W Pałacu Czartoryskich odbyła się XII Międzynarodoweja Konferencja Naukowo-Techniczna nt."Motoryzacja i Energetyka Rolnictwa" MOTROL 2014. Współorganizatorem konferencji był Oddział PAN w Lublinie - Komisja Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa PAN Oddział w Lublinie i Wyższa Szkoła Inżynieryjno - Ekonomiczna z siedzibą w Rzeszowie. Konferencja ma charakter cykliczny i po raz kolejny pozwoliła zebrać grono naukowców z Polski i Ukrainy - przedstawicieli nauk technicznych reprezentujących aktualne kierunki badań w zakresie motoryzacji, energetyki i ekonomii rolnictwa oraz ochrony środowiska, ważne dla nauki i gospodarki Polski i Ukrainy.

 
Czerwiec 2014

26 czerwca (czwartek)

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uhonorował ks. prof. S. Wilka, długoletniego Rektora KUL księgą pamiątkową „Universitati serviens”. W tej podniosłej uroczystości, PAN Oddział w Lublinie reprezentował prof. J. Gliński.

 

25 czerwca (środa)

Wybitny specjalista w dziedzinie prawa administracyjnego, prof. Roman Hauser, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 

23 czerwca (wtorek - sobota)

Posiedzenie Komisji Prawniczej O.L. PAN. Podczas spotkania zostały wygłoszone dwa referaty:
- "Prawna ochrona konsumenta wczoraj, dzisiaj oraz jutro", dr Monika Rejdak z Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie;
- "Niezawisłość sędziowska w świetle art. 6 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności", dr. Grzegorz Borkowski z Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.

 

17 czerwca (wtorek)

Na zaproszenie Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie , prezes lubelskiego oddziału PAN prof. Tomasz Trojanowski uczestniczył w oficjalnych uroczystościach z okazji urodzin królowej Elizabeth II.

 

17 czerwca (wtorek)

Uroczysta inauguracja obchodów 70-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 

17 czerwca (wtorek)

Wiceprezes Oddziału prof. J. Gliński uczestniczył w uroczystości nadania przez Senat Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie tytułu Doktora Honoris Causa Księdzu profesorowi dr hab. dr H.C multi Michałowi Hellerowi.

 

16 czerwca (poniedziałek)

Na Wydziale politologii UMCS, pod honorowym patronatem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - prof. L. Kolarsko-Bobińskiej i Komisji Europejskiej odbyła się międzynarodowa konferencja "Polska i Unia Europejska wobec wyznań współczesnego świata". Współorganizatorem konferencji był PAN Oddział w Lublinie. Celem konferencji była analiza i ocena dziesięciu lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej w kontekście zagrożeń i wyzwań współczesnego świata stojących przed Polską i UE.

 

14 czerwca (sobota)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

7 czerwca(sobota)

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie miała miejsce III Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "Kodeks Prawa Kanonicznego w badaniach młodych naukowców", organizowana przez Katedrę Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Wydział Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie, Komisję Prawniczą Oddziału PAN w Lublinie, Wydział Nauk Prawnych TN KUL, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Stowarzyszenie Kanonistów Polskich.

 

3 czerwca (wtorek)

W Pałacu Czartoryskich odbyło się posiedzenie Zarządu Fundacji O.L. PAN "Nauka i Rozwój Lubelszczyzny". W trakcie posiedzenia zatwierdzono sprawozdanie finansowe i omówiono dotychczasowe działania Fundacji.

 

2 czerwca (poniedziałek)

Prof. Jan Gliński uczestniczył w uroczystości nadania tytułu honorowego profesora Politechniki Lubelskiej prof., prof. E. Klimek i R. Horn.

 
Maj 2014

30-31 maja (piątek-sobota)

W ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 miała miejsce konferencjia pt. "Transgraniczna współpraca kulturalna Lublin-Łuck" zorganizowana przez Instytut Spraw Administracji Publicznej w Lublinie w partnerstwie z Urzędem Miasta Łuck. Honorowy Patronat nad Konferencją objeli: Wydział Prawa i Administracji UMCS, Wydział Prawa Wschodnioeuropejskiego Narodowego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku, Oddział Polskiej Akademii Nauk w Lublinie.

 

30 maja (piątek)

W Instytucie Agrofizyki PAN odbyło się seminarium i zebranie ogólne Komisji Podstaw i Zastosowań Fizyki i Chemii w Technice i Rolnictwie PAN Oddział w Lublinie. W trakcie posiedzenia zaprezentowano 4 referaty, przedstawiono sprawozdanie z działalności Komisji oraz zaktualizowano skład Komisji.

 

28 maja (środa)

W hali Międzynarodowych Targów Lubelskich miał miejsce XIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej połączony z warsztatami radiologicznymi.

 

28 maja (środa)

W siedzibie Oddziału PAN w Lublinie miało miejsce posiedzenie Komisji Historycznej Oddziału PAN w Lublinie. W trakcie zebrania referat nt. "Kobiety sądzone za udział w Powstaniu Styczniowym - wygłosiła prof. Anna Barańska (KUL).

 

26-29 maja (poniedziałek - czwartek)

Prof. Jan Gliński uczestniczył jako członek komitetu honorowego w sympozjum pt. "8th International Symposium on Chromatography of Natural Products".

 

23 maja (piątek)

W Auli Uniwersyteckiej UMCS odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa wybitnemu pedagogowi prof. Bogusławowi Śliwerskiemu.

 

13-14 maja (wtorek-środa)

Komisja Filozoficzno-Przyrodnicza PAN Oddział w Lublinie była współorganizatorem Wykładów Lubelskich otwarych - wygoszonych przez prof. Ronalda Langackera z Uniwersytetu Kalifiornijskiego w San Diego. Profesor R. Langacker jest wybitnym twórcą nowego typu badań w zakresie lingwistyki, psychologii i neuronauk. Z uwagi na duże zainteresowanie różnych ośrodków uniwersyteckich w Polsce, wykłady prof. R. Langackera zostaną przetłumaczone i wydrukowane.

 

13 maja (wtorek)

Podczas otwartego posiedzenia senatu na Politechnice Lubelskiej nadano tytuł doktora honoris causa prof. Januszowi Mroczce z Politechniki Wrocławskiej oraz tytuł honorowego profesora PL prof. Andrzejowi Werońskiemu. W uroczystościach uczestniczył prof. Jan Gliński, czł. rzecz. PAN.

 

3 maja (sobota)

U Wojewody Lubelskiego Wojciecha Wilka odbyło się uroczyste spotkanie z okazji obchodów 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-maja. Uczestniczył w nim Prezes Oddziału PAN w Lublinie, który pełnił godność członka komitetu honorowego obchodów.

 
Kwiecień 2014

24 kwietnia (czwartek)

W Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa siwtowej sławty geomorfologowi- profesorowi Jeanowi Poesenowi z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven. W uroczystości uczestniczył wiceprezes Oddziału PAN w Lublinie.

 

24 kwietnia (czwartek)

W Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie miał miejsce wykład prowadzony przez Panią Prof. Svetlanę Vladimirovnę Efimovą z Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Handlu i Ekonomii (Instytut w Omsku) pt.„Polacy na Zachodniej Syberii w warunkach polityki represji w latach 1920-1930”, który odbył sie w ramach cyklu spotkań naukowych "Wykłady Mistrzów".Patronat honorowy nad cyklem wykładów objeła Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie.

 
Marzec 2014

11 marca (poniedziałek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 
Luty 2014

26 luty (środa)

Posiedzenie Komisji Historycznej PAN Oddział w Lublinie. W trakcie posiedzenia omówiono perspektywy działalności naukowej Komisji, a następonie prof. Anna Barańska z KUL wygłosiła referat nt."Bardzo szkodliwa dla kraju… . Kobiety sądzone za udział w Powstaniu Styczniowym".

 

25 luty (wtorek)

W Pałacu Czartoryskich przy Placu Litewskim odbył się wykład z cyklu Wszechnica nt. Znachorstwo w XXI wieku. Mit czy rzeczywistość? Referat wygłosił prof. dr hab. Włodzimierz Piątkowski z UMCS w Lublinie i UM w Lublinie. Prof . W. Piątkowski został wyróżniony indywidualną nagrodą naukową im. prof. Edmunda Prosta przyznawaną przez Lubelskie Towarzystwo Naukowe za autorstwo książki „Beyond medicine: non medical methods of treatment in Poland”, Peter Lang Verlag, Frankfurt am Main, 2013.

 

5 luty (środa)

W siedzibie Oddziału PAN w Lublinie miało miejsce spotkanie Przewodniczących Komisji Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie z Prezydium Odziału na kadencję 2011-2014 r. W trakcie posiedzenia zapoznano się z aktualną działalnością Oddziału. Przedmiotem dyskusji były sprawy związane z organizacją kolejnej sesji Zgromadzenia Ogólnego Członków O.L. PAN, kwestie związane z wydawnictwami Oddziału i planowanymi konferencjami, oraz z wyborami do władz Oddziału, Zarządów Komisji i składów członków Komisji wobec upływu w bieżącym roku kadencji.

 
Styczeń 2014

27 stycznia (poniedziałek)

Posiedzenie Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie. Podczas spotkania zostały wygłoszone dwa referaty:
-"Prawno-karne aspekty ochrony zwierząt" - dr hab. Katarzyna Dudka, prof. UMCS w Lublinie,
-"Wybrane instytucje prawa spadkowego w praktyce sądowej na przykładzie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku (wokół dorobku J. Gwiazdomorskiego)" -dr hab. Piotr Osowy, prof. WSPiA w Rzeszowie.

 

22 stycznia (środa)

Wiceprezes Oddziału PAN w Lublinie uczestniczył w posiedzeniu Środowiskowego Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Lublina, które odbyło się w Sali Senatu Collegium Novum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

21 stycznia (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

15 stycznia (środa)

W sali wykładowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie miał miejsce wykład z cyklu WSZECHNICA nt. "Diagnostyka i poradnictwo genetyczne z perspektywy 47 lat doświadczeń", wygłoszony przez Prof. Bogdana Kałużewskiego, z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 

7 stycznia (wtorek)

W siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego odbyło się spotkanie noworoczne przedstawicieli środowiska naukowego Lubelszczyzny z udziałem członków Oddziału PAN w Lublinie. Spotkanie połączone było z wręczeniem Lubelskiej Nagrody Naukowej "Premium Scientiarum Lublinense 2013", którą otrzymał dr hab. Włodzimierz Piątkowski, prof. UMCS za książkę: „Beyond medicine: non medical methods of treatment in Poland”, Peter Lang Verlag, Frankfurt am Main, 2013. Książka ta ukazała się równolegle w USA i Niemczech.

 

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: lublin@pan.pl
webdesign emzab.pl