2008
Grudzień 2008

23 grudnia (wtorek)

Prof. J. Gliński wziął udział w spotkaniu opłatkowym w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

 

19 grudnia (piątek)

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Lublin i Przewodniczącego Rady Miasta prezes Oddziału PAN J. Gliński uczestniczył w spotkaniu opłatkowym, które miało miejsce w Trybunale Koronnym.

 

17 grudnia (środa)

Na zaproszenie rektora Politechniki Lubelskij, prof. J. Gliński uczestniczył w spotkaniu opłatkowym w PL.

 

17 grudnia (środa)

W Instytucie Fizyki UMCS odbyło się posiedzenie oddziałowej Komisji Podstaw i Zastosowań Fizyki i Chemii w Technice i Rolnictwie PAN w Lublinie.W trakcie zebrania przedstawiono: sprawozdanie z działalności Komisji w roku 2008, propozycje poszerzenia składu Komisji oraz uzupełnienia składu Zarządu Komisji na kadencję 2007-2010. W dalszej części posiedzenia prof. Józef Horabik wygłosił "Wspomnienie o prof. Ryszardzie Walczaku" a prof. Leszek Wójcik wygłosił Wspomnienie o prof. Leszku Michalaku. Oddział PAN w Lublinie reprezentował mgr inż. M. Rozmus.

 

15 grudnia (poniedziałek)

111. sesja Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk odbyła się w Międzynarodowym Centrum Biocybernetyki PAN w Warszawie. Porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN - prof. Michał Kleiber, prezes PAN
  2. Przyjęcie protokołu Zgromadzenia Ogólnego PAN z dnia 29 maja 2008.
    Przedstawia: prof. Michał Kleiber
  3. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany nazwy Komitetu Nauk Psychologicznych PAN na Komitet Psychologii PAN.
    Przedstawia: prof. Andrzej Górski, wiceprezes PAN
  4. Współpraca instytutów Akademii w ramach centrów badawczych PAN:
    -Biocentrum Ochota
    Przedstawia: prof. Jacek Kuźnicki, Dyrektor Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej PAN
    -Regionalne Centrum Badań Chemicznych, Biologicznych i Medycznych PAN
    Przedstawia: prof. Czesław Cierniewski, Dyrektor Instytutu Biologii Medycznej PAN
  5. Narodowy Program Foresight- Polska 2020 (wyniki projektu).
    Przedstawia: prof. Michał Kleiber
 

15 grudnia (poniedziałek)

Posiedzenie Prezydium PAN. Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad - prof. Michał Kleiber, prezes PAN.
  2. Przyjęcie protokołu posiedzenia Prezydium PAN z dnia 18 listopada 2008.
  3. Sprawy organizacyjne komitetów PAN
    Przedstawia:prof. Andrzej Górski, Wiceprezes PAN
  4. Sprawy majątkowe PAN.
    Przedstawia:Grażyna Paruszewska-Wysińska, Dyrektor Biura Zarządzania Majątkiem PAN
  5. Harmonogram posiedzeń Kolegialnych w roku 2009.
    Przedstawia:prof. Michał Kleiber
  6. Sprawy bieżące i wolne wnioski
 

12 grudnia (piątek)

W Muzeum Lubelskim w Lublinie miało miejsce uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie realizacji projektów ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. W spotkaniu uczestniczył prof. J. Gliński, prezes Oddziału PAN w Lublinie.

 

11 grudnia (czwartek)

W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie dotyczące "Stypendiów naukowych dla doktorantów". Oddział PAN w Lublinie reprezentowała prof. Krystyna Konstankiewicz, członek Komisji Stypendialnej.

 

11 grudnia (czwartek)

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Lublin, Prezes Oddziału PAN w Lublinie uczestniczył w spotkaniu którego celem było omówienie możliwości współpracy uczelni wyższych Lublina z władzami miasta. Głównym tematem rozmów była incjatywa powołania Uniwersytetu Europy Środkowo Wschodniej na bazie funkcjonującego w Lublinie Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, na wzór Uniwersytetu Śródziemnomorskiego w Lubanie na Słowenii.

 

10 grudnia (środa)

W siedzibie Oddziału PAN w Lublinie, w Pałacu Czartoryskich przy Placu Litewskim 2 odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Prawniczej Oddziału PAN w Lublinie. W trakcie posiedzenia referat nt. "Prawo wiernego do obrony w procesie kanonicznym" wygłosił bp. dr. Artur Miziński.

 

5 grudnia (piątek)

Prezes Oddziału PAN w Lublinie prof. J. Gliński uczestniczył w spotkaniu prof. K. Modzelewskim - Wiceprezesem PAN. Spotkanie miało miejsce w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

 

1 grudnia (poniedziałek)

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się konferencja nt. "KUL - wobec wyznań XX wieku 1918-1989", w której uczestniczył prezes Oddziału PAN w Lublinie.

 
Listopad 2008

27 listopada (czwartek)

Na zaproszenie Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" prezes Oddziłu PAN w Lublinie uczestniczył w obchodach 75. rocznicy ludobójstwa narodu ukraińskiego.

 

27 listopada (czwartek)

W siedzibie Oddziału PAN w Lublinie, w Pałacu Czartoryskich przy Placu Litewskim 2 odbyło się seminarium zorganizowane przez Komisję Politologii i Stosunków Międzynarodowych nt. "Teorie i praktyki nowoczesności".

 

26 listopada (środa)

Zebranie zespołu redakcyjnego dzieł "Eneida" i "Kobziarz".

 

21 listopada (piątek)

W Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie miała miejsce XXIII Sesja Zgromadzenia Ogólnego Członków Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, pod patronatem Wojewody Lubelskiego Pani Genowefy Tokarskiej.
Porządek obrad:

  1. Otwarcie Zgromadzenia: Prof. Jan Gliński - prezes Oddziału PAN w Lublinie, Genowefa Tokarska - Wojewoda Lubelski
  2. Sprawozdanie z działalności Oddziału w latach 2007-2008 rok: prof. Jan Gliński
  3. Perspektywy rozwoju Lubelszczyzny: Genowefa Tokarska
  4. Postęp i tradycja w architekturze i urbanistyce Lubelszczyzny: Elżbieta Przesmycka, prof. PL Przewodnicząca Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych PAN Oddział w Lublinie
  5. Dyskusja.
  6. Wolne wnioski.

 

19 listopada (środa)

Prezes Oddziału PAN w Lublinie uczestniczył w posiedzeniu Środowiskowego Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Lublina, które odbyło się w Sali Senatu Collegium Novum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

18 listopada (wtorek)

W Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyła się konferencja nt. "Wsparcie Regionalnego Systemu Innowacji". Oddział PAN w Lublinie reprezentował mgr Ireneusz Samodulski - prezes Fundacji PAN Oddział w Lublinie "Nauka i Rozwój Lubelszczyzny".

 

18 listopada (wtorek)

Posiedzenie Prezydium PAN w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie. Porządek Obrad:

  1. Otwarcie obrad - prof. Michał Kleiber, prezes PAN.
  2. Przyjęcie protokołu posiedzenia Prezydium PAN z dnia 21 października 2008.
  3. Informacja o przygotowaniu stanowiska Polski - 14. Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC - Poznań, grudzień 2008)
    Przedstawia:prof. Maciej Sadowski, Przewodniczący Komitetu Naukowego przy Ministrze Środowiska i Gospodarki Wodnej
  4. Współpraca instytutów Akademii w ramach centrów badawczych PAN:
    -Biocentrum Ochota
    Przedstawia: prof. Adam Szewczyk, Dyrektor Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
    -Regionalne Centrum Badań Chemicznych, Biologicznych i Medycznych PAN
    Przedstawia: prof. Czesław Cierniewski, Dyrektor Instytutu Biologii Medycznej PAN
  5. Sprawy organizacyjne komitetów PAN.
    Przedstawia: prof. Andrzej Górski, Wiceprezes PAN
  6. Sprawy majątkowe PAN.
    Przedstawia: Grażyna Paruszewska-Wysińska, Dyrektor Biura Zarządzania Majątkiem PAN
  7. Przyjęcie porządku obrad Zgromadzenia Ogólnego PAN w dniu 15 grudnia br. Przedstawia: prof. Michał Kleiber
  8. Sprawy bieżące i wolne wnioski.
 

18 listopada (wtorek)

W Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej w Lublinie miała miejsce kolejna edycja konkursu "Kształtujemy tożsamość krajobrazu". W trakcie uroczystości prezes oddziału PAN w Lublinie - prof. J. Gliński w podziękowaniu za wielkie dobro wniesione do działań ukrytych pod hasłem "Kształtujemy tozsamość krajobrazu" otrzymał tytuł "Homo Magne Beneficientiae".

 

14-16 listopada (piątek-niedziela)

W Rejviz (Chechy) odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Akademickie współorganizowane przez Komitet Techniki Rolniczej PAN, Politechnikę Opolską, Instytut Onkologii w Gliwicach i Uniwersytet Rolniczo-Leśny w Brnie. Celem warsztatów było przedstawienie przez interdyscyplinarny zespół, aktualnych problemów zastosowań nowoczesnych technik w rolnictwie i medycynie. W warsztatach uczestniczył Prezes Oddziału PAN w Lublinie prof. Jan Gliński.

 

11 listopada (wtorek)

Na zaproszenie Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego Prezes Oddziału uczestniczył, jako członek Komitetu Honorowego, w obchodach Święta Niepodległości.

 

7-8 listopada (piątek-sobota)

W Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się III Międzynarodowa Konferncja nt. Architektura Bez Granic-Granice Modernizmu, zorganizowana przez Komisję Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych Oddziału PAN w Lublinie, Lubelskie Towarzystwo Naukowe, Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, Fundacja Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie "Nauka i Rozwój Lubelszczyzny"

 

6 listopada (czwartek)

W Instytucie Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Instytutu, w którym uczestniczył prof. Jan Gliński, Z-ca Przewodniczącego Rady.

 
Październik 2008

30 października (czwartek)

W siedzibie Oddziału PAN w Lublinie w Pałacu Czartoryskich odbyło się kolejne posiedzenie oddziałowej Komisji Prawniczej, podczas którego O. prof. Wiesław Bar wygłosił referat nt. "Zagadnienia prawne procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II".

 

29 października (środa)

W siedzibie Oddziału w Pałacu Czartoryskich w Lublinie miało miejsce posiedzenie Komisji Nauk Nieliniowych z programem spotkania:

  1. Dwa lata Lubelskiego Programu Leczenia Głuchoty Metodą Implantów Ślimakowych. Aktualne wskazania do wszczepów ślimakowych. Badanie słuchu u noworodków i niemowląt, prof. dr hab. Wiesław Gołąbek, prof. dr hab. Grażyna Niedzielska
  2. Implant Ślimakowy bez tajemnic, mgr inż. Michał Kida
  3. Wczesna implantacja warunkiem sukcesu w rehabilitacji, mgr Lidia Lempart

 

26 października (niedziela)

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Społeczno - Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie.

 

24 października (piątek)

Inauguracja roku akademickiego w Europejskim Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów w Lublinie. W uroczystości uczestniczył prof. J. Gliński.

 

23 października (czwartek)

Prezes Oddziału PAN w Lublinie prof. J. Gliński uczestniczył w uroczystej inauguracji roku akademickiego w UMCS w Lublinie.

 

22 października (środa)

Departament Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego zorganizował Spotkanie w sprawie projektu "Stypendia naukowe dla doktorantów" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.Podczas spotkania przedstawione zostały szczegółowe informacje dotyczące projektu, jak również zasady współpracy pomiędzy samorządem a uczelniami i instytutami naukowymi. W spotkaniu uczestniczył prof., prof. J. Gliński, J. Horabik, K. Konstankiewicz.

 

21 października (wtorek)

Posiedzenie Prezydium PAN w Pałacu Staszica w Warszawie. Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad - prof. Michał Kleiber, prezes PAN.
  2. Przyjęcie protokołu posiedzenia Prezydium PAN z dnia 16 września 2008.
  3. Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie propozycji dotyczących projektu budżetu państwa na rok 2009 w części przewidzianej dla Akademii.
    Przedstawia: Stefania Anna Adamiec, Dyrektor Biura Finansów PAN
  4. Sprawy majątkowe PAN.
    Przedstawia: Grażyna Paruszewska-Wysińska, Dyrektor Biura Zarządzania Majątkiem PAN
  5. Sprawy organizacyjne komitetów PAN.
    Przedstawia: prof. Andrzej Górski, Wiceprezes PAN
  6. Przekształcenie Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu w Instytut.
    Przedstawia: prof. Andrzej Grzywacz, Przewodniczący Wydziału V PAN
  7. Debata nt. projektów ustaw dotyczących reformy nauki.
    Przedstawia: prof. Michał Kleiber.
  8. Sprawy bieżące i wolne wnioski.
 

19 października (niedziela)

Na Zamku Lubelskim w sali Unii Lubelskiej odbyło sie spotkanie z okazji obchodów 90. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości z udziałem Przezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystościach uczestniczył prezes Oddziału PAN w Lublinie prof. J. Gliński.

 

17 października (piątek)

W Wielkiej Auli PAU w Krakowie odbyła się Sesja Jubileuszowa Zgromadzenia Ogólnego Członków PAN Oddziału w Krakowie z okazji 50-lecia istnienia Oddziału.

 

15-16 października (środa-czwartek)

W Hotelu Europa w Lublinie miała miejsce Konferencja naukowa w ramach projektu PAN - Podmiotowość i tożsamość w społeczeństwach wielokulturowych nt. "Charlesa Taylora wizja nowoczesności: rekonstrukcje i interpretacje" organizowana przez Komisję Politologii i stosunków Międzynarodowych Oddziału PAN w Lublinie, Centrum Studiów Kanadyjskich UMCS, Zakład Kultur Krajów Angielskiego Obszaru Jezykowego UMCS, Zakład Filozofii Polityki i Komunikaji Społecznej UMCS, Katedrę Etyki Społecznej i Politycznej KUL.

 

16 października (czwartek)

Prezes Oddziału PAN w Lublinie prof. J. Gliński uczestniczył w jubileuszowej inauguracji roku akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lecha Kaczyńskiego.

 

15 października (środa)

Prezes Oddziału PAN w Lublinie prof. J. Gliński uczestniczył w inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Zawodowej w Zamościu.

 

13-14 października (poniedziałek-wtorek)

W siedzibie Oddziału w Pałacu Czartoryskich w Lublinie miała miejsce Międzynarodowa konferencja Studia Ingardeniana. Interpretacja tekstu literackiego zorganizowana przez Komisje Polsko-Ukraińskich Zwiazków Kulturowych Oddziału PAN w Lublinie, Zakład Filologii Ukraińskiej Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie oraz Oddział Teorii Literatury Instytutu Literatury Państwowej Akademii Nauk Ukrainy. W konferencji uczestniczył Prezes Oddziału.

 

11 października (sobota)

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Inżynieryjno - Ekonomicznej w Ropczycach, z udziałem prof., prof. J. Glińskiego, J. Horabika.

 

9 października (czwartek)

Posiedzenie Komisji Biotechnologii Oddziału PAN w Lublinie. Podczas spotkania prof. Andrzej Legocki, czł. rzecz. PAN, Przewodniczący II Wydziału Nauk Biologicznych PAN wygłosił referat nt."Biologia syntetyczna nowym kierunkiem nauk przyrodniczych".

 

9 października (czwartek)

Inauguracja roku akademickiego w Puławskiej Szkole Wyższej z udziałem prezesa i sekretarza Oddziału PAN w Lublinie.

 

8 października (środa)

Spotkanie Prezesa Oddziału PAN w Lublinie z Konsulem Generalnym Ukrainy - O. Horbenko.

 

7 października (wtorek)

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, z udziałem prof. J. Glińskiego.

 

6 października (poniedziałek)

Prof. Jan Gliński uczestniczył w inauguracji roku akademickiego w Politechnice Lubelskiej.

 

2 października (czwartek)

Inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. W uroczystości uczestniczył Prezes Oddziału PAN w Lublinie.

 
Wrzesień 2008

30 września (wtorek)

W Filharmonii Lubelskiej odbył się Jubileusz 10-lecia Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

 

29 września (poniedziałek)

Uroczysta inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, z udziałem prof. Jana Glińskiego.

 

26 września (piątek)

Prezes O.L. PAN uczestniczył w posiedzeniu Rady Naukowej Instytutu Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach. Prof. J. Gliński pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Rady.

 

25-28 września (czwartek - niedziela)

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbył się III Kongres Kultury Chrześcijańskiej - Godność czy Sukces? Kulturowe Dylematy Współczesności. Podczas uroczystości prezes Oddziału PAN w lublinie został odznaczony medalem Memoria iustorum "Pamięć Sprawiedliwych" i statuetką Św. Cyryla i Metodego przez Arcybiskupa Lubelskiego Józefa Życińskiego.

 

22-23 września (poniedziałek - wtorek)

III Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Problemy diagnostyki, rehabilitacji i rozwoju dziecka niepełnosprawnego", współorganizowana przez Zakład Genetyki Medycznej UM w Lublinie, Oddział. PAN w Lublinie oraz Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Genetycznego. Przewodniczącym konferencji był prof. J. Kocki. Konferencji towarzyszyła publikacja zawierająca streszczenia prac, wydana nakładem Oddziału. Oddział podczas konferencji reprezentował prof. Jan Gliński i mgr inż., M. Rozmus.

 

20-26 września (sobota - piątek)

Prezes Oddziału PAN w Lublinie uczestniczył w V Lubelskim Festiwalu Nauki, w którym udział wzięły uczelnie wyższe Lublina, media, oraz instytucje naukowe, w tym Instytut Agrofizyki PAN. W ramach Festiwalu po raz kolejny zaprezentowano na wiele sposobów informacje z różnych dziedzin nauk humanistycznych, artystycznych i ścisłych. W trakcie Festiwalu swoje badania dotyczące m.in. światłowodów, gleby i roślin zaprezentował Instytut Agrofizyki PAN.

 

17 września (środa)

IV Zjazd Naukowy pt. "Agrofizyka dla produkcji rolniczej i przemysłu spożywczego" zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Agrofizyczne przy współudziale Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie, odbył się w Centrum Szkoleniowo-Wypoczynkowym Energetyk w Nałęczowie. Prezes Oddziału PAN w Lublinie był w składzie Komitetu Naukowego.

 

17-19 września (środa - piątek)

Z okazji XXV -lecia parków krajobrazowych Polesia w Janowie koło Chełma odbyła się konferencja "Przemysł a ochrona przyrody w obszarach cennych przyrodniczo - problemy, współpraca, osiągnięcia". Zaprezentowane prace podczas konferencji wydrukowane będą w TECE Komisji Ochrony i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego Oddziału PAN w Lublinie.

 

16 września (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad - prof. Michał Kleiber, Prezes PAN -nowelizacja ustawy o PAN, -kontrola NIK.
  2. Przyjęcie protokołu posiedzenia Prezydium PAN z dnia 17 czerwca 2008.
  3. Projekt budżetu PAN na rok 2009. przedstawia: Stefania Anna Adamiec, Dyrektor Biura Finansów PAN
  4. Sprawy majątkowe PAN. przedstawia: Grażyna Paruszewska-Wysińska, Dyrektor Biura Zarządzania Majątkiem PAN
  5. Sprawy organizacyjne komitetów PAN. przedstawia: prof. Andrzej Górski, Wiceprezes PAN
  6. Przyznanie Medalu Polskiej Akademii Nauk im. Mikołaja Kopernika. przedstawia: prof. Michał Kleiber, Prezes PAN
  7. Sprawy bieżące i wolne wnioski.

15 września (poniedziałek)

Jubileusz 90-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego - "Wyzwania Przeszłości" odbył się w Sali balowej Pałacu Jabłonowskich WSOSP w Dęblinie. W uroczystościach uczestniczył prezes Oddziału - prof. J. Gliński.

 

11-12 września (czwartek - piątek)

Komisja Kształtowania i Ochrony Środowiska Oddziału PAN w Lublinie oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, były organizatorami konferencji nt. Rola Rybactwa w Ochronie Wód, która odbyła się w ramach obchodów 55-lecia Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt UP w Lublinie.

 

10 września (środa)

W auli Wydziału Humanistycznego odbyło się spotkanie z prof. Normanem Daviesem. Profesor promował swoją najnowszą książkę "Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo". W spotkaniu uczestniczył Prezes Oddziału PAN w Lublinie.

 

8-10 września (poniedziałek - środa)

W Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej w Lublinie miał miejsce XV Kongres Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu pt "Konkurencyjność w agrobiznesie", którego otwarcia dokonał prof. dr hab. Franciszek Tomczak, członek rzeczywisty PAN.

 
Sierpień 2008

29 sierpnia (piątek)

Na zaproszenie Oleha Horobenko, Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie, Prezes i Sekretarz Oddziału PAN w Lublinie uczestniczyli w obchodach uroczystości 17. rocznicy niepodległości Ukrainy, które miały miejsce w Jasionce k. Rzeszowa.

 
Lipiec 2008

30 lipca (czwartek)

Prof., prof. J. Gliński, J. Kołodziej i E. Krasowski spotkali się z rektorem elektem UP w Lublinie - prof. Marianem Wesołowskim w celu omówienia wspólnego wydania drukiem "Kobziarza" Tarasa Szewczenki.

 

16 lipca (czwartek)

Na zaproszenie konsula generalnego Ukrainy Oleha Horbenko, prof. E. Krasowski - przewodniczący Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddział PAN w Lublinie, uczestniczył w spotkaniu pt. "Niegasnąca świeca" Pamięć ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie - 1932-1933

 
Czerwiec 2008

25 czerwca (środa)

Na zaproszenie Wojewody Lubelskiego - Genowefy Tokarskiej, prof. J. Gliński uczestniczył w spotkaniu z dr Jamesem Watsonem, współtwórcą DNA i laureatem Nagrody Nobla w 1962 roku.

 

24 czerwca (wtorek)

W Pałacu Czartoryskich w Lublinie odbyło się spotkanie władz: Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego i Fundacji PAN Oddział w Lublinie " Nauka i Rozwój Lubelszczyzny".

 

24 czerwca (wtorek)

Obchody 40-lecia Instytutu Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii - Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Lubelskiej odbyły się audytorium im. R. Krzywickiego PL. W czasie uroczystego posiedzenia, zaprezentowano działalność Instytutu w latach 1968 -2008. W obchodach uczestniczył prezes O.L. PAN - prof. Jan Gliński.

 

23 czerwca (poniedziałek)

W urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego odbyło się spotkanie na temat projektów systemowych "Stypendia naukowe dla doktorantów" oraz "Wsparcie Regionalnego Systemu Innowacji" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W spotkaniu uczestniczył prezes O.L. PAN.

 

18-21 czerwca (środa - sobota)

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Janowskie" w Janowie Lubelskim odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pt. Struktura i funkcjonowanie systemów krajobrazowych: meta-analizy, modele, teorie i ich zastosowania, współorganizowana przez Polską Asocjację Ekologii Krajobrazu, Akademię Rolniczą w Lublinie - Zakład Ekologii Krajobrazu Ochrony Przyrody, Polską Akademię Nauk - Oddział w Lublinie, Instytut Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego PAN w Lublinie, Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Janowskie", Roztoczański Park Narodowy.

 

17 czerwca (wtorek)

W Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Porządek Obrad:

  1. Otwarcie obrad - prof. Michał Kleiber, prezes PAN.
  2. Przyjęcie protokołu posiedzenia Prezydium PAN z dnia 15 maja 2008.
  3. Sprawy organizacyjne komitetów PAN.
    Przedstawia: prof. Andrzej Górski, wiceprezes PAN.
  4. Przekształcenie Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu w Instytut.
    Przedstawia: prof. Andrzej Grzywacz, przewodniczący Wydziału V PAN.
  5. Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk "Konwersja Energii" i "Źródła Odnawialne" w gminie Jabłonna.
    Przedstawia: prof. Władysław Włosiński, przewodniczący Wydziału IV PAN.
  6. Sprawy majątkowe PAN.
    Przedstawia: Grażyna Paruszewska-Wysińska, dyrektor Biura Zarządzania Majątkiem PAN.
  7. Sprawa wyboru uzupełniającego na członków Komisji dyscyplinarnej II instancji dla mianowanych pracowników naukowych Akademii.
    Przedstawia: prof. Michał Kleiber.
  8. Sprawy bieżące i wolne wnioski.
 

16-18 czerwca (poniedziałek - środa)

Na zaproszenie Komitetu Organizacyjnego, prof. Jana Gliński uczestniczył 6 Międzynarodowym Sympozjum Chromatografii Produktów Naturalnych (6th International Symposium on Chromatography of Natural Products) w charakterze Członka Komitetu Honorowego

 

13 czerwca (piątek)

Prof. J. Gliński i mgr I. Samodulski uczestniczyli w spotkaniu z Podsekretarzem Stanu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jerzym Duszyńskim. W trakcie spotkania zaprezentowano działalność Oddziału i Fundacji "Nauka i Rozwój Lubelszczyzny" Polskiej Akademii Nauk w Lublinie.

 

12 czerwca (czwartek)

W Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyła się międzynarodowa konferencja Naukowa nt. "Fizyka w badaniach rolniczych" zorganizowana z okazji 60-tej rocznicy powstania Katedry Fizyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W konferencji uczestniczył prof. J. Gliński - prezes PAN w Lublinie.

 

11-13 czerwca (środa-piątek)

W Dąbrowicy koło Lublina odbyła się Międzynarodowa cykliczna konferencja naukowo-techniczna nt. "Gospodarka energetyczna". Organizatorami Konferencji były: Komisja Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie, Wyższa Szkoła Inżynieryjno - Ekonomiczna w Ropczycach, Wschodnioukraiński Narodowy Uniwersytet w Ługańsku im. Włodymyra Dala, Narodowa Akademia Ochrony Przyrody i Budownictwa w Symferopolu na Krymie, Lwowski Państwowy Uniwersytet Rolniczy w Dublanach.

 
10 czerwca (wtorek)

Instytut Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie obchodził jubileusz 40-lecia. Uroczystościom jubileuszowym towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa "Nowe Trendy w Agrofizyce", która wskazała kierunki rozwoju nauk agrofizycznych.

 
9-11 czerwca (poniedziałek - środa)

Pod patronatem Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie odbyły się XIII Profesorskie Warsztaty Naukowe pt."Przetwórstwo Tworzyw Polimerowych", połączone z 45-leciem pracy naukowej i dydaktycznej prof. dr hab. inż. Roberta Sikorskiego.

 

7 czerwca (sobota)

W dniu 7 czerwca 2008 r w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przrodniczego w Lublinie odbyła się "Wielka Gala Nauki i Biznesu" której organizatorami byli: Fundacja Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie "Nauka i Rozwój Lubelszczyzny", Związek Prywatnych Pracodawców Lubelszczyzny "Lewiatan" oraz Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin. Honorowy Patronat nad Galą objął Marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski.
Podczas Gali zostały wręczone nagrody Prezesa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, prof. dr. hab. Jana Glińskiego, członka rzeczywistego PAN, zgodnie z decyzją Kapituły Konkursu.
Protokół Kapituły(full article) - plik PDF

Od lewej Przewodniczący Kapituły: Ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk, Laureaci konkursu: Prof. dr hab. Seweryn Kukuła - Dyrektor IUNG-PIB w Puławach i Dr inż. Cezary Możeński - Dyrektor INS w Puławach, Prof. dr hab. Jan Gliński - Prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Lublinie

Nagrody zostały wręczone jednostkom badawczym, których wyniki badań naukowych zostały skomercjalizowane przysparzając jednocześnie wymierne korzyści finansowe podmiotom gospodarczym, u których zostały wdrożone.
Laureatami zostali:

Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach za projekt:
Obniżenie zużycia energii - szczególnie gazu ziemnego - w procesie produkcji amoniaku
oraz
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach za projekt:
Restrukturyzacja odmianowa chmielu uprawianego przez plantatorów.

Nagroda została ustanowiona przez Prezesa Oddziału PAN i ma charakter cykliczny. Tegoroczna edycja była jej inauguracją.

W trakcie Gali wręczono również Nagrody Gospodarcze Prezydenta Miasta Lublin. Wyróżnienie w kategorii firmy odpowiedzialnej społecznie zdobyła agencja reklamowa Cumulus. Wyróżnienie w kategorii inwestor roku otrzymało przedsiębiorstwo transportowe Marko. Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta Lublin w kategorii innowacyjności zdobyła firma Cormay S.A - producent odczynników medycznych i dystrybutor aparatury medycznej.

W trakcie Gali odbył się Panel Dyskusujny pod hasłem "Nauka, Biznes, Polityka - jak wyznaczyć wspólny mianownik?" będący integralnym elementem Gali.
W Panelu Dyskusyjnym zasiedli ostatecznie:

Od lewej:
Jeremi Mordasewicz - Przedstawiciel PKPP Lewiatan,
Henryka Strojnowska - Wicewojewoda Lubelski,
dr Joanna Mucha - Poseł na sejm RP,
prof. dr hab. Jerzy Węcławski - Prorektor ds. Rozwoju UMCS w Lublinie,
prof. Zbigniew Zaleski - Poseł do Parlamentu Europejskiego.
Mieczysław Majewski - Prezes Zarządu PZL Świdnik,
Panel dyskusyjny poprowadził redaktor TVP Michał Zieliński. Doktor ekonomii, współpracujący z tygodnikiem "Wprost".

W trakcie panelu, dyskutowano na temat obecnej i przyszłej współpracy nauki z biznesem. Paneliści zwracali szczególną uwagę na konieczność inicjowania wydarzeń o charakterze integracyjnym tych dwóch środowisk. Podnoszono wielokrotnie problem istnienia barier psychologicznych pomiędzy naukowcami a przedsiębiorcami. Cennym w dyskusji okazał się raport Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z listopada 2006 roku, dotyczący barier współpracy przedsiębiorstw i ośrodków naukowych, opracowany przez Departament Wdrożeń i Innowacji. Uczestnicy wielokrotnie odwoływali się w swych wypowiedziach do wyników badań zawartych w raporcie. W związku z faktem, iż niedługo minął 2 lata od ukazania się niniejszego raportu, można postulować o przeprowadzenie kolejnych badań definiujących bariery współpracy tych dwóch środowisk i przeanalizowanie zmian jakie w tym czasie zaszły. Cieszy fakt, iż zarówno przedstawiciele biznesu, jak i nauki dostrzegli zasadność finansowania badań ze środków komercyjnych przedsiębiorstw.
Po zakończeniu części merytorycznej Gali, odbyła się projekcja filmu niemego w reżyserii Bustera Keatona "Sherlock Junior" z 1924 r z muzyką autorstwa - Rafała Rozmusa, pod batutą kompozytora. Zapowiedź filmu oraz dokonań kompozytora została wygłoszona przez rektora Letniej Akademii Filmowej - Piotra Kotowskiego.


Wielka Gala Nauki i Biznesu odbywała się w czasie gdy miasto Lublin obchodziło święto pod hasłem "Noc Kultury".

 

4 czerwca (środa)

W siedzibie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach odbyła się XII Konferencja Naukowa "Uprawa roślin energetycznych a wykorzystanie rolniczej przestrzeni produkcyjnej w Polsce". W konferencji uczestniczyli: prof. J. Gliński i mgr inż. M. Rozmus.

 

4 czerwca (środa)

Posiedzenie Prezydium Oddziału PAN w Lublinie odbyło się w Puławach. Uczestniczyli w nim prof. prof. Jan Gliński, Marian Truszczyński, Stanisław Nawrocki i mgr inż. M. Rozmus.
Program spotkania:

  1. Informacja dotycząca:
    - przełożenia terminu Zgromadzenia Ogólnego Członków Oddziału PAN w Lublinie na termin jesienny,
    - ukazania się "Biuletynu Informacyjnego 13/2008 Oddziału PAN w Lublinie", zawierającego m.in. Sprawozdanie za 2007 r., planowanego do upowszechnienia podczas Zgromadzenia Ogólnego. Z uwagi na odroczenie sesji zdecydowano o wysyłce pocztą Biuletynu wg wykazu z "Informatora o placówkach dydaktyczno-naukowych Lubelszczyzny".
  2. Zapoznano się z programem Wielkiej Gali Nauki i Biznesu w dniu 07.06.2008, podczas której wręczona zostanie Nagroda Prezesa Oddziału PAN w Lublinie za wybitne osiągnięcia w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych.
  3. Omówiono kwestie związane z opóźnieniami w realizacji planu konferencji i wydawnictw Oddziału z powodu braku decyzji o przyznaniu środków finansowych na realizację zadań w ramach działalności wspomagającej badania (DWB).
 
Maj 2008

30 maja (piątek)

Na zaproszenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, prezes O.L. PAN uczestniczył w obchodach jubileuszowych 90-lecia KUL.

 

29 maja (czwartek)

W sali konferencyjnej Międzynarodowego Centrum Biocybernetyki PAN w Warszawie odbyła się 110 Sesja Z.O. Polskiej Akademii Nauk.
Porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN.
    Przedstawił prof. Michał Kleiber, prezes PAN.
  2. Przyjęcie protokołu Zgromadzenia Ogólnego PAN z dnia 13 grudnia 2007.
    Przedstawił prof. Michał Kleiber.
  3. Sprawozdanie z działalności Polskiej Akademii Nauk w 2007 roku.
    Przedstawił prof. Michał Kleiber.
  4. Dyskusja nad sprawozdaniem z działalności PAN.
    Przedstawił prof. Michał Kleiber.


  5. Otwarcie wystawy "Na bursztynowych szlakach" - przygotowanej przez Muzeum Ziemi PAN.

  6. Projekt założeń reformy systemu nauki i reformy systemu szkolnictwa wyższego przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
    Wprowadzenie do dyskusji - prof. Michał Kleiber.
  7. Dyskusja.
  8. Sprawy bieżące i wolne wnioski.
 

21-24 maja (środa-sobota)

Komisja Nauk Nieliniowych Oddziału PAN w Lublinie, Katedra Mechaniki Stosowanej Politechniki Lubelskiej, Euromech były organizatorami międzynarodowej konferencji naukowej nt.: "Nonlinear Dynamics of Composite and Smart Structures" (NDCS) - EUROMECH Colloquium 498, która odbyła się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Celem organizowanej konferencji NDCS - EUROMECH Colloquium 498 była wymiana doświadczeń naukowców pracujących w dziedzinie dynamiki nieliniowej struktur kompozytowych o sterowalnych właściwościach. Konferencja NDCS została zakwalifikowana przez Radę EUROMECH jako Kolokwium nr 498.

 

19 maja (poniedziałek)

W Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi dr Dmytro Melnyczukowi, rektorowi Narodowego Uniwersytetu Rolniczego w Kijowie.

 

16 maja (piątek)

Odbyły sie uroczystości pogrzebowe Ojca prof. Mieczysława Krąpca, czł. rzecz. PAN.

 

15 maja (czwartek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk i Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, które odbyło się w Domu Zjazdów i Konferencji PAN w Jabłonnie.
Porządek obrad:

  1. Sprawy bieżące Akademii.
  2. Wspólne posiedzenie PAN - KRASP.
  3. Sprawy reformy nauki i szkolnictwa wyższego.
 

13-14 maja (wtorek-środa)

Zebranie Wydziału V Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych Polskiej Akademii Nauk w Poświnie. W zebraniu uczestniczył prezes PAN w Lublinie.

 

13 maja (wtorek)

W Politechnice Lubelskiej odbyły się uroczystości z okazji Jubileuszu 55-lecia uczelni, powiązanie z nadaniem tytułu Doktora Honoris Causa prof. zw. dr hab. inż. dr H.C. Ryszardowi Tadeusiewiczowi

 

12-14 maja (poniedziałek-środa)

W Instytucie Historii Litwy w Wilnie odbyła się międzynarodowa Konferencja naukowa nt. Duchowieństwo wobec powstania styczniowego na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Organizatorami konferencji byli: Instytut Historii Litwy; Litewska Akademia Nauk; I Katedra Historii Nowożytnej KUL; Wydział Humanistyczny UWM w Olsztynie, Komisja Historyczna Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie.

 

12 maja (piątek)

Posiedzenie Komisji o Nagrodę Prezesa PAN Oddział w Lublinie, działającej pod przewodnictwem prof. Józefa Horabika poświecone było wyłonieniu laureatów.

 

9 maja (piątek)

Zmarł Ojciec Profesor Mieczysław Albert Krąpiec, Członek rzeczywisty PAN, wybitny uczony, twórca Lubelskiej Szkoły Filozofii Klasycznej, współzałożyciel i członek Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Lublinie.

 

8-9 maja (czwartek-piątek)

W Instytucie Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Instytutu, w którym uczestniczył prof. Jan Gliński, z-ca Przewodniczącego Rady.

 

3 maja (piątek)

W Trybunale Koronnym odbyło się uroczyste spotkanie Rady Miasta z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W okolicznościowych uroczystościach uczestniczył prof. J. Gliński - prezes PAN Oddział w Lublinie.

 
Kwiecień 2008

25 kwietnia (piątek)

W Pałacu Czartoryskich miało miejsce posiedzenie Komisji Konkursowej oceniającej prace zgłoszone do konkursu o Nagrodę Prezesa Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie za wybitne osiągnięcia w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych, w składzie: prof., prof. J. Glińskiego, J. Horabika i mgr. M. Rozmusa. W trakcie posiedzenia Komisja powołała Kapitułę Konkursową.

 

23-24 kwietnia (środa-czwartek)

W Lublinie oraz w Poleskim Parku Narodowym odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. Monitoring przyrodniczy i krajobrazowy Rezerwatu Biosfery "Polesie Zachodnie". Konferencję zainaugurowała uroczystość nadania imienia prof. dr hab. Stanisława Radwana sali dydaktycznej nr 031 w obiekcie naukowo - dydaktycznym Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Dobrzańskiego 37. W drugim dniu uczestnicy konferencji wzięli udział w poszerzonym posiedzeniu Rady Naukowej Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie, a następnie odbyła się uroczystość nadania imienia prof. dr hab. Stanisława Radwana ścieżce dydaktycznej wiodącej nad jezioro Łukie. Profesor Stanisław Radwan był pierwszym przewodniczącym Rady Naukowej Poleskiego Parku Narodowego a także przewodniczącym Komisji Ochrony i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie.

 

22 kwietnia (wtorek)

W siedzibie Oddziału w Pałacu Czartoryskich w Lublinie odbyło się posiedzenie Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie. W trakcie zebrania prof. Jerzy Markiewicz wygłosił referat nt. "Przestępstwa przeciwko rodzinie Kodeksie Karzącym Królestwa Polskiego z 1818 roku i Kodeksie Kar Głównych i Poprawczych z 1847 roku" ( próba oceny i analizy).

 

21 kwietnia (poniedziałek)

W Pałacu Czartoryskich odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Fundacji O.L. PAN "Nauka i Rozwój Lubelszczyzny". W trakcie posiedzenia podsumowano dotychczasowe działania Fundacji, omawiano zagadnienia dotyczące jej funkcjonowania, a także zgłoszono wniosek o przyjęcie nowego członka Rady - prof. E. Przesmycką.

 

17 kwietnia (czwartek)

Prezes O.L. PAN prof. Jan Gliński uczestniczył w konferencji podsumowującej projekt "Lublin Miasto Wiedzy" pt. Innowacje siłą napędową rozwoju Lublina. W trakcie konferencji odbył się panel pt. "Lublin miastem czystej energii", z udziałem eksperta zagranicznego Dr Rudolfo Taccani.

 

15 kwietnia (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie.
Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad - prof. Michał Kleiber, prezes PAN.
  2. Stanowisko Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego w sprawie reformy szkolnictwa wyższego.
    Pprzedstawia: prof. Jan Madey, wiceprzewodniczący RGSzW.
  3. Przyjęcie protokołu posiedzenia Prezydium PAN z dnia 11 marca 2008.
  4. Informacja nt. projektu finansowania Centrum Badawczego PAN w Jabłonnie.
    Przedstawia: prof. Władysław K. Włosiński, przewodniczący Wydziału IV PAN.
  5. Informacja o działalności Stacji Naukowej PAN w Rzymie.
    Przedstawia: prof. Elżbieta Jastrzębowska, dyrektor Stacji.
  6. Projekt porządku obrad Zgromadzenia Ogólnego PAN w dniu 29 maja br.
    przedstawia: prof Michał Kleiber.
  7. Sprawy organizacyjne komitetów PAN.
    Przedstawia: prof Andrzej Górski, wiceprezes PAN.
  8. Sprawy majątkowe PAN.
    Przedstawia: Marek Słowikowski, szef Kancelarii PAN.
  9. Sprawy bieżące i wolne wnioski.
 

2 kwietnia (środa)

W Ratuszu miała miejsce telekonferencja zorganizowana przez Prezydenta Miasta Lublin z udziałem eksperta zagranicznego dr Petera Deiningera, który wygłosił referat nt.: "Technologie czystej energii szansą rozwoju dla Lublina - doświadczenia Münster". W telekonferencji uczestniczył prezes Oddziału.

 
Marzec 2008

28 marca (poniedziałek)

Spotkanie Komitetu Wydawniczego zbioru poezji "Eneida" z Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie - Olehem S. Horobenko.

 

26 marca (środa)

Na zaproszenie wojewody lubelskiego Genowefy Tokarsjkiej, prof. Jan Gliński uczestniczył w posiedzeniu Komitetu Obchodów Święta 3-Maja, jako członek Komitetu Honorowego.

 

11 marca (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie. Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad - prof. Michał Kleiber, Prezes PAN
  2. Przyjęcie protokołu posiedzenia Prezydium PAN z dnia 19 lutego 2008.
  3. Informacja o działalności Biura Promocji Nauki PolSCA w Brukseli.
    przedstawia: dr Jan Krzysztof Frąckowiak, Dyrektor Biura
  4. Zasady oceny parametrycznej jednostek naukowych Wydziału Nauk Społecznych PAN.
    przedstawia: prof. Jerzy Brzeziński, członek rzeczywisty PAN
  5. Projekt regulaminu określającego tryb postępowania konkursowego wyboru kandydatów na dyrektora placówki naukowej PAN. przedstawia: prof. Wojciech J. Stec, Wiceprezes PAN
  6. Sprawa poglądu wobec organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO).
    przedstawia: prof. Michał Kleiber, Prezes PAN
  7. Sprawy majątkowe PAN.
    przedstawia: Marek Słowikowski, Szef Kancelarii PAN
  8. Sprawy bieżące i wolne wnioski.
 

11 marca (wtorek)

W siedzibie LTN odbyły się wybory nowych władz Towarzystwa.

 
Luty 2008

29 lutego (piątek)

Prof., prof. J. Gliński, J. Horabik uczestniczyli w nadaniu tytułu doktora honoris causa Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu Prof. A. Grzywaczowi, przewodniczącemu Wydziału V Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych PAN.

 

26 lutego (wtorek)

W Instytucie Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Instytutu, w którym uczestniczył prof. Jan Gliński.

 

20 lutego (środa)

Wyjazdowe posiedzenie Prezydium Oddziału PAN w PIWet PIB w Puławach z programem:

  1. Prezentacja PIWet-PIB w Puławach.
  2. Sprawozdanie z działalności Oddziału w 2007 roku.
  3. Zatwierdzenie planu pracy Oddziału w 2008 roku
    -główne kierunki działania Oddziału,
    -wydawnictwa,
    -konferencje,
    -termin, miejsce i program wiosennej sesji Zgromadzenia Ogólnego Członków Oddziału.
  4. Spis treści Biuletynu Informacyjnego 13/2008 OL PAN.
  5. Redaktorzy Naczelni czasopism TEKA Oddziału PAN w Lublinie.
  6. Nagroda Prezesa Oddziału PAN w Lublinie.
  7. Działalność Fundacji Oddziału "Nauka i Rozwój Lubelszczyzny".
  8. Wolne wnioski oraz informacja z Prezydium PAN, z dnia 19.02.2008.


W prezydium uczestniczyli: prof., prof. Jan Gliński, Marian Truszczyński, Tomasz Trojanowski, Tadeusz Wijaszka, Jan Żmudziński, Zygmunt Pejsak, Stanisław Krasowicz, Stanisław Nawrocki i mgr inż. Marek Rozmus.  

19 lutego (wtorek)

W Warszawie odbyło się posiedzenie prezydium Polskiej Akademii Nauk. Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad - prof. Michał Kleiber, Prezes PAN.
  2. Przyjęcie protokołu posiedzenia Prezydium PAN z dnia 22 stycznia 2008.
  3. Informacja o działalności Stacji Naukowej PAN w Moskwie.
    przedstawia: dr hab. Mariusz Wołos, Dyrektor Stacji.
  4. Opinia w sprawie podziału ustalonych w ustawie budżetowej na rok 2008 środków dla PAN.
    przedstawia: Stefania A. Adamiec, Dyrektor Biura Finansów PAN
  5. Sprawy organizacyjne komitetów PAN.
    przedstawia: prof. Andrzej Górski, Wiceprezes PAN
  6. Sprawy majątkowe PAN.
    przedstawia: Marek Słowikowski, Szef Kancelarii PAN
  7. Projekt uchwały Prezydium PAN w sprawie Medalu PAN im Mikołaja Kopernika.
    przedstawia: prof. Michał Kleiber
  8. Projekt regulaminu określającego tryb postępowania konkursowego wyboru kandydatów na dyrektora placówki naukowej PAN.
    przedstawia: prof. Wojciech J. Siec, Wiceprezes PAN
  9. Sprawy bieżące i wolne wnioski.
 

11 lutego (poniedziałek)

W siedzibie Oddziału odbyło się posiedzenie Rady Fundacji O.L. PAN "Nauka i Rozwój Lubelszczyzny". Podczas posiedzenia zapoznano się z opinią Radcy Prawnego dotyczącej odpowiedzialności Zarządu za zobowiązania Fundacji. Przedstawiony został także protokół Komisji Rewizyjnej, do którego Zarząd Fundacji ma się ustosunkować formie pisemnej.

 
Styczeń 2008

28 stycznia (poniedziałek)

Posiedzenie Środowiskowego Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Lublina z udziałem prezesa O.L. PAN.


22 stycznia (wtorek)

W Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Program Prezydium PAN:

  1. Otwarcie obrad - prof. Michał Kleiber, Prezes PAN
    - Wręczenie dyplomów osobom nagrodzonym nagrodą naukowo-organizacyjną Prezesa PAN oraz laureatom konkursu Mistrz popularyzacji wiedzy "Złoty Umysł" za rok 2007.
  2. Przyjęcie protokołu posiedzenia Prezydium PAN z dnia 11 grudnia 2007.
  3. Informacja o działalności Stacji Naukowej PAN w Wiedniu.
    przedstawia: dr Bogusław Dybaś. Dyrektor Stacji
  4. Sprawy organozacyjne komitetów PAN.
    przedtawia: prof. Andzrej Górski, Wiceprezes PAN
  5. Propozycja utworzenia Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
    przedstawia: prof. Stanisław Mossakowski. Przewodniczący Wydziału I PAN
  6. Informacja o wykonaniu planu finansowego gospodarowania środkami pozabudżetowymi w roku 2007.
    przedstawia: Stefania A Adamiec, Dyrektor Biura Finansów PAN
  7. Projekt uchwały Prezydium PAN w sprawie planu finansowego gospodarowania środkami pozabudżetowymi w roku 2008.
    przedstawia: Stefania A. Adamiec
  8. Przyznanie Medalu PAN im. Mikołaja Kopernika profesorowi Włodzimierzowi Zagórskiemu-Ostoi.
    przedstawia: prof. Michał Kleiber
  9. Projekt regulaminu określającego tryb postępowania konkursowego wyboru kandydatów na dyrektora placówki naukowej PAN.
    przedstawia: prof. Wojciech J. Stec. Wiceprezes PAN
  10. Zatwierdzenie harmonogramu posiedzeń Kolegialnych w roku 20O8.
  11. Sprawy bieżące i wolne wnioski.


Wręcznie dyplomów nowo wybranym członkom krajowym PAN.  

20 stycznia (niedziela)

W Trybunale Koronnym odbyły się uroczystości z okazji 90. rocznicy niepodległości Ukrainy. W trakcie uroczystości prof., prof. J. Gliński, E. Krasowski zostali uhonorowani Dyplomem Rady Ministrów Ukrainy "za aktywną działalność dla społeczności ukraińskiej, popularyzację historii i obecnych dokonań narodu ukraińskiego, osobisty pokaźny wkład do międzynarodowej współpracy dla wzmacniania autorytetu Ukrainy w świecie".


Ambasador Ukrainy wręcza dyplom prof. J. Glińskiemu


Prof. E. Krasowski prezentuje dwa zbiory poezji przetłumaczone na j.polski: "Kobziarz"- T. Szewczenki i "Eneida"- I. Kotlarewskiego


8 stycznia (wtorek)

W siedzibie Oddziału miało miejsce zebranie Komisji Prawniczej O.L. PAN. W trakcie posiedzenia prof., prof. Roman Tokarczyk i Mieczysław Sawczuk wygłosił wykład nt "Zmiana treści postępu i tradycji w prawie in statu nescendi".

2 stycznia (środa)

Członkowie O.L. PAN z Lublina i Puław uczestniczyli w spotkaniu Noworocznym w LTN i UMCS. Spotkanie połączone było z wręczeniem Lubelskiej Nagrody Naukowej "Premium Scientiarum Lublinense 2007", którą otrzymał dr hab. Tomasz Jasiński, z UMCS.

 
 

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: lublin@pan.pl
webdesign emzab.pl