2003
Grudzień 2003

23 grudnia (wtorek)

Spotkanie opłatkowe na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim z udziałem prof. J. Glińskiego.

 

19 grudnia (piątek)

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się uroczystość wręczenia doktoratu honoris causa Manueli Schmid, przedstawicielce życia publicznego i intelektualnego Niemiec, głęboko zaangażowanej w działalność społeczną i charytatywną na arenie międzynarodowej.

 

19 grudnia (piątek)

W Sali Błękitnej Politechniki Lubelskiej miało miejsce spotkanie opłatkowe w którym uczestniczyli rektorzy uczelni lubelskich oraz Prezes O.L. PAN.

 

18-19 grudnia (czwartek-piątek)

W Międzynarodowym Centrum Biocybernetyki PAN w Warszawie odbyły się dwudniowe obrady 101 sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk. Obradom towarzyszyły dwie dyskusje panelowe, poświęcone roli nauki w Unii Europejskiej oraz przyszłości informatyki w Polsce (m.in. sieciom o dużej przepustowości i bioinformatyce).
Po otwarciu obrad prof. Andrzej Legocki wręczył Nagrody Naukowe Prezesa PAN za 2003r., które otrzymali prof. Karol Myśliwiec, dyrektor Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN - za odkrycie na cmentarzysku w Sakkara w Egipcie zdobionego grobowca dostojnika sprzed 4500 lat oraz prof. Aleksander Brzeziński z Centrum Badań Kosmicznych PAN - za opracowanie modelu zaburzeń ruchu obrotowego Ziemi.
Otwarto wystawę "Maria Skłodowska-Curie w 100-lecie nagrody Nobla".
Następnie miało miejsce wystąpienie prof. Andrzeja Legockiego, który poinformował zebranych o bieżących pracach kierownictwa i o zadaniach stojących przed Akademią i nauką Polską w UE.
Przybyły na obrady Zgromadzenia Ogólnego PAN minister Spraw Zagranicznych RP Włodzimierz Cimoszewicz, zabierając głos w ramach sesji naukowej "O roli nauki w jednoczącej się Europie", przypomniał, iż rozpoczęła się epoka wiedzy. W dzisiejszym świecie sukces odnoszą jedynie te kraje, które postawiły na oświatę i naukę. Niezbędne jest ścisłe sprzężenie nauki i gospodarki, Europie potrzebne są bowiem prężne instytucje naukowe, by stworzyć dynamiczną gospodarkę.
W obradach uczestniczył członek Akademii, minister Nauki i Informatyzacji prof. Michał Kleiber, który w drugim dniu obrad wskazał w swoim wystąpieniu na celowość powołania w naszym kraju nowego kierunku studiów, obejmującego nauki obliczeniowe i symulację komputerową. Jest to stosunkowo młoda ale dynamicznie rozwijająca się gałąź wiedzy o olbrzymim znaczeniu zarówno dla rozwoju badań naukowych, jak i praktycznych zastosowań inżynierskich w wielu dziedzinach.

 

16 grudnia (wtorek)

W Politechnice Lubelskiej odbyło się inauguracyjne posiedzenie Komisji Nauk Nieliniowych O.L. PAN, działającej pod przewodnictwem prof. Kazimierza Szabelskiego.

 

16 grudnia (wtorek)

Na mocy porozumienia z Lubelskim Towarzystwem Naukowym Oddział PAN w Lublinie zmienił siedzibę i obecnie mieści się w Pałacu Czartoryskich przy Placu Litewskim 2, 20-080 Lublin, tel/fax: (48 81) 441 30 00. Nowy adres e-mail Oddziału: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl




 

12-14 grudnia (piątek-niedziela)

Prof. Tomasz Trojanowski, czł. koresp. PAN, wziął udział w corocznym Europejskim Konsorcjum Urazów Mózgu w Glasgow (Wlk.Brytania).

 

11-12 grudnia (czwartek-piątek)

Prof.prof. Stanisław Radwan i Zdzisław Michalczyk, przewodniczący i członek oddziałowej Komisji Ochrony i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego uczestniczyli w odbywającej się na Białorusi konferencji "Workshop on Creation of the Transboundary Biosphere Reserve West Polesie".

 

11 grudnia (czwartek)

W Instytucie Agrofizyki PAN w Lublinie miało miejsce uroczyste posiedzenie Rady Naukowej uświetniające 35-lecie Instytutu. Podczas posiedzenia prof. J.Gliński i prof. R.Walczak otrzymali z rąk Andrzeja Pruszkowskiego Medala Prezydenta Miasta Lublina.

 

11 grudnia (czwartek)

VI międzynarodowe sympozjum pn. "Metafizyka w filozofii" będące częścią cyklu "Zadania współczesne filozofii". W czasie sympozjum referat "Specyfika metafizyki realistycznej" wygłosił członek Oddziału o.prof. M.A.Krąpiec, czł. rzecz. PAN.

 

10 grudnia (środa)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Prof. Michał Szulczewski przedstawił kwestię zaangażowania PAN w tzw. Proces Boloński - tworzenie ujednoliconego europejskiego systemu wyższej edukacji. W PAN system objąłby studia na poziomie doktoranckim.
Prof. Henryk Samsonowicz, przewodniczący Wydziału Nauk Społecznych PAN, przedstawił możliwości fuzji Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej i Zakładu Krajów Pozaeuropejskich w Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych a także włączenia do Instytutu Slawistyki PAN Zakładu Badań Narodowościowych.
Dyskutowano również nad problemem wieloetatowości pracowników PAN. Odwołując się do dobrych obyczajów w nauce zalecono by pełnoetatowi pracownicy placówek PAN ograniczyli swoje dodatkowe zatrudnienie w szkołach wyższych do łącznie jednego etatu.
Poruszono także kwestie dotyczące finansów i majątku Akademii. Prof. Emil Nalborczyk, wiceprezes PAN, przedstawił sprawę projektowanej budowy tzw. Pałacu Karasia w Warszawie, przekazania zespołu pałacowo-parkowego w Świdnie oraz sprzedaży mieszkań i nieruchomości należących do PAN. Prof. Andrzej Legocki poinformował o działaniach Akademii wynikających z rządowego "Programu uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych".
Prof. Jan Gliński, Prezes O.L. PAN, poinformował zebranych o pozytywnym zakończeniu rozmów z Lubelskim Towarzystwem Naukowym nt. utworzenia siedziby Oddziału w mieszczącym LTN Pałacu Czartoryskich w Lublinie. Prof. J. Gliński wyraził podziękowanie Prezesowi PAN oraz administracji Akademii za okazaną pomoc w tej sprawie.

 

5 grudnia (piątek)

Prof.prof. J.Gliński i R.Walczak uczestniczyli w spotkaniu nt. założeń Lubelskiego Festiwalu Nauki, które zgromadziło w Grand Hotelu Lublinianka przedstawicieli mediów, samorządu i środowiska nauki.

 
Listopad 2003

28 listopada (piątek)

Na zaproszenie Wojewody Lubelskiego Andrzeja Kurowskiego w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyła się 14. Sesja Zgromadzenia Ogólnego Członków Oddziału PAN w Lublinie.



Porządek obrad:

  1. Otwarcie Zgromadzenia - Jan Gliński - prezes Oddziału PAN w Lublinie, Andrzej Kurowski - wojewoda lubelski
  2. Sprawozdanie z działalności Oddziału w 2003 roku - Ryszard Walczak, czł.koresp. PAN - wiceprezes Oddziału PAN w Lublinie

  3. Lubelskie środowisko naukowe na rzecz regionu - Jan Gliński
  4. Perspektywy rozwoju Lubelszczyzny i oczekiwania w tym zakresie wobec nauki - Andrzej Kurowski
  5. Dyskusja

    Rektor UMCS w Lublinie prof. Marian Harasimiuk.

    Prof. Franciszek Tomczak, czł. koresp. PAN.
 

25 listopada (wtorek)

Komisja Biotechnologii Oddziału PAN w Lublinie, Polskie Towarzystwo Genetyczne, Polskie Towarzystwo Mikrobiologów, Polskie Towarzystwo Biochemiczne Oddziały w Lublinie były organizatorami spotkaniu z dr hab. Krzysztofem Kowalczykiem z Instytutu Genetyki i Hodowli Roślin Akademii Rolniczej, który wygłosił wykład nt. "Klonowanie organizmów". Spotkanie miało miejsce w Sali Audytoryjnej Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMCS.

 

20-21 listopada (czwartek-piątek)

Prezes i Wiceprezes Oddziału prof. prof. J.Gliński i R.Walczak wzięli udział w konferencji "Modelowanie właściwości fizycznych w środowisku glebowym", która odbyła się w Bratysławie.

 

19 listopada (środa)

Prof. prof. J.Gliński i R.Walczak uczestniczyli w konsultacjach dot. ochrony środowiska na Uniwersytecie Zasobów Naturalnych i Ochrony Życia w Wiedniu.

 

19 listopada (środa)

W Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Omawiano propozycję nowego regulaminu wybierania członków PAN.
Podczas obrad Prezydium prof. Andrzej Legocki - Prezes PAN - przedstawił także proponowany program Zgromadzenia Ogólnego PAN, zaplanowanego na 18-19 grudnia 2003r. Do udziału w Zgromadzeniu zaproszono m.in. dyrektorów wszystkich placówek PAN, rektorów Polskich uczelni i innych ważnych przedstawicieli życia naukowego i publicznego.
Podczas wystąpienia poświęconego kwestiom majątkowym prof. Emil Nalborczyk - Wiceprezes PAN, przedstawił m.in. kwestię możliwości sprzedaży budynków mieszkalnych należących do PAN.
Powołano na okres kadencji 2003-2006 Komitety Naukowe współpracujące z Wydziałami i Prezydium PAN oraz ich Przewodniczących.

 

17 listopada (poniedziałek)

W siedzibie Lubelskiej Fundacji Rozwoju odbyło się Forum Przedsiębiorców Innowacyjnych, w którym udział wzięli Prezes i Wiceprezes O.L. PAN. Forum jest jednym z elementów "Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Lubelskiego". Tematem spotkania była możliwość wsparcia działań innowacyjnych i wdrażania nowych technologii w lubelskich przedsiębiorstwach przez programy pomocowe UE, rządu oraz działania na poziomie regionalnym.

 

13 listopada (czwartek)

Komisja Biotechnologii O.L. PAN była organizatorem spotkania z dr. Andrzejem Mazurem z Zakładu Mikrobiologii Ogólnej UMCS w Lublinie, który wygłosił wykład zatytułowany "Bakteryjne Systemy Transportu".

 

11 listopada (wtorek)

Obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystym spotkaniu u Wojewody Lubelskiego uczestniczył prof. J. Gliński.

 

7 listopada (piątek)

Pierwsze posiedzenie kapituły Nagrody Gospodarczej Wojewody Lubelskiego, której przewodniczącym został prof. Jan Gliński. Nagroda zostanie przyznana w lutym 2004 w siedmiu kategoriach: polskie przedsiębiorstwo, małe polskie przedsiębiorstwo, instytucja finansowa, eksporter, gospodarstwo rolne, inwestycja zagraniczna w woj. lubelskim oraz wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii.
Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymają jednocześnie nominację do Nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

 

7 listopada (piątek)

Posiedzenie Komisji Rolnictwa O.L. PAN, na którym referaty wygłosili: członek Oddziału prof. Franciszek Tomczak, czł. koresp. PAN z SGH w Warszawie nt. "Rolnictwo ziemi lubelskiej przed wejściem do UE" oraz prof. Stanisław Krasowicz z IUNG w Puławach nt. "Czynniki ograniczające wykorzystanie potencjału rolnictwa Lubelszczyzny".

 

6 listopada (czwartek)

Prezes O.L. PAN uczestniczył w uroczystości wręczenia doktoratu honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Bernhardowi Voglowi, wieloletniemu przewodniczącemu Fundacji Konrada Adenauera.

 

5-7 listopada (środa-piątek)

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim miała miejsce konferencja naukowa "Historia duszpasterstwa wojskowego na ziemiach polskich na przestrzeni wieków" współorganizowana przez Komisję Historyczną O.L. PAN.

 

5-7 listopada (środa-piątek)

Komisja Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa O.L. PAN była współorganizatorem IV Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego nt. "Doładowanie Silników Spalinowych". W skład komitetu naukowego sympozjum weszło 6 członków Komisji.

 

3 listopada (poniedziałek)

Odbyło się posiedzenie Prezydium Komisji II Podstaw i Zastosowań Fizyki i Chemii w Technice i Rolnictwie O.L. PAN, podczas którego prof. Ryszard Walczak w związku z wyborem na funkcję Wiceprezesa Oddziału PAN w Lublinie, zrezygnował z przewodniczenia Komisji. Funkcję tę powierzono prof. Andrzejowi Niewczasowi z Politechniki Lubelskiej, dotychczasowemu wiceprzewodniczącemu Komisji i przewodniczącemu Sekcji Techniki.

 
Październik 2003

29 października (środa)

Prezes O.L. PAN uczestniczył w uroczystości wręczenia doktoratów honoris causa Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, podczas której doktoraty otrzymali: Jiri Cerny, Hartmut Eggert oraz Jerzy Dudek.

 

23-24 października (czwartek-piątek)

W Kazimierzu Dolnym odbyła się X Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Zarządzanie przedsiębiorstwem w erze postindustrialnej - ekonomia, prawo, kultura, etyka", współorganizowana przez Oddział PAN w Lublinie.

 

23 października (czwartek)

Prezes i Wiceprezes O.L. PAN uczestniczyli w uroczystościach inauguracji roku akademickiego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, podczas której odbyła się również promocja doktorów tej Uczelni.

 

22 października (środa)

Uroczystość oddania do użytku nowego budynku Wydziału Biologii UMCS w Lublinie.

 

22 października (środa)

W Politechnice Lubelskiej odbyła się uroczystość jubileuszu 50-lecia Wydziału Mechanicznego tej uczelni.

 

21 października (wtorek)

Prezes O.L. PAN prof. Jan Gliński uczestniczył w posiedzeniu Kolegium Rektorów Środowiska Lubelskiego.

 

20 października (poniedziałek)

Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Legocki uczestniczył w debacie nt. "Rzetelność w nauce" zorganizowanej w Lublinie przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Uczestnicy dyskusji, m.in. Prezes PAN, rektor UMCS prof. Marian Harasimiuk, prof. Jakub Mames z Politechniki Lubelskiej, prezes FNP prof. Maciej Grabski zastanawiali się jak oczyścić naukę z takich plag jak nierzetelność, plagiaty, interesowność czy badania pozorowane.

 

19 października (niedziela)

Inauguracja roku akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W uroczystości uczestniczył Prezes O.L. PAN.

 

17-18 października (piątek-sobota)

Z udziałem Prezesa O.L. PAN odbyła się w KUL międzynarodowa konferencja naukowa "Kultura polska i ukraińska a myśl filozoficzno-religijna", współorganizowana przez O.L. PAN.

 

15 października (środa)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk odbyło się w Pałacu Staszica w Warszawie.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad - prof. Andrzej B. Legocki, Prezes PAN.
  2. Wybory członków krajowych PAN w 2004 roku. Przedstawił: prof. Andrzej B. Legocki.
  3. Stanowisko uczonych polskich na temat potrzeby respektowania etycznych standardów w życiu publicznym. Przedstawił: prof. Andrzej B. Legocki.
  4. Uchwała w sprawie utworzenia Stacji Naukowej PAN w Moskwie w Federacji Rosyjskiej. Przedstawił: prof. Andrzej B. Legocki.
  5. Uchwała w sprawie umów najmu lub dzierżawy nieruchomości będących w użyczeniu instytutów Akademii. Przedstawił: prof. Emil Nalborczyk - Wiceprezes PAN.
  6. Uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości PAN. Przedstawił: prof. Emil Nalborczyk.
  7. Powołanie na okres kadencji 2003-2006 przewodniczących komitetów naukowych współpracujących z wydziałami I, II i IV PAN i zmiany w składach komitetów problemowych przy Prezydium PAN. Przedstawił: prof. Jan Strelau - Wiceprezes PAN.
  8. Powołanie na okres kadencji 2003-2006 komitetów narodowych ds. współpracy z międzynarodowymi organizacjami naukowymi przy Prezydium PAN i przy wydziałach PAN. Przedstawił: prof. Jan Strelau.
  9. Informacja w sprawie restrukturyzacji Stacji Badawczej Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN w Popielnie. Przedstawił: prof. Andrzej Grzywacz - przewodniczący Wydziału V PAN.
  10. Informacja w sprawie reaktywowania wykładów popularno-naukowych Wszechnicy PAN wspólnie z Towarzystwem Naukowym Warszawskim. Przedstawił: prof. Andrzej B. Legocki.
 

9-11 października (czwartek-sobota)

Prezes O.L. PAN prof. Jan Gliński przebywał w Mińsku na zaproszenie tamtejszego Instytutu Problemów Wykorzystania Zasobów Naturalnych i Ekologii BAN. Prof. Gliński zapoznał się z problemami stopniowo pustynniejącego białoruskiego Polesia, zdegradowanego przez przeprowadzoną po II wojnie światowej meliorację. Ze względu na zagrożenie zmiany klimatu całej Europy oraz negatywny wpływ na populacje wędrownego ptactwa, obszar ten zostanie poddany renaturalizacji w programie UNESCO, realizowanym w ramach Polsko-Ukraińsko-Białoruskiego Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Polesie Zachodnie". W programie uczestniczyć będą naukowcy polscy, w tym również z Lubelszczyzny i O.L. PAN.

 

9 października (czwartek)

Inauguracja roku akademickiego w Puławskiej Szkole Wyższej.

 

8 października (środa)

Prof. Marian Truszczyński uczestniczył w przyjęciu członków Królewskiej Szwedzkiej Akademii Rolnictwa i Leśnictwa, której jest członkiem zagranicznym, goszczących w Wydziale V Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych PAN w Warszawie, podczas którego prof. Truszczyński wystąpił z referatem pt. "Działalność Polskiej Akademii Nauk oraz jej Wydziału V Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych".

 

7-10 października (wtorek-piątek)

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa na temat: "Byt czy Dobro? Metamorfozy Neoplatonizmu", współorganizowana przez Oddział PAN w Lublinie.

 

3 października (piątek)

Inauguracja roku akademickiego w Akademii Medycznej w Lublinie, w której uczestniczył Prezes O.L. PAN.

 

2 października (czwartek)

Prezes O.L. PAN uczestniczył w uroczystości oddania do użytku budynku Collegium Universum Akademii Medycznej w Lublinie.

 

2 października (czwartek)

Uroczysta inauguracja roku akademickiego w Politechnice Lubelskiej, z udziałem prof.prof. Jana Glińskiego i Ryszarda Walczaka.

 

2 października (czwartek)

Prof. Iwo Pollo, przewodniczący Komisji Chemii Plazmy Niskotemperaturowej O.L. PAN, został odznaczony Krzyżem Komandorskim OOP, zaś prof. Andrzej Weroński - przewodniczący Komisji Budowy i Eksploatacji Maszyn, Elektrotechniki, Budownictwa O.L. PAN - otrzymał Krzyż Oficerski OOP.

 

1 października (środa)

W Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej w Lublinie odbyła się inauguracja roku akademickiego. Oddział PAN w Lublinie reprezentowali na uroczystości prezes - prof. Jan Gliński, czł. rzecz. PAN, oraz wiceprezes - prof. Ryszard Walczak, czł. koresp. PAN.

 
Wrzesień 2003

30 września (wtorek)

Odbyło się posiedzenie Komisji Historycznej Oddziału PAN w Lublinie z udziałem Prezesa O.L.PAN, na którym wręczono nominacje członkom Komisji. Wygłoszone zostały również dwa referaty, które opublikowano w 8. tomie Biuletynu O.L.PAN.

 

25 września (czwartek)

Prof.prof. J.Gliński i R.Walczak uczestniczyli w obchodach Jubileuszu 50-lecia Akademii Rolniczej w Krakowie.

 

24 września (środa)

Prezes i Wiceprezes O.L. PAN uczestniczyli w uroczystościach 50-lecia Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt AR w Lublinie, odbywających się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego. Obchody rozpoczęły się od mszy św. w intecji pracowników i studentów Wydziału. Następnie odbyło się otwarte nadzwyczajne posiedzenie Rady Wydziału. Podczas posiedzenia miały miejsce wystąpienia prof. Zdzisława Targońskiego, rektora Uczelni i prof. Tomasz Gruszeckiego, dziekana Wydziału. Wręczono również odznaczenia państwowe i medale okolicznościowe dla osób i instytucji zasłużonych dla Wydziału. Całość obchodów zakończył Festyn w Parku Felińskim.
Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt, jako Zootechniczny (nazwę zmieniono w 1998 r.), powstał 1 września 1953 jako część Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Z chwilą utworzenia w 1955 r. Wyższej Szkoły Rolniczej stał się jedną z jej podstawowych jednostek organizacyjnych. Wydział posiada pełne uprawnienia akademickie w zakresie nadawania tytułów i stopni naukowych. W skład Wydziału wchodzi 1 instytut, 10 katedr oraz 1 samodzielny zakład. Cztery katedry tworzą Oddział Ochrony Środowiska. Na Wydziale zatrudnionych jest 115 nauczycieli akademickich i 53 pracowników inżynieryjno-technicznych. Studiuje na nim 2370 studentów.

 

23-24 września (wtorek-środa)

W Akademii Rolniczej w Lublinie odbyła się międzynarodowa konferencja "Środowisko-Zwierzę-Produkt" organizowana z okazji 10-lecia kierunku Ochrona Środowiska i 50-lecia Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Akademii Rolniczej w Lublinie.

 

23 września (wtorek)

Odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Fundacji O.L. PAN "Nauka i Rozwój Lubelszczyzny". W trakcie posiedzenia podsumowano dotychczasowe działania Fundacji i omawiano zagadnienia dotyczące jej funkcjonowania. Sprawozdanie z działalności zostało przekazane prof. J.Glińskiemu, przewodniczącemu Rady Fundacji.

 

19-20 września (piątek-sobota)

W Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej miała miejsce Krajowa Konferencja Naukowa nt. "Źródła przewag konkurencyjnych przedsiębiorstw w agrobiznesie", organizowana przez Katedrę Ekonomiki i Organizacji Agrobiznesu AR w Lublinie, Komisję X Ekonomii i Zarządzania O.L.PAN, IUNG w Puławach oraz WSSP w Lublinie. Referaty na konferencji wygłosili m.in. członek O.L.PAN prof. Franciszek Tomczak (przewodniczący Rady programowej konferencji) oraz przewodniczący oddziałowej Komisji Ekonomii i Zarządzania prof. Włodzimierz Sitko.

 

19 września (piątek)

Z inicjatywy Prezydium O.L. PAN w Lubelskim Towarzystwie Naukowym odbyło się spotkanie z przedstawicielami zarządu LTN. W spotkaniu uczestniczyli Prezes LTN prof. Edmund K. Prost i Sekretarz Generalny LTN prof. Marian Wielosz oraz Prezes i Wiceprezes O.L. PAN. Tematem spotkania była kwestia wynajęcia pomieszczeń w LTN z przeznaczeniem na siedzibę Oddziału.

 

16-17 września (wtorek-środa)

Katedra Roślin Przemysłowych i Leczniczych i Katedra Uprawy i Nawożenia Roślin Ogrodniczych Akademii Rolniczej w Lublinie oraz Instytut Agrofizyki im. B.Dobrzańskiego PAN w Lublinie były organizatorami Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Dolistne dokarmianie roślin", która odbyła się w Agro II AR w Lublinie. Członkami Komitetu Naukowego konferencji byli m.in. prof.prof. J.Gliński i R.Walczak, Prezes i Wiceprezes O.L. PAN. Prof. Walczak był również wiceprzewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konferencji.
Podczas 2-dniowej Konferencji wygłoszono 6 referatów plenarnych. Miały również miejsce sesje posterowa oraz terenowa (wyjazd do Puław i Kazimierza).

 

10 września (środa)

W Pałacu Staszica w Warszawie zebrało się Prezydium Polskiej Akademii Nauk, z następującym porządkiem dziennym:

  1. Otwarcie obrad - prof. Andrzej B. Legocki, Prezes PAN
  2. Informacja na temat ogólnokrajowej inicjatywy informatycznej PIONIER.
    przedstawił: prof. Jan Węglarz, czł. rzecz. PAN
  3. Powołanie na okres kadencji 2003-2006 przewodniczących komitetów naukowych współpracujących z wydziałami PAN i zmiany w składach komitetów problemowych przy Prezydium PAN.
    przedstawił: prof. Jan Strelau - Wiceprezes PAN
  4. Utworzenie na okres kadencji 2003-2006 sieci i powołanie przewodniczących komitetów narodowych ds. współpracy z międzynarodowymi organizacjami naukowymi.
    przedstawił: prof. Jan Strelau - Wiceprezes PAN
  5. Rozszerzenie Uchwały nr 27/2003 Prezydium PAN z dnia 11 czerwca br. w sprawie likwidacji Zakładu Biologii Wód im. Karola Starmacha.
    przedstawił: prof. Leszek Kaczmarek - przewodniczący Wydziału Nauk Biologicznych PAN
  6. Przyjęcie protokołu posiedzenia Prezydium PAN z dnia 11 kwietnia i 27 sierpnia 2003 r.
 

9-12 września (wtorek-piątek)

Prezes O.L. PAN uczestniczył w 26. Kongresie Gleboznawstwa Polskiego "Gleba w środowisku", który zorganizował krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego. Tematem kongresu były zagadnienia związane z miejscem gleby w środowisku przyrodniczym i jego ochrony.

 

8-10 września (poniedziałek-środa)

Polskie Towarzystwo Agrofizyczne Oddział w Lublinie, Katedra Fizyki Akademii Rolniczej w Lublinie oraz Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie były organizatorami II (poprzednia odbyła się w 2001 roku) Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Agrolaser 2003", która miała miejsce w Collegium Agronomicum II Akademii Rolniczej w Lublinie. Członkami Komitetu naukowego konferencji byli m.in. prof.prof. J.Gliński i R.Walczak. Więcej informacji nt. konferencji pod adresem:

  • "http://ursus.ar.lublin.pl/users/fizar19/agro"
  •  

    5 września (piątek)

    Prezes i wiceprezes O.L. PAN, prof.prof. J.Gliński i R.Walczak, uczestniczyli w polsko-niemieckich warsztatach "Z prawej i lewej strony Odry: Dwa kraje - jedna Europa - wspólna ochrona gleb i wód", odbywających się pod patronatem Ministra Rolnictwa, Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Brandenburgii. Organizatorami spotkania, które miało miejsce w Collegium Polonicum w Słubicach, były: Deutsche Bodenkundliche Gesellschaft, Polskie Towarzystwo Gleboznawcze, oraz Fundacja im. Friedricha Eberta. Warsztaty poświęcone były problemom regulacji prawnych Unii Europejskiej w zakresie wspólnej polityki rolnej, ochrony środowiska, i rozwoju obszarów wiejskich.

     
    Sierpień 2003

    29 sierpnia (piątek)

    W siedzibie O.L.PAN odbyła się 13. Nadzwyczajna Sesja Zgromadzenia Ogólnego Członków Oddziału PAN w Lublinie, poświęcona wyborom uzupełniającym skład Prezydium O.L. PAN, po śmierci wiceprezesa prof. L.Malickiego. W wyniku głosowania na Wiceprezesa Oddziału PAN w Lublinie na kadencję 2003 - 2006 wybrano jednomyślnie prof. dr hab. Ryszarda Walczaka, czł. koresp. PAN, dyrektora Instytutu Agrofizyki im. B.Dobrzańskiego PAN w Lublinie.

     

    27 sierpnia (środa)

    W Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk, poświęcone omówieniu projektu budżetu PAN na rok 2004.
    Porządek obrad:

    1. Otwarcie obrad - prof. Andrzej B. Legocki.
    2. Omówienie projektu budżetu PAN na rok 2004 - przedstawia: Małgorzata Kozłowska - dyrektor Biura Finansów i Majątku Kancelarii PAN.
    3. Przyjęcie protokołu posiedzenia Prezydium PAN z dnia 11 czerwca 2003 r.
    4. Sprawy bieżące i wolne wnioski.

    W trakcie dyskusji nad budżetem Polskiej Akademii Nauk na rok 2004 poruszono problem Oddziałów Akademii, podkreślając ich niedofinansowanie i fakt ich niedoceniania. Prof. J.Gliński poinformował zebranych, iż Oddział PAN w Lublinie dotkliwie odczuwa brak własnej siedziby.

     
    Czerwiec 2003

    24 czerwca (wtorek)

    Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej odbyła się konferencja pt. "Regionalne Forum Innowacji", zorganizowana przez Politechnikę Lubelską wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Konferencji towarzyszyła wystawa promująca innowacyjne firmy z regionu. W konferencji uczestniczył prof. Ryszard Walczak, czł. koresp. PAN.

     

    23 czerwca (poniedziałek)

    W wieku 70 lat zmarł prof. zw. dr hab. Leszek Malicki, wybitny specjalista z zakresu uprawy roli i roślin oraz doświadczalnictwa rolniczego, członek korespondent PAN i PAU, Wiceprezes Oddziału PAN w Lublinie w latach 2001-2003,
    Organizator i Kierownik Katedry Ekologii Rolniczej AR w Lublinie, dr honoris causa AR w Szczecinie, organizator i Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Agrotechnicznych, członek założyciel European Society for Agronomy, członek International Soil Tillage Research Organization, wiceprzewodniczący Komitetu Uprawy Roślin PAN w latach 1990-1999, wieloletni członek Centralnej Komisji ds. Stopni Naukowych i Tytułu Naukowego,
    Prezes Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica, Przewodniczący Głównego Komitetu Organizacji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, członek Komisji Ekspertów Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, członek wielu komitetów redakcyjnych.
    Autor ok. 430 publikacji. Promotor i recenzent wielu prac doktorskich. Recenzent licznych prac habilitacyjnych. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim OOP, Krzyżem Oficerskim OOP, Medalem KEN.

     

    13 czerwca (piątek)

    W siedzibie O.L.PAN odbyło się wspólne posiedzenie Prezydium Oddziału PAN w Lublinie z przewodniczącymi i szefami sekcji Komisji Oddziału. Przedmiotem zebrania były sprawy osobowe, organizacja konferencji oraz wydawnictwa Oddziału.

    Uczestnicy posiedzenia: (pierwszy rząd, od lewej) prof.prof. M.Ołdakowska-Kuflowa, A.Niewczas, A.Skorupska, J.Gliński, M.Truszczyński, dr J.Jaroszyńska-Wolińska, prof.prof. A.Weroński, (drugi rząd, od lewej) M.Sawczuk, dr T.Chmielewski, dr inż. D.Mazurkiewicz, prof.prof. E.Krasowski, J.Grycz, J.Zagórski, W.Sitko, J.Ziółek, mgr inż. M.Rozmus.

     

    11 czerwca (środa)

    Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk odbyło się w Pałacu Staszica w Warszawie.

    Porządek obrad:

    1. Otwarcie obrad - prof. Andrzej B. Legocki, Prezes PAN.
    2. Zmiany w sieci placówek naukowych PAN w Łodzi:
      • uchwała w sprawie likwidacji Centrum Mikrobiologii i Wirusologii PAN,
      • uchwała w sprawie likwidacji Zakładu Amin Biogennych PAN,
      • uchwała w sprawie powołania Centrum Biologii Medycznej i Mikrobiologii PAN.

      Przedstawili: prof. Leszek Kaczmarek - przewodniczący Wydziału II PAN, prof. Andrzej Trzebski - przewodniczący Wydziału VI PAN.

    3. Uchwała w sprawie likwidacji Zakładu Biologii Wód PAN i włączenia Zakładu do Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Przedstawił: prof. Leszek Kaczmarek-przewodniczący Wydziału II PAN.
    4. Uchwała w sprawie powołania Centrum Ekohydrologii PAN jako instytutu międzynarodowego. Przedstawił: prof. Leszek Kaczmarek - przewodniczący Wydziału II PAN.
    5. Przyznanie medalu PAN imienia Mikołaja Kopernika profesorowi Gerardowi Djega Mariadassou z Uniwersytetu Pierre et Marie Curie w Paryżu. Przedstawił: prof. Andrzej B. Legocki.
    6. Propozycja sprzedaży składników majątkowych PAN. Przedstawił: prof. Emil Nalborczyk - wiceprezes PAN.
    7. Działalność wydawnicza PAN. Przedstawił: prof. Jan Strelau - wiceprezes PAN.
    8. Powołanie przewodniczących komitetów problemowych przy Prezydium PAN oraz przewodniczących komitetów naukowych PAN na kadencję 2003-2006. Przedstawił: prof. Jan Strelau.

    5-7 czerwca (czwartek-sobota)

    W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich z udziałem ministrów: Edukacji Narodowej i Sportu dr Krystyny Łybackiej oraz Nauki i Informatyzacji prof. Michała Kleibera. Obrady zgromadziły 102 rektorów z większości uczelni w Polsce.

     

    5 czerwca (czwartek)

    Komisja II Podstaw i Zastosowań Fizyki i Chemii w Technice i Rolnictwie Oddziału PAN w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Lubelski były organizatorami V Sesji Naukowej pt. FIZYKA W ZASTOSOWANIACH. Sesja odbyła się w Instytucie Fizyki UMCS. Referaty wygłosili: prof. Stanisław Krawczyk - Instytut Fizyki UMCS ("Zastosowanie efektu Starka w badaniach biofizycznych"), prof. Mirosław Wendeker - Politechnika Lubelska ("Ogniwa paliwowe - konstrukcje i zastosowania"), prof. Władysław Rudziński, prof. Jolanta Narkiewicz-Michałek - Instytut Chemii UMCS ("Teoretyczny opis agregacji surfaktantów na granicach międzyfazowych"), dr Halina Krzyżanowska - Instytut Fizyki UMCS ("Od mumii egipskich po układy scalone: badania metoda fluorescencji wzbudzonej w całkowitym odbiciu promieni X"), mgr inż. Jarosław Bieniaś - Politechnika Lubelska ("Wybrane właściwości i zastosowania materiałów kompozytowych"), mgr Dariusz Niedźwiedzki - Instytut Fizyki UMCS ("Metoda NEXAFS w poszukiwaniu poziomów energetycznych karotenoidów"), mgr inż. Jacek Hunicz - Politechnika Lubelska ("Badanie procesu spalania w silniku o zapłonie iskrowym z zastosowaniem metod spektrofotometrycznych").
    Po referatach miała miejsce dyskusja, podczas której uczestnicy sesji mogli wymienić informacje nt. organizowanych konferencji, sesji, warsztatów itp. aktywności naukowych oraz wnioski i uwagi dotyczące wygłoszonych referatów.

     

    5 czerwca (czwartek)

    W Instytucie Fizyki UMCS odbyło się posiedzenie Komisji II Podstaw i Zastosowań Fizyki i Chemii w Technice i Rolnictwie O.L.PAN. Podczas posiedzenia Prezes O.L.PAN prof. Jan Gliński oraz Przewodniczący Komisji prof. Ryszard Walczak wręczyli członkom Komisji nominacje na nową kadencję.

     

    5 czerwca (czwartek)

    W Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej w Lublinie odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa tej uczelni prof. Władysławowi Zalewskiemu, wybitnemu specjaliście z zakresu hodowli bydła. Laudację wygłosił prof. Zygmunt Litwińczuk, sekretarz Komisji Rolnictwa Oddziału PAN w Lublinie. W uroczystości uczestniczyli prof.prof. Jan Gliński i Ryszard Walczak.

     

    4 czerwca (środa)

    Prof. Marian Truszczyński, czł. rzecz. PAN, uczestniczył w 250 Jubileuszu Florenckiej Akademii Rolniczej (Accademia dei Georgofili), której jest członkiem korespondentem.

     

    4 czerwca (środa)

    W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się spotkanie z Prezydent Irlandii Mary McAleese, podczas którego pani Prezydent wygłosiła wykład pt. "Ireland, Poland and Europe". W spotkaniu uczestniczył Prezes O.L. PAN.

     
    Maj 2003

    30 maja (piątek)

    W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się uroczystość wręczenia tytułu doktora honoris causa. Otrzymał go Herb Gray, wybitny prawnik i polityk, były wicepremier Kanady i przewodniczący Sekcji Kanadyjskiej Międzynarodowej Komisji Granicznej (Kanada-USA). Tytuł doktora honorowego KUL "jest wyrazem uznania dla całokształtu działalności Pana Herba Graya na niwie politycznej i społecznej, a także wyrazem wdzięczności za zasługi dla wspierania rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego poprzez poparcie społecznej inicjatywy kanadyjskiej na rzecz Uczelni".

     

    30 maja (piątek)

    Prezes O.L.PAN prof. Jan Gliński uczestniczył w Centralnych Obchodach Światowego Dnia Ochrony Środowiska Lublin 2003. Podczas uroczystości, która odbyła się w Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej w Lublinie, przemówienia wygłosili m.in. minister środowiska Czesław Śleziak oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Tański. Podpisano porozumienie między Ministrem Środowiska a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju terenów wiejskich oraz porozumienie w sprawie utworzenia "Roztoczańskiej geoekologicznej stacji monitoringu Zwierzyniec-Biały Słup".

     

    28 maja (środa)

    W KUL odbyło się spotkanie z dr. Denisem MacShane, Ministrem ds. Europy w Rządzie Wielkiej Brytanii. Dr MacShane spotkał się w salonach rektorskich z władzami województwa, miasta i uczelni lubelskich. Następnie w Auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego wygłosił wykład na temat brytyjskich doświadczeń w UE.

     

    22-23 maja (czwartek-piątek)

    100-na sesja Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk odbyła się w sali konferencyjnej Międzynarodowego Centrum Biocybernetyki PAN w Warszawie, z następującym porządkiem dziennym:

    Pierwszy dzień sesji - 22 maja 2003 r. (czwartek)

    1. Otwarcie sesji - prof. Andrzej B. Legocki, Prezes PAN.
    2. Wybory uzupełniające na funkcję członka Prezydium PAN na kadencję 2003-2006.
    3. Sesja naukowa "Początki cywilizacji w świetle polskich odkryć archeologicznych".
    4. Referaty:

      • "Neolityczny kompleks kultowy południowej Pustyni Zachodniej a początki Królestwa Starożytnego Egiptu" - prof. Romuald Schild, Instytut Archeologii i Etnologii PAN
      • "U świtu cywilizacji nad Nilem" - prof. Lech Krzyżaniak, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
      • "Bogowie z Irackiego Nemriku" - prof. Stefan K. Kozłowski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
      • "Od wsi do miasta. Mezopotamia w dobie nadejścia Sumerów" - prof. Piotr Bieliński, Uniwersytet Warszawski

      Otwarcie wystawy archeologicznej

    5. Dyskusja
    6. Ogłoszenie wyników wyboru na funkcję członka Prezydium PAN na kadencję 2003-2006.

    Drugi dzień sesji - 23 maja 2003 r. (piątek)

    1. Referat pt. "Bilans otwarcia 2003. oraz wizja przyszłości PAN" - przedstawił: prof. Andrzej B. Legocki - Prezes PAN.
    2. Dyskusja.
    3. Przyjęcie sprawozdania z działalności Polskiej Akademii Nauk w roku 2002 - przedstawił: prof. Andrzej B. Legocki.
    4. Stanowisko PAN w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - przedstawił: prof. Jerzy Woźnicki - przewodniczący Komitetu "Polska w Zjednoczonej Europie" przy Prezydium PAN.

    21-23 maja (środa-piątek)

    W Kijowie odbyła się IV międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna "Motoryzacja i Energetyka Rolnictwa: MOTROL 2003", organizowana przez Komisję V Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa O.L. PAN. W Konferencji udział wzięli naukowcy z 15 państw z Europy: Belgia, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Grecja, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Ukraina, a także Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wydano 5 tomów materiałów konferencyjnych, zgłoszonych zostało 237 referatów przez 450 autorów lub współautorów.
    Z Polski wzięło udział 66 osób, wygłoszono 100 referatów z zakresu techniki rolniczej, motoryzacji i energetyki, nawiązano nowe i poszerzono dotychczasowe kontakty z kolegami z Ukrainy i innych państw co niewątpliwie przyczyni się do dalszej współpracy.

    Uczestnicy konferencji MOTROL 2003 na tle pomnika legendarnych założycieli Kijowa: braci Kij, Szczek i Choryw oraz ich siostry - Lybid.

     

    18-23 maja (niedziela-piątek)

    Prof. Marian Truszczyński, czł. Prezydium O.L.PAN, uczestniczył w 71. Sesji Generalnej Międzynarodowego Komitetu Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt Office International des Epizooties w Paryżu. Prof. Truszczyński jest przewodniczącym Komisji Standardów OIE.

     

    14 maja (środa)

    W Auli im. Rektora Stanisława Podkowy Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej doktorat h.c. tej uczelni otrzymał prof. dr hab. inż. Anthony John Moses z Uniwersytetu w Cardiff (Wielka Brytania), wybitny specjalista w dziedzinie materiałów magnetycznych - poznania i opisu zjawisk w ferromagnetykach, metod pomiaru właściwości materiałów magnetycznych.
    Prof. A. J. Moses współpracuje z Politechniką Lubelską od 1984 roku, umowa o współpracy była podstawą wymiany pracowników, realizacji programów UE. Prof. Moses kieruje również Wolfston Centre for Magnetics Technology, które jest centrum bliźniaczym dla Centrum Doskonałości Zastosowań Technologii Nadprzewodnikowych i Plazmowych w Energetyce Politechniki Lubelskiej.
    Z ramienia Oddziału w uroczystości uczestniczył prof. Ryszard Walczak, czł.koresp.PAN.

     

    14 maja (środa)

    W Darmstadt (Niemcy) odbyła się uroczystość wręczenia doktoratu honoris causa prof.dr.hab.Michałowi Kleiberowi, Ministrowi Nauki i Informatyzacji, przyznanego przez Senat Politechniki w Darmstadt za osiągnięcia w zakresie zastosowań nowych technik komputerowych w badaniach naukowych.

     

    14 maja (środa)

    W Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk z następującym porządkiem obrad:

    1. Otwarcie obrad i sprawy organizacyjne. Przedstawił: prof. Andrzej B. Legocki - Prezes PAN.
    2. Sprawozdanie z realizacji planu przychodów i wydatków środków gromadzonych na odrębnym rachunku bankowym PAN w 2002 roku.
    3. Cele i kierunki działalności stacji naukowych PAN za granicą. Stan obecny i zamierzenia na przyszłość. Przedstawili: dyrektorzy stacji naukowych PAN za granicą oraz stały przedstawiciel PAN przy Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie.
    4. Powołanie przewodniczących komitetów problemowych przy Prezydium PAN oraz przewodniczących komitetów naukowych PAN na kadencję 2003-2006. Przedstawił: prof. Jan Strelau - Wiceprezes PAN.

    13 maja (wtorek)

    W Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie odbyło się uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Lubelskiej z okazji Jubileuszu 50-lecia Uczelni pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego. W uroczystości uczestniczyli prof.prof. Jan Gliński i Ryszard Walczak.

     

    8-9 maja (czwartek-piątek)

    Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS, Zakład Filologii Ukraińskiej, Komisja Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych O.L. PAN, Narodowa Akademia Nauk Ukrainy w Kijowie, Państwowy Uniwersytet Wołyński im. Łesi Ukrainki w Łucku, Katedra Dialektologii Uniwersytetu Łódzkiego, Urząd Miasta Włodawy, Urząd Gminy Wola Uhruska były organizatorami międzynarodowej konferencji naukowej "Kategorie gramatyczne w języku polskim i ukraińskim". Konferencja miała miejsce we Włodawie (8.05.2003) oraz w Woli Uhruskiej (9.05.2003).

     

    8 maja (czwartek)

    W Akademickim Centrum Kultury UMCS-Chatka Żaka odbyła się debata z cyklu "Przekraczać mury", pt. Lubelszczyzna a wizja nowej Europy, z udziałem lubelskich władz wojewódzkich, samorządowych i uczelnianych oraz ministra ds. referendum europejskiego Lecha Nikolskiego. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Oddziału lubelskiego, prof.prof. Jan Gliński, Tomasz Trojanowski, Ryszard Walczak.

     

    6 maja (wtorek)

    W Sali Audytoryjnej Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMCS odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komisję Biotechnologii O.L. PAN, Polskie Towarzystwo Genetyczne, Polskie Towarzystwo Biochemiczne, Polskie Towarzystwo Mikrobiologów, Oddziały w Lublinie, podczas którego prof. dr hab. Antoni Różalski z Zakładu Immunologii Bakterii Uniwersytetu Łódzkiego wygłosił wykład zatytułowany: "Czynniki chorobotwórczości bakterii z rodzaju Proteus".

     

    5-7 maja (poniedziałek-środa)

    Prezes O.L.PAN prof. Jan Gliński oraz prof. Ryszard Walczak, Dyrektor Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie wzięli udział w międzynarodowej konferencji pt. "Hydrologia na początku XXI wieku - wizje i rzeczywistość", która miała miejsce w Smolenicach (Słowacja). Konferencja odbyła się z okazji 50-lecia Instytutu Hydrologii Słowackiej Akademii Nauk, z którym lubelski Instytut łączy wieloletnia współpraca.

     

    5 maja (poniedziałek)

    Komisja Biotechnologii Oddziału PAN w Lublinie, Polskie Towarzystwo Genetyczne, Polskie Towarzystwo Biochemiczne, Polskie Towarzystwo Mikrobiologów Oddziały w Lublinie były organizatorami spotkania z prof. dr. hab. Tomaszem Twardowskim z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, który wygłosił wykład zatytułowany: "Stan prawny i biobezpieczeństwo organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO)". Spotkanie odbyło się w Sali Audytoryjnej Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMCS.

     
    Kwiecień 2003

    17 kwietnia (czwartek)

    W Politechnice Lubelskiej odbyło się inauguracyjne spotkanie Regionalnego Komitetu Sterującego projektu KBN "Regionalna Strategia Innowacji Województwa Lubelskiego", w skład którego wchodzą m.in. rektorzy uczelni i dyrektorzy instytutów z Lubelszczyzny, w tym prof. Ryszard Walczak, czł.koresp.PAN, dyrektor Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie. Strategia powstaje na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Przewodniczącym Regionalnego Komitetu Sterującego jest Henryk Makarewicz, marszałek województwa. Z kolei kierownikiem projektu ze strony Wykonawcy jest prof. Marek Opielak, prorektor ds. ogólnych Politechniki Lubelskiej.

     

    11 kwietnia (piątek)

    W Jabłonnie odbyło się wspólne posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk i Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, poświęcone integracji środowiska naukowego na rzecz społeczno-gospodarczego rozwoju kraju, podczas którego referaty wygłosili: prof. Henryk Samsonowicz, czł. Prezydium PAN z Uniwersytetu Warszawskiego, oraz prof. Katarzyna Niemirowicz-Szczytt, Prorektor ds. Nauki z SGGW.
    Odbyło się również posiedzenie Prezydium PAN z następującym porządkiem obrad:
    - powołanie składu osobowego Komitetu Ergonomii i Rady Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN na kadencję 2003-2006 - przedstawił: prof. Jan Strelau, Wiceprezes PAN;
    - przyjęcie protokołu z posiedzenia Prezydium PAN w dn. 11 lutego i 18 marca 2003.

     

    10-11 kwietnia (czwartek-piątek)

    W Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie odbyło się wyjazdowe zebranie plenarne Wydziału V Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych PAN, połączone z uroczystościami jubileuszu 15-lecia działalności tego Instytutu. W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Oddziału PAN w Lublinie, prof.prof. T.Brandyk, J.Gliński, S.Nawrocki, J.Nowicki, Z.Pejsak, F.Tomczak, M.Truszczyński, R.Walczak.
    Prof. Tomasz Brandyk został wybrany na zastępcę Przewodniczącego V Wydziału.
    Podczas sesji prof.prof. J.Gliński, St. Nawrocki i M.Truszczyński zostali uhonorowani medalem 50-lecia Polskiej Akademii Nauk.
    Kapituła medalu zadecydowała o wyróżnieniu prof. Mariana Truszczyńskiego medalem im. Michała Oczapowskiego.

     

    9 kwietnia (środa)

    Prezes O.L. PAN uczestniczył w II Międzynarodowym Sympozjum z cyklu: "Przyszłość Cywilizacji Zachodu - Kultura Wobec Techniki", organizowanym przez Katedrę Filozofii Kultury KUL. Podczas Sympozjum wygłoszono 7 referatów plenarnych, w tym 2 zostały zaprezentowane przez gości z USA; referat pt. Kultura techniczna a kultura humanistyczna wygłosił członek O.L.PAN o.prof. dr hab. Mieczysław Albert Krąpiec. Odbyło się również 9 dyskusji panelowych.

     

    4 kwietnia (piątek)

    Prezes O.L. PAN prof. Jan Gliński uczestniczył w uroczystym otwartym posiedzeniu Rad Wydziałów Akademii Medycznej w Lublinie: Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym i Oddziałem Stomatologicznym, Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej oraz Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu z Oddziałem Zaocznym.
    Uroczyste posiedzenie poświęcone było nadaniu Akademii Medycznej imienia prof. Feliksa Skubiszewskiego, wybitnego chirurga, współtwórcy i dziekana Wydziału Lekarskiego UMCS (także prorektora tej uczelni), a od 1950 r. pierwszego rektora Akademii Lekarskiej w Lublinie. Akademia Lekarska powstała 1 stycznia 1950 r., i przemianowana została następnie z dniem 3 marca 1950 roku na Akademię Medyczną (powstałą z Wydziałów Lekarskiego i Farmaceutycznego UMCS).
    Podczas uroczystości zaprezentowano sylwetkę Patrona, miało również miejsce wystąpienie Przedstawiciela Rodziny prof. Skubiszewskiego. Na koniec uroczystości prof. Grzegorz Wallner wygłosił wykład okolicznościowy nt. "Choroba refluksowa przełyku - choroba społeczna XXI wieku". Uroczystość, która odbyła się w Auditorium Maximum Collegium Novum, zakończyła się koncertem.

     

    1 kwietnia (wtorek)

    Prof. dr hab. Ryszard Walczak, czł. koresp. PAN, został wybrany na stanowisko dyrektora Instytutu Agrofizyki im. B.Dobrzańskiego PAN w Lublinie.
    Prof. Walczak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP.

     
    Marzec 2003

    28 marca (piątek)

    W Sali Senatu Politechniki Lubelskiej odbyła się 12 Sesja Zgromadzenia Ogólnego Członków Oddziału PAN w Lublinie, z następującym porządkiem obrad:

    1. Otwarcie sesji Zgromadzenia Ogólnego Członków Oddziału PAN w Lublinie - prof. Jan Gliński, czł.rzecz.PAN, Prezes Oddziału PAN w Lublinie.

      Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Józef Kuczmaszewski, prof. Jan Gliński, Prezes Oddziału PAN w Lublinie oraz (w głębi) prof. Marian Truszczyński, członek Prezydium PAN.

    2. Prezentacja Politechniki Lubelskiej - prof. Józef Kuczmaszewski, Rektor Politechniki Lubelskiej.
    3. Autoprezentacja drogi naukowej. - prof. Kazimierz Szabelski.

      Prof. Kazimierz Szabelski, rektor Politechniki Lubelskiej w latach 1996-2002.

    4. Sprawozdanie z działalności Oddziału w 2002 roku - prof. Jan Gliński.
    5. Wręczenie nominacji przewodniczącym Komisji Oddziału PAN w Lublinie na kadencję 2003-2006.
    6. Prof. Jan Gliński wręcza prof. Tomaszowi Trojanowskiemu, czł.koresp.PAN, nominację na przewodniczącego Komisji XIII Nauk Medycznych O.L.PAN.

    7. Realizacja zadań bieżących oddziału lubelskiego PAN w 2003 r. - prof. Jan Gliński.
    8. Informacja na temat 6. Programu Ramowego Badań Rozwoju i Prezentacji Unii Europejskiej - dr Andrzej Stępniewski, przedstawiciel Regionalnego Punktu Kontaktowego.
     

    25 marca (wtorek)

    Komisja Chemii Plazmy Niskotemperaturowej Oddziału PAN w Lublinie oraz Katedra Technologii Chemicznej Politechniki Lubelskiej były organizatorami spotkania z prof. Jamesem Robertem Bruce'm z Hendrix College w Conway, Arkansas, USA. Podczas spotkania w sali konferencyjnej Oddziału PAN w Lublinie prof. Bruce wygłosił wykład nt. "Freedom and Security; The American Response to Terrorism".

    Prof. James Robert Bruce.

     

    18 marca (wtorek)

    W Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk, poprzedzone odsłonięciem portretu zmarłego w grudniu 2001 Profesora Mirosława Mossakowskiego, Prezesa PAN. Porządek obrad Prezydium:

    1. Koncepcja restrukturyzacji Centrum Mikrobiologii i Wirusologii oraz Zakładu Amin Biogennych PAN. Przedstawił: prof. Andrzej Trzebski- Przewodniczący Wydziału VI PAN.
    2. Informacja i wnioski z przebiegu likwidacji Instytutu Ekologii PAN. Przedstawił: prof. Leszek Kaczmarek - Przewodniczący Wydziału II PAN.
    3. Informacja o realizacji uchwał Prezydium PAN w sprawach majątkowych. Przedstawił: dr Zdzisław Hensel - Szef Kancelarii PAN.
    4. Powołanie składów komitetów problemowych przy Prezydium PAN na kadencję 2003-2006. Przedstawił: prof. Włodzimierz Ostrowski- Wiceprezes PAN.

    14 marca (piątek)

    W sali konferencyjnej Międzynarodowego Centrum Biocybernetyki PAN w Warszawie odbyła się IC sesja Zgromadzenia Ogólnego PAN, podczas której Prof. Andrzej LEGOCKI wybrany został nowym Prezesem Polskiej Akademii Nauk.

    Prof. Andrzej Legocki ma 63 lata, jest z wykształcenia chemikiem, zaś z uprawianej specjalności naukowej - biochemikiem. Doktorat uzyskał w wieku 25 lat, habilitację - 28 lat, profesurę - 37 lat. W latach 1962-88 związany był z Akademią Rolniczą w Poznaniu, a od roku 1988 pracował jako dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, gdzie prowadził Pracownię Biologii Molekularnej Roślin.
    W latach 1990-1996 był wiceprezesem, a w latach 1996-2002 prezesem Oddziału Poznańskiego PAN.

    Na stanowisko Wiceprezesa PAN wybrani zostali:
    - prof. Janusz LIPKOWSKI - Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie,
    - prof. Emil NALBORCZYK - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
    - prof. Jan STRELAU - Uniwersytet Warszawski.

    Pełny porządek obrad 99 sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN:

    1. Otwarcie Sesji.
      - prof. Jerzy Kołodziejczak - Wiceprezes, p.o. Prezes PAN.
    2. Przekazanie przewodniczenia w części wyborczej Zgromadzenia Ogólnego, prof. Władysławowi Findeisenowi.
    3. Dokończenie wyborów członków Prezydium PAN (III głosowanie) z sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN z dnia 10 grudnia 2002 r.
    4. Sprawozdanie Komisji Wyborczej PAN dot. zgłoszonych kandydatów na stanowisko Prezesa PAN.
      - prof. Adam Bielański - przewodniczący Komisji
    5. Wystąpienia kandydatów na stanowisko Prezesa PAN:
      - prof. Andrzej Legocki
      - prof. Andrzej K. Wróblewski.

    6. Wybory Prezesa PAN na kadencję w latach 2003-2006.
    7. Ogłoszenie wyników wyborów na stanowisko Prezesa PAN na kadencję w latach 2003-2006.
    8. Wybory Wiceprezesów PAN na kadencję w latach 2003-2006.
    9. Ogłoszenie wyników wyborów na stanowiska Wiceprezesów PAN.
    10. Przyjęcie protokołu obrad 98 sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN z dnia 10 grudnia 2002 r.
     

    12 marca (środa)

    Komisja Biotechnologii Oddziału PAN w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Genetyczne, Polskie Towarzystwo Mikrobiologów i Polskie Towarzystwo Biochemiczne Oddziały w Lublinie były organizatorami spotkania z prof. dr. hab. Jerzym Kowalczykiem, Kierownikiem Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej AM w Lublinie, który wygłosił wykład pt. "Metody cytogenetyki molekularnej w diagnostyce nowotworów". Spotkanie odbyło się w Sali Audytoryjnej Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie.

     

    1 marca (poniedziałek)

    Rozpoczęło działalność Centrum Doskonałości AGROPHYSICS - Fizyka stosowana dla zrównoważonego rolnictwa. Dyrektorem centrum został wybrany prof. R.Walczak, a koordynatorem dr A.Stępniewski z I.A. PAN.

     
    Luty 2003

    26 lutego (środa)

    Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie, Komisja Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych Oddziału PAN w Lublinie, Katedra Dialektologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego, Państwowy Uniwersytet Wołyński im. Łesi Ukrainki w Łucku, Narodowa Akademia Nauk Ukrainy w Kijowie oraz Urząd Gminy Wola Uhruska były organizatorami I Konferencji Chełmskiej pt. "Kultura i język na pograniczu polsko-ukraińsko-białoruskim. Problemy globalizacji i regionalizacji", która odbyła się w Woli Uhruskiej.
    Referaty wygłosili: Feliks Czyżewski (Lublin): Kultura i język Euroregionu "Bug". Stan i perspektywy, Hryhorij Arkuszyn (Lublin-Łuck): Język i kultura ludowa zachodniego Polesia w świetle prac nad "Atlasem etnolingwistycznym Pobuża", Sławomir Gala (Łódź): Dialektologia polska w przededniu wejścia do Unii Europejskiej. Problemy ogólne i regionalne, Natalia Chobzej (Lwów): Rola i zadania dialektologii ukraińskiej w badaniach pogranicz słowiańskich i niesłowiańskich, Ihor Hunczyk (Brześć): Teonimy w zachidnopoliśkych zamowlanniach, Nina Androsiuk (Białystok), Agnieszka Dudek (Lublin): Z badań nad kulturą ludową Białostocczyzny i wschodniej Lubelszczyzny w kontekście kultury pogranicza polsko-wschodniosłowiańskiego, Danuta Powiłańska-Mazur (Lublin): Ornamenty tkackie (perebory) w strojach wschodnich, Sylwia Paciorkowska (Lublin): Nazwy odzieży w gwarach powiatu włodawskiego, Grzegorz Miliszkiewicz (Lublin): Zagadnienia przemysłu i handlu na administracyjnym pograniczu lubelsko-polesko-wołyńskim w świetle ksiąg adresowych II Rzeczypospolitej, Walentyna Konobrods'ka (Żytomierz): Delimitacja nazewnictwa na obszarze Euroregionu "Bug" na przykładzie słownictwa obrzędów pogrzebowych, Jurij Hromyk (Łuck): Leksyka gwarowa jako źródło wiedzy o kulturze regionu (na przykładzie przysłówków w gwarach podlaskich), Marek Olejnik (Lublin): Czynniki ekstralingwistyczne w kształtowaniu nazw terenowych na obszarze powiatu włodawskiego, Jolanta Szachałaj (Wola Uhruska), Marcin Kojder (Lublin): Znaczenie materiałów archiwalnych dla historii lokalnej.

     

    13 lutego (czwartek)

    Oddział PAN w Lublinie był współorganizatorem spotkania z doradcą Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych dr. Andrzejem Siemaszko, który jest jednocześnie dyrektorem Krajowego Punktu Kontaktowego 6. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się w auli Instytutu Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego PAN w Lublinie i uczestniczyli w nim rektorzy i prorektorzy ds. nauki i współpracy z zagranicą uczelni państwowych, rektorzy uczelni prywatnych, dyrektorzy instytutów naukowych, władze wojewódzkie i miejskie oraz dyrektorzy znaczących firm regionu. Spotkanie poświęcone było możliwościom uzyskania środków finansowych z Funduszy Strukturalnych UE, tzw. programu offsetowego i 6. Programu Ramowego UE.

    Spotkanie z dr. Andrzejem Siemaszko (z prawej). Przemawia Wojewoda Lubelski Andrzej Kurowski. Obok Wojewody, z lewej, prof. Tomasz Trojanowski, czł. koresp. PAN.

     

    11 lutego (wtorek)

    W Filharmonii Lubelskiej odbyła się uroczystość wręczenia lubelskich nagród Allianz 2002 Kultura Nauka Media.




    W tym roku w dziedzinie Nauka nominowany był Oddział PAN w Lublinie "za działalność służącą społeczeństwu, przyspieszającą jego rozwój gospodarczy, edukacyjny i kulturalny, organizację mityngów uczonych z Polski, Ukrainy i Białorusi oraz za współuczestniczenie w tworzeniu Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego". W uroczystości uczestniczyli członkowie Oddziału PAN w Lublinie.

     

    11 lutego (wtorek)

    Prezes O.L.PAN uczestniczył w spotkaniu z dr. Konradem Buschbeckiem, kierownikiem działu naukowego Ambasady RFN oraz Hansem Golombkiem, dyrektorem regionalnego przedstawicielstwa Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) w Warszawie. Spotkanie, które odbyło się w Politechnice Lubelskiej, dotyczyło współpracy polsko-niemieckiej w zakresie dydaktyki i badań naukowych.

     

    11 lutego (wtorek)

    W Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk, na którym prof. Michał Kleiber, Minister Nauki i Przewodniczący KBN przedstawił informację o założeniach polityki offsetowej państwa oraz o możliwym udziale nauki.
    Z kolei prof. Marek Bartosik - Sekretarz Stanu w KBN - wygłosił wprowadzenie do dykusji nad projektem Ustawy o finansowaniu nauki, po czym nastąpiła dyskusja nt. sposobów finansowania przez PAN badań własnych.
    Członkowie Prezydium podjęli Uchwałę o składzie Komitetu "Polska w Zjednoczonej Europie" przy Prezydium PAN oraz przyjęli stanowisko w sprawie utworzenia Stacji Naukowej PAN w Moskwie.

     

    6-7 lutego (czwartek-piątek)

    W Instytucie Mikrobiologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie odbyły się warsztaty pt.: "Zastosowanie techniki PCR w diagnostyce molekularnej", zorganizowane przez Firmę Meranco - Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Laboratoryjna Sp. z o.o. przy udziale pracowników Instytutu Mikrobiologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie, pod patronatem Komisji Biotechnologii O.L. PAN.

     

    4 lutego (wtorek)

    W siedzibie Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie odbyło się spotkanie organizacyjno-wyborcze Komisji Ekonomii i Zarządzania Oddziału PAN w Lublinie z udziałem Prezesa prof. Jana Glińskiego. Na przewodniczącego Komisji na kolejną kadencję wybrano ponownie prof. Włodzimierza Sitko, rektora WSPA.

     
    Styczeń 2003

    30 stycznia (czwartek)

    Odbyło się posiedzenie Prezydium O.L. PAN w osobach: prof.prof. Jana Glińskiego, Leszka Malickiego, Mariana Truszczyńskiego, w którym uczestniczyli także prof.prof. Stanisław Nawrocki i Ryszard Walczak. Program posiedzenia:

    1. Zatwierdzenie składów Komisji O.L. PAN.
    2. Wydawnictwa Oddziału:

    3. a) czasopismo Oddziału (Teka)
      b) Informator o placówkach dydaktyczno-naukowych Lubelszczyzny na 2003 rok
    4. Termin, miejsce i program kolejnego Zgromadzenia Ogólnego członków Oddziału
    5. Sprawozdawczość i finanse Oddziału
    6. Sprawa lubelskiej fundacji PAN
    7. Plan pracy Oddziału w br. - zaangażowanie w przedsięwzięcia środowiskowe:

    8. a) offsety
      b) Lubelski Park Naukowo-Technologiczny
      c) Regionalna Strategia Innowacji

    Na podstawie wniosków zgłoszonych przez Prezydia Komisji (zgodnie z Regulaminem Komisji Oddziału PAN) zatwierdzono składy Komisji na kadencję 2003-2006, tj.: 11 dotychczasowych Komisji oraz 3 nowo powołane:

    - Komisja I Chemii Plazmy Niskotemperaturowej;
    - Komisja II Podstaw i Zastosowań Fizyki i Chemii w Technice i Rolnictwie;
    - Komisja III Biotechnologii;
    - Komisja IV Filozoficzno-Przyrodnicza;
    - Komisja V Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa;
    - Komisja VI Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych;
    - Komisja VII Medycyny Wsi;
    - Komisja VIII Rolnictwa;
    - Komisja IX Ochrony i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego;
    - Komisja X Ekonomii i Zarządzania;
    - Komisja XI Historyczna;
    - Komisja XII Budowy i Eksploatacji Maszyn, Elektrotechniki, Budownictwa;
    - Komisja XIII Nauk Medycznych;
    - Komisja XIV Prawnicza.

     

    29 stycznia (środa)

    Przedstawiciele lubelskiego Oddziału PAN prof.prof. Jan Gliński, czł.rzecz.PAN i Ryszard Walczak, czł. koresp.PAN uczestniczyli w spotkaniu dot. możliwości wykorzystania offsetu, które odbyło się w Warszawie z inicjatywy Ministra Nauki i Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych prof. Michała Kleibera, czł. rzecz. PAN.

     

    24 stycznia (piątek)

    Pierwsze w nowej kadencji 2003-2006 posiedzenia organizacyjno-wyborcze odbyły się w trzech Komisjach Oddziału PAN w Lublinie: II Podstaw i Zastosowań Fizyki i Chemii w Technice i Rolnictwie (jest to nowa nazwa Komisji Fizyki Stosowanej i Techniki), III Biotechnologii, oraz XI Historycznej. Składy Komisji Oddziałowych podajemy tutaj.

     

    21 stycznia (wtorek)

    W Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się pierwsze w kadencji 2003-2006 posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk, z następującym porządkiem dziennym:

    I. Część oficjalna - wręczenie Medalu 50-lecia PAN

    II. Posiedzenie Prezydium

    1. Projekty uchwał w sprawie utworzenia na okres kadencji 2003-2006 komitetów naukowych i problemowych PAN. Przedstawił: prof. Włodzimierz Ostrowski- Wiceprezes PAN.
    2. Projekty uchwał w sprawie regulaminu wyborów oraz zasad powoływania członków komitetów i ich organów. Przedstawił: prof. Włodzimierz Ostrowski- Wiceprezes PAN.
    3. Kontynuacja sprawy restrukturyzacji Centrum Upowszechniania Nauki PAN. Przedstawił: prof. Bogdan Ney - czł.rzecz. PAN.
    4. Przyjęcie terminarza posiedzeń Zgromadzenia Ogólnego i Prezydium PAN w roku 2003. Przedstawił: prof. Jerzy Kołodziejczak - p.o. Prezes PAN, Wiceprezes PAN.
     

    20 stycznia (poniedziałek)

    W Politechnice Lubelskiej odbyło się posiedzenie organizacyjno-wyborcze Komisji Budowy i Eksploatacji Maszyn, Elektrotechniki, Budownictwa Oddziału PAN w Lublinie. Komisja została następnie powołana uchwałą Prezydium Oddziału dn. 30.01.2003 na nową kadencję 2003-2006.

     

    Prof. Marian Truszczyński, czł. rzecz. PAN, uczestniczył w posiedzeniu Komisji Standardów Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt Office International des Epizooties w Paryżu, której przewodniczy w obecnej kadencji.

     

    7 stycznia (wtorek)

    W siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego odbyło się spotkanie noworoczne przedstawicieli władz samorządowych i uczelnianych, przedstawicieli środowiska naukowego Lubelszczyzny, członków LTN z udziałem Prezesa Oddziału PAN w Lublinie.

     
     

     
    Kronika Oddziału według dat  
     
     Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
     Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: lublin@pan.pl
    webdesign emzab.pl