. .

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
2017
Grudzień 2017

21 grudnia (poniedziałek)

Na zaproszenie Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II prezes i wiceprezes Oddziału uczestniczył w spotkaniu opłatkowym.

 

18 grudnia (poniedziałek)

W siedzibie Oddziału PAN w Lublinie odbyła się kontrola Archiwum Państwowego w Lublinie.

 

14 grudnia (czwartek)

W Pałacu Czartoryskich odbyło się posiedzenie oddziałowej Komisji Historycznej, podczas którego poruszono temat członkostwa na kadencję w latach 2019-2022, a także omówiono przyszłość wydawania TEKI Komisji Historycznej PAN Oddział w Lublinie. W trakcie zebrania referat nt. " Sąsiad i wróg - postawy wobec Krzyżaków w okresie wczesnojagiellońskim - wygłosił dr Dariusz Wróbel z UMCS w Lublinie.

 

11 grudnia (poniedziałek)

W siedzibie Oddziału PAN w Lublinie w Pałacu Czartoryskich odbyło się kolejne posiedzenie oddziałowej Komisji Prawniczej, podczas którego dr hab. Jadwiga Potrzeszcz wygłosiła referat nt. "Zasada ochrony zaufania obywatela do państwa i do stanowionego przez nie prawa".

 

7 grudnia (czwartek)

W Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się 135 Sesja Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk.

 

4 grudnia (poniedziałek)

Otwary wykład w ramach Wszechnicy z zakresu nauk medycznych miał w I Liceum Ogólnokształcącym im. W Broniewskiego. Referat nt. "Technika sekwencjonowania następnej generacji (NGS): genomu, transkryptomu i mikrornomu człowieka - zastosowanie w medycynie " wygłosił prof. Janusz Kocki, Przewodniczący Komisji Nauk Medycznych PAN w Lublinie.

 
Listopad 2017

28 listopada (wtorek)

W Liceum ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej w Lublinie odbył się wykład WSZECHNICY. Podczas spotkania referat nt. "Molekularne mechanizmy regulacji zegara dobowego człowieka " wygłosił prof. Janusz Kocki, Przewodniczący Komisji Nauk Medycznych PAN w Lublinie.

 

23 listopada (czwartek)

W Sali konferencyjnej Arena Lublin miała miejsce 41 Sesja Zgromadzenia Ogólnego Oddziału PAN w Lublinie. Sesja połączona bała z IV Ogólnopolską Konferencją „Innowacje w Praktyce” oraz VI Wystawą Innowacyjnych Rozwiązań Urządzeń Badawczo-Pomiarowych i Nowych Technologii. W trakcie sesji omówiono m.in. sprawozdanie z działalności Oddziału za 2017 r. oraz przedstawiono plan działań na 2018 r. W wydarzeniu uczestniczyli pracownicy naukowi lubelskich uczelni, studenci - doktoranci oraz przedstawiciele przedsiębiorstw przemysłowych, a w warsztatach medycznych -pracownicy ośrodków zdrowia i szpitali. Podczas Spotkań Panelowych można było zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami technologiczno-konstrukcyjnymi sprzętu naukowo-badawczego wiodących Firm polskich i zagranicznych.

 

23 listopada (czwartek)

Konferencja naukowa pt. "Cyberprzestrzeń jako nowy wymiar przestrzeni międznarodowej" współorganizowana przez Komisję Politologii i Stosunków Międzynarodowych PAN Oddział w Lublinie, Wydział Politologii UMCS miała miejsce na Wydziale Politologii UMCS. Została zorganizowana w celu rozwoju badąń interdyscyplinarnych cyberprzestrzeni.

 

21 listopada (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

20 listopada (poniedziałek)

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyło się uroczysta ceremonia wręczania medali i dyplomów honorowych pt. „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Tytuły nadawane są od 1963 r przez Instytut Yad Vashen w Jerozolimie.

 

13 listopada (poniedziałek)

W siedzibie Oddziału PAN w Lublinie odbyło się posiedzenie naukowe Komisji Prawniczej Oddziału PAN w Lublinie, na którym dr Juliusz Petraniuk wygłosił referat pt. „Stosunki organizacyjne w praktyce ZUS”.

 

11 listopada (sobota)

Na zaproszenie Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego prezes Oddziału uczestniczył, jako członek Komitetu Honorowego, w obchodach Œwięta Niepodległości.

 
Październik 2017

20 października (piątek)

W Sali posiedzeń Komisji Oddziału Lubelskiego PAN odbyło się seminarium podczas którego prof. Jacek Tyczkowski z Politechniki Łódzkiej, członek Komisji Chemii Plazmy Niskotemperaturowej Oddziału Lubelskiego PAN wygłosił wykład nt. „Zimna plazma - niezwykłe narzędzie w nanotechnologii”. Seminarium było współorganizowane przez: Komisję Chemii Plazmy Niskotemperaturowej Oddziału Lubelskiego PAN, Katedrę Geotechniki Wydziału Budownictwa i Architektury oraz Instytut Elektrotechniki i Elektrotechnologii Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.

 

19 października (czwartek)

W sali konferencyjnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II miała miejsce międzynarodowa konferencja nt. "Literatura polska na ziemiach obecnej Ukrainy" zorganizowana przez Komisję Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych Oddziału PAN w Lublinie. W bieżącym roku konferencja była poświęcona badaniu polskiego dziedzictwa narodowego w zakresie literatury oraz życia kulturalno-literackiego na terenach, które kiedyś należały do Rzeczpospolitej, a potem długo jeszcze, zarówno w czasach zaborów, jak też w czasie istnienia Związku Radzieckiego były zamieszkiwane przez znaczną liczbę Polaków.

 

18 października (środa)

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie

 

15 października (niedziela)

Wiceprezes - prof. J. Gliński uczestniczył w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

 

13 października (piątek)

W Auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie miała miejsce sesja obchodów 700-lecia Lublina pt."Medycy Lublinowi".

 

11 października (środa)

Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

 

10 października (wtorek)

Badanie składu powietrza w siedzibie Oddziału PAN w Lublinie. Zlecenie ekspertyzy dotyczyło zapachu w pomieszczeniach biurowych Oddziału pod kątek substancji szkodliwych dla zdrowia.

 

10 października (wtorek)

Spotkanie Komitetu Honorowego w sprawie obchodów Œwięta Narodowego - 11 Listopada. Członkiem komitetu jest Prezes O.L. PAN.

 

7 października (sobota)

W uroczystości inauguracji roku akademickiego Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie uczestniczył prof. E. Krasowski, przewodniczący Komisji Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa PAN Oddział w Lublinie.

 

4 października (środa)

Uroczysta inauguracja roku akademickiego w Politechnice Lubelskiej.

 

3 pździernika (wtorek)

Uroczysta inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

 

2 października (poniedziałek)

Prezes Oddziału PAN w Lublinie prof. T. Trojanowski uczestniczył w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

 
Wrzesień 2017

24-30 września (niedziela-sobota)

XIV Lubelski Festiwal Nauki odbył się pod tytułem " „Nauka – między tradycją a współczesnością”. Głównym organizatorem Festiwalu w tym roku był Katolicki Uniwersytet Lubelski, jednak w organizację zaangażowane były wszystkie uczelnie, a także liczne środowiska naukowe i kulturalne Lublina oraz Lubelszczyzny. W ramach Festiwalu po raz kolejny zaprezentowano na wiele sposobów informacje z różnych dziedzin nauk medycznych, humanistycznych, artystycznych i ścisłych. Organizatorzy w programie nawiązali także do dwóch ważnych wydarzeń historycznych: 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich oraz 100-lecia KUL.

 

18-20 września (poniedziałek-środa)

Kolejny, XXXVIII Ogólnopolski Zjazd Agrometeorologów i Klimatologów pod hasłem Innowacje na rzecz adaptacji wobec zmian klimatu – poświęcony pamięci prof. dr. hab. Tadeusza Górskiego" został zorganizowany w Puławach. Obrady toczyły się w pomieszczeniach Pałacu Czartoryskich – siedzibie IUNG-u, a warsztaty terenowe Zjazdu i połączone z nimi Warsztaty terenowe projektu LCAgri – w dwóch Zakładach Doświadczalnym IUNG-u: w Osinach i Grabowie (gmina Zwoleń). Organizatorami konferencji były: Komisja Agrometeorologii i Klimatologii Stosowanej PAN Oddział w Lublinie; Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach; Instytut Ochrony Œrodowiska w Warszawie; Lubelskie Towarzystwo Naukowe – Wydział V Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie.

 

18-20 września (poniedziałek-środa)

Na wydział Politologii UMCS w Lublinie miała miejsce konferencjia pt. "EU - ASEAN. Models of Integration". Celem konferencji była analiza procesów integracyjnych w Europie i Azji. W konferencji uczestniczyli badacze i eksperci z czterech kontynentów, ambasadorowie Japonii i Filipin w Polsce, przedstawiciele Komisji Europejskiej, Departamentu Azji i Pacyfiku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz byli ambasadorowie Polski. Gościem specjalnym konferencji był były minister spraw zagranicznych Polski Prof. Adam Daniel Rotfeld, który wygłosił wykład otwierający konferencję. Konferencja była wspołorganizowana przez: Komisję Politologii i Stosunków Międzynarodowych Oddziału PAN w Lubline, Wydział Politologii UMCS w Lublinie oraz Fundację Badań Międzynarodowych.

 

12 września (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

 
Sierpień 2017
Lipiec 2017

25 lipca (wtorek)

Zmarł Prof. dr hab. Henryk Chołaj, członek korespondent PAN, jeden z najwybitniejszych polskich ekonomistów, specjalista w zakresie ekonomii politycznej, tranzytologii i globalistyki.

 

7 lipca (piątek)

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie miało miejsce wspolne posiedzenie Prezydiów KRASP, PAN i RGNiSW.

 
Czerwiec 2017

30 czerwca - 1 lipca (czwartek-piątek)

W Pałacu Czartoryskich odbyła się XV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna nt. "Motoryzacja i Energetyka Rolnictwa MOTROL 2017". Współorganizatorem konferencji była - Komisja Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa PAN Oddział w Lublinie i Wyższa Szkoła Inżynieryjno - Ekonomiczna z siedzibą w Rzeszowie.

 

30 czerwca (piątek)

W Pałacu Czartoryskich odbyło się posiedzenie Rady Fundacji Polskiej Akademii Nauk. W trakcie posiedzenia omówiono dotychczasowe działania Fundacji.

 

27 czerwca (wtorek)

W siedzibie Oddziału PAN w Lublinie w Pałacu Czartoryskich odbyło się kolejne posiedzenie oddziałowej Komisji Prawniczej, podczas którego dr Agnieszka Romanko wygłosiła referat nt. "Organy i procedura mediacyjna w prawie kanonicznym".

 

21-24 czerwca (środa-sobota)

W hotelu Victoria w Lublinie odbyła się konferencja pt. "Roślina - Ÿródło materiału badawczego". Współorganizatorem konferencji była Komisja Nauk Medycznych Oddziału PAN w Lublinie i Towarzystwo Wspierania Nauk Farmaceutycznych. Piąta konferencja organizowana cyklicznie była unikalnym forum wymiany doświadczeń na temat badań roślin i wykorzystania substancji roślinnych jako materiału badawczego w wielu dyscyplinach naukowych. Podczas konferencji uczestnicy mieli możliwość wysłuchania prezentacji z różnych dziedzin tj: biotechnologii, biologii komórki, fitochemii, szeroko pojętej analizy materiału roślinnego, wyznaczania aktywności biologicznej substancji pochodzenia roślinnego, etnofarmakologii, farmakologii i toksykologii, a także wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy z innymi ośrodkami naukowymi.

 

21 czerwca (śtroda)

Zmarł Prof. dr hab. Artur Korobowicz, profesor nauk prawnych, nauczyciel akademicki UMCS, prezes Lubelskiego Towarzystwa Naukowego w Lublinie.

 

13-14 czerwca (wtorek-środa)

W Domu Zjazdów i Konferencji w Jabłonnej odbyło się spotkanie z Kierownictwem Kancelarii PAN. Oddział reprezentował Naczelnik Oddziału - mgr inż. Marek Rozmus.

 

9 czerwca (piątek)

Pod patronatem Oddział PAN w Lublinie odbyło się Forum Młodych Naukowców pod hasłem „Młodzi Interdyscyplinarni”. Celem wydarzenia było zainspirowanie młodych naukowców do prowadzenia badań interdyscyplinarnych, oraz integracja lubelskiego środowiska naukowego. Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy Prorektora UMCS ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, prof. dr hab. Radosława Dobrowolskiego. W wydarzeniu uczestniczył prof. J. Gliński, wiceprezes Oddziału PAN w Lublinie.

 

6 czerwca (wtorek)

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie miała miejsce VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "Kodeks Prawa Kanonicznego w badaniach młodych naukowców", organizowana przez Katedrę Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Wydział Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie, Komisję Prawniczą Oddziału PAN w Lublinie, Wydział Nauk Prawnych TN KUL, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Stowarzyszenie Kanonistów Polskich.

 

1-3 czerwca (czwartek-sobota)

W Instytucie Agrofizyki im. B. Dobrzańskiego, Polskiej Akademii Nauk, odbyła się 16th International Workshop For Young Scientist BioPhys Spring 2017. Celem cyklicznych Międzynarodowych Warsztatów dla Młodych Pracowników Naukowych "BioPhys Spring" jest wymiana doświadczeń badawczych, doskonalenie warsztatu pracy naukowej młodych naukowców, umiejętności prezentacji wyników badań, integracja środowiska naukowego oraz tworzenie powiązań sieciowych młodych naukowców zajmujących się zastosowaniem fizyki do badania obiektów biologicznych.

 
Maj 2017

26 maja (piątek)

W siedzibie Oddziału miała miejsce XL sesja zwyczajna Zgromadzenia Ogólnego Członków Oddziału PAN w Lublinie. W trakcie sesji Prezes i Wiceprezes przedstawili sprawozdanie z działalności Oddziału w 2016r. i plan na 2017 r. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie Wyróżnień Prezesa Oddziału PAN w Lublinie dla studentów i młodych pracowników naukowych za najlepszą pracę naukową na LubelszczyŸnie w 2016 r.

 

17-19 maja (środa-piątek)

W ramach współpracy naukowej pomiędzy Oddziałem PAN w Lublinie i środowiskiem naukowym na Ukrainie odbyła się w Kijowie konferencja pt. XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna nt. gospodarki energetycznej w przemyśle „ENERGIA 2017” zorganizowana przez: Narodowy Uniwersytet Zasobów Naturalnych i Ochrony Œrodowiska Ukrainy w Kijowie, Przedstawicielstwo PAN w Kijowie oraz Polską Akademię Nauk Oddział w Lublinie - Komisję Motoryzacji i Energetyki Rolnictwa Oddział Polskiej Akademii Nauk w Lublinie.

 

18 maja (czwartek)

Prof. J. Gliński uczestniczył w uroczystości święta Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 

16 maja (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

15 maja (poniedziałek)

W trakcie uroczystego posiedzenia Senatu z okazji Œwięta Politechniki Lubelskiej nadano tytułu honorowego profesora Politechniki Lubelskiej, prof. Lucjanowi Pawłowskiemu, czł koresp. PAN.

 

12 maja (piątek)

Na Wydziale Humanistycznym UMCS odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci śp. Profesora Michała Łesiowa, założycielowi i byłemu przewodniczącemu Komisji Polsko Ukraińskich Związków Kulturowych Oddziału PAN w Lublinie.

 

3 maja (środa)

U Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnek odbyło się uroczyste spotkanie z okazji obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-maja. Uczestniczył w nim Prezes Oddziału PAN w Lublinie, który pełnił godność członka komitetu honorowego obchodów.

 
Kwiecień 2017

19 kwietnia (środa)

W Pałacu Czartoryskich mieszczącym się przy Placu Litewskim Fundacja Polskiej Akademii Nauk zorganizowała kolejny panel tematyczny w ramach projektu „Step by Step” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój, Oś priorytetowa IV. Projekt dotyczył szans zatrudnienia i integracji z rynkiem pracy osób młodych.

 

11 kwietnia (wtorek)

Posiedzenie Prezydium z udziałem Przewodniczących Komisji Oddziału PAN w Lublinie . W trakcie posiedzenia przedmiotem dyskusji były sprawy związane z dalszą działalności wydawniczą Oddziału PAN w Lublinie w oparciu o pismo BUPN/58/2017 z dnia 23 marca 2017 r. dot. obecnych kryteriów oceny czasopism i reguł finansowania publikacji ze środków DUN od 2018 r.

 

11 kwietnia (wtorek)

W budynku Politechniki Lubelskiej - Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii miało miejsce pierwsze spotkanie organizacyjne nowej 19 Komisji Rozwoju I Promocji Osiągnięć Młodych Naukowców Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie. . Komisja została powołana podczas Zgromadzania Ogólnego Oddziału PAN w Lublinie, w dniu 23.11.2016 r., a przewodniczącym Komisji został dr hab. inż. Tomasz Klepka, prof. PL. W trakcie posiedzenia przedyskutowano cele i zakres działania Komisji oraz zasady organizacji i tworzenia jej struktury.

 

11 kwietnia (wtorek)

Posiedzenie Rady ds. Innowacji odbyło się w siedzibie Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. W trakcie spotkania omówiono aktualny stan polityki innowacyjności w województwie lubelskim oraz kwestie utworzenia 4 grup roboczych ds. Inteligentnych Specjalizacji województwa lubelskiego.

 
Marzec 2017

13-17 marca (poniedziałek-piątek)

W Poznaniu miał miejsce 9. Tydzień Mózgu zorganizowany przez Polską Akademię Nauk Oddział w Poznaniu wraz z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN i Instytutem Genetyki Człowieka PAN. Wykłady i prezentacje były poświęcone ludzkiemu mózgowi i jego możliwościom. W programie tegorocznych wykładów znalazły się między innymi: choroby i wady rozwojowe mózgu, mózg molekularny i język mózgu, sposoby leczenia depresji, muzyka, a geny oraz zaburzenia tikowe, zapobieganie i leczenie udarów mózgu.

 

14 marca (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

7 marca (wtorek)

W Trybunale Koronnym miała miejsce uroczystość wręczenia listów gratulacyjnych stypendystom „Miejskiego programu stypendialnego dla studentów i doktorantów”, realizowanego przez Miasto Lublin.

 

6 marca (poniedziałek)

W siedzibie Oddziału PAN w Lublinie odbyło się wspólne posiedzenie Prezydium Oddziału PAN w Lublinie z przewodniczącymi Komisji Oddziału. Przedmiotem zebrania była informacja o zadaniach dofinansowanych w ramach działalności upowszechniającej naukę (DUN) w 2017 roku. Poruszono także sprawę dalszego wydawania czasopism

 
Luty 2017

22 lutego (środa)

Posiedzenie Prezydium lubelskiego Oddziału PAN w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. W trakcie posiedzenia przedmiotem dyskusji były kwestie związane z organizacją kolejnej sesji Zgromadzenia Ogólnego Członków O.L. PAN oraz sprawa wyboru władz Oddziału PAN w Lublinie na kolejną kadencję 2019-2022.

 

20 lutego (poniedziałek)

Posiedzenie Komisji Prawniczej Oddziału PAN w Lublinie. Podczas spotkania zostały wygłoszone dwa referaty:
- Bezpieczeństwo prawne w prawie karnym – podstawowe problemy, prof. Tadeusz Bojarski;
- Pojęcie i znaczenie bezpieczeństwa prawnego w prawie karnym”, dr hab. Jadwiga Potrzeszcz
Następnie członkowie Komisji dyskutowali nad projektem zorganizowania konferencji na temat Bezpieczeństwo prawne w prawie karnym w procesie integracji europejskiej.

 
Styczeń 2017

30 stycznia (poniedziałek)

Spotkanie Prezydium lubelskiego Oddziału PAN z wiceprezesem PAN prof. J. Czuczwarem w sprawie dalszego wydawania czasopism przez Oddział PAN w Lublinie.

 

24 stycznia (wtorek)

Posiedzenie Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

 

16 stycznia (poniedziałek)

PW siedzibie Oddziału w Pałacu Czartoryskich w Lublinie odbyło się posiedzenie Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie. W trakcie zebrania dr. hab. Ireneusz Nowikowski, prof. UMCS .wygłosił referat nt. „Konsekwencje wadliwości czynności karno-procesowych.

 

13 stycznia (piątek)

Posiedzenie Prezydium Lubelskiego Oddziału PAN w Pałacu Czartoryskich w Lublinie. W trakcie posiedzenia podsumowano dotychczasowe działania wydawnicze i konferencyjne, a także uzgodniono zasady przyznawania wyróżnienia Prezesa O.L. PAN za najlepszą pracę studenta i młodego pracownika naukowego.

 

4 stycznia (środa)

Na tradycyjnym uroczystym spotkaniu noworocznym Lubelskiego Towarzystwa Naukowego wręczono doroczną Lubelską Nagrodę Naukową im. Profesora Edmunda Prosta ,za rok 201 przyznaną przez Zarząd Główny LTN, Nagrodę tą otrzymał o. dr hab. Marcin Tkaczyk OFMConv., prof. KUL, za książkę "Futura Contingentia".

 

 
Kronika Oddziału według dat  
 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: lublin@pan.pl
webdesign emzab.pl