WSZECHNICA Polskiej Akademii Nauk została zorganizowana przez Komisję Nauk Inżynieryjno-Technicznych Oddziału PAN w Lublinie, której przewodniczy dr hab. inż. Tomasz Klepka, prof. uczelni we współpracy Wydziałem Mechanicznym Politechniki Lubelskiej.
Tegoroczne wykłady stanowiły kontynuację wieloletniej tradycji spotkań nauki z młodzieżą szkolną, w trakcie której prezentowane były zagadnienia z zakresu nauk technicznych i inżynieryjnych. W spotkaniu udział wzięła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie i II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie.
W ramach wykładów uczniowie mieli okazję poznać w przestępnej formie ciekawe zagadnienia z obszaru inżynierii i technologii polimerów:
- wprowadzenie do świata materiałów syntetycznych i ich roli w nowoczesnym przemyśle – czy tworzywa sztuczne są sztuczne?
- praktyczne spojrzenie na ochronę własności intelektualnej i innowacje technologiczne- patent czy innowacja – jak to ugryźć?
- interaktywna forma nauki, zachęcająca do zrozumienia zagadnień ekologicznych- prezentacja gry EKO360. Aplikacja została opracowana przez Koło Naukowe Inżynierii Polimerów CARBON, działające na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej.
Podczas warsztatów uczniowie mieli także możliwość uczestnictwa w pokazach praktycznych w laboratoriach: Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych, Katedry Pojazdów Samochodowych oraz Katedry Inżynierii Materiałowej
- PRACĘ Z APLIKACJĄ MOBILNĄ EKO360, która w nowoczesny sposób pozwala zdobywać praktyczną wiedzę o ekologii
- PREZENTACJA TECHNOLOGII, WYTWARZANIA I FORMOWANIA WYROBÓW Z TWORZYW :
– wytłaczanie tworzyw-– produkcja folii,
– wtryskiwanie tworzyw – formownie w formie,
– recykling tworzyw – rozdrabnianie
- DIAGNOSTYKA SAMOCHODU BEZ TAJEMNIC
- STRUKTURA MATERIAŁU W 3D