ďťż PAN Lublin
       
 
 
 

 

 

 

 

Profesor Gottfried Naumann

Profesor Gottfried Naumann urodził się w roku 1935 w Wiesbaden w rodzinie lekarskiej. Studia medyczne ukończył w roku 1957 w Lipsku, staże podyplomowe odbywał w RFN i USA. W roku 1964 uzyskał specjalizację z okulistyki w Klinice w Hamburgu, gdzie habilitował się w roku 1968, od 1972 r. pełnił funkcję zastępcy kierownika kliniki, a w 1973 r. uzyskał tytuł profesora. W latach 1975 - 1980 był kierownikiem Kliniki Okulistycznej Uniwersytetu w Tybindze, a od 1980 r. kieruje kliniką Uniwersytetu w Erlangen-Norymberdze.

Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 500 publikacji w czasopismach, 92 rozdziały w książkach oraz klasyczny już podręcznik patologii oka tłumaczony na angielski i japoński. Ma duże zasługi organizacyjne, będąc po zjednoczeniu Niemiec założycielem nowego Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Dreźnie oraz Konsultantem Wydziałów Medycznych Uniwersytetów w Lipsku, Erfurcie i Magdeburgu. Był także Sekretarzem Generalnym V Europejskiego Kongresu Okulistycznego w Hamburgu w 1976 r, członkiem-założycielem Niemieckiego Tow. Patologii Oka, Niemieckiego Stowarzyszenia Profesorów Okulistyki, European Board of Ophthalmology oraz Association of European University Professors of Ophthalmology. W latach 1992-2001 był Redaktorem naczelnym Klinische Monattsblätter fur Augenheilkunde, jednego z najstarszych czasopism okulistycznych, jest także członkiem kolegiów redakcyjnych 11 czasopism międzynarodowych. Od 1986 r. jest członkiem Academia Ophthalmologica Universalis (zrzesza 50-ciu najwybitniejszych okulistów świata). Uzyskał szereg wybitnych nagród i wyróżnień, m.in.: Honor Award American Academy of Ophthalmology w 1992 r., Pierwszy Złoty Medal Tadeusza Krwawicza w Lublinie w 1993 r., Medal Bowmana w Londynie w 1994, Medal Charamisa Europejskiego Tow. Okulistycznego w 1995, Medal Franka Claffy w Sydney w 2000 r. Od 1998 r. jest członkiem Niemieckiej Akademii Nauk Leopoldina, a w 2000 r. otrzymał Doktorat honoris causa Uniwersytetu Semmelweissa w Budapeszcie.

Profesor Naumann utrzymuje bliskie kontakty z okulistami polskimi, zwłaszcza z ośrodkiem lubelskim. W roku 1988 przekazał dar dla A. M. w Lublinie od Fundacji Humboldta - aparat do chirurgii ciała szklistego i siatkówki. Od roku 1994 jest członkiem kapituły Medalu Tadeusza Krwawicza, a w roku 1996 wygłaszał laudatio przed wręczeniem Złotego Medalu prof. Fankhauserowi, i w roku 1999 prof. Watsonowi z Cambridge. W roku 1996 otrzymał Medal Pamiątkowy A. M. w Lublinie.

W roku 1995 uczestniczył w XI Europejskiej Konferencji Rogówkowej w Kazimierzu, w roku 1997 w Pierwszej Polsko-Ukraińskiej Konferencji Okulistycznej w Nałęczowie oraz Międzynarodowej Konferencji "Opieka Okulistyczna w Europie Środkowej i Wschodniej" w Lublinie. W roku 1997 brał udział w otwarciu Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Jaskry w Klinice Okulistycznej w Lublinie, powstałego dzięki współpracy z Klinik w Erlangen i dotacji w wysokości 800.000 zł z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. W roku 1999 współorganizował z I Kliniką Okulistyki A.M. w Lublinie Międzynarodową Konferencję "Jaskra i Zespół Pseudoeksfoliacji" w Puławach.

W latach 1992-2002 dziewięciu pracowników I i II Kliniki Okulistycznej w Lublinie przebywało na stażach w Erlangen, a pracownicy Kliniki w Erlangen byli wykładowcami na kursach szkoleniowych w Lublinie.

Spośród 515 publikacji prof. Naumanna, 14 opublikowanych zostało wspólnie z okulistami z Lublina.

Od kilkunastu lat Profesor Naumann koncentruje się na działalności międzynarodowej, pełniąc m. in. funkcje przewodniczącego European Board of Ophthalmology, a od 1998 r. jest Prezydentem Międzynarodowej Rady Okulistyki. W ramach współpracy międzynarodowej, opracowuje i realizuje programy walki ze ślepotą na świecie, oraz szkolenia okulistów.

 
 Siedziba oddziału : Polska Akademia Nauk, Oddział w Lublinie
 Pałac Czartoryskich, Plac Litewski 2, e-mail: pan-ol@hektor.umcs.lublin.pl
webdesign emzab.pl